688 sayılı yeni KHK içerisinde bir tane öğretmen, MEB personeli yok

416 kamu personeli 29 Mart tarihinde görevine iade edildi. 26 kurumdan toplamda 416 kişinin göreve iade listesi 688 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alırken iade listesinde 1 tane dahi öğretmenin olmaması MEB personel camiasını şaşırttı.

688 sayılı yeni KHK içerisinde bir tane öğretmen, MEB personeli yok

688 sayılı yeni KHK içerisinde bir tane öğretmen, MEB personeli yok

688 sayılı Olağanüstü Hal kapsamında bazı tedbirler alınması hakkında kanun hükmünde kararname Resmi Gazetede yayımlandı. 26 farklı kurumdan göreve iadeler gerçekleşirken listede Milli Eğitim Bakanlığı yer almadı. Şu ana kadar yapılan ihraçlarda kamudan en çok personel MEB listesinde yer alırken, son çıkan göreve iade KHK’sinde öğretmen ismi yer almadı. 30 binden fazla öğretmen meslekten ihraç edildi ancak iadelere bakıldığında ise MEB en az iadelerin gerçekleştiği kurum/bakanlık olarak dikkat çekmektedir.

688 SAYILI GÖREVE İADE KHK’SI YAYIMLANDI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başta olmak üzere, Çalışma Bakanı Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Bozdağ’ın son haftalarda yeni KHK konusunda açıklamaları kamu haber sitelerinde yer almıştı. Açıklamaları hatırladığımızda çıkacak yeni Kanun Hükmünde Kararnamede iadeler ve ihraçlar yer alacak vurgusu yapılmış, daha sonrasında çıkan haberlerde ise göreve iade edilecek kamu personel sayısının 400 civarı olacağı iddia edilmişti. 688 sayılı KHK 29 Mart tarihinde yayımlandı ancak yayımlanan KHK’de ihraçlar yer almadı ve 688 sayılı Kanun Hükmünde Kararname göreve iade KHK’si olarak resmiyet kazandı.

ÖĞRETMEN, MEB PERSONELİ YER ALMADI

Çıkan göreve iade KHK’sinde bir tane dahi öğretmen ismi yer almadı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ihraçların en çok yaşandığı  ve en az iadelerin yapıldığı bakanlık/kurum olarak OHAL sürecinde dikkat çekmektedir. FETÖ/PDY soruşturmasında on binlerce öğretmen ihraç edildi. Haklarında savcılık tarafından örgüt üyeliği yoktur kararı verilmiş ancak ihraç edilmiş öğretmenler dahi göreve iade edilmedi. Meslekten ihraç kriterleri arasında yer alan Bank Asya hesabı ve Aktif Eğitim-Sen üyeliği nedeniyle 30 binden fazla öğretmen meslekten ihraç edildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

21 yorum

 1. Dönenler adına çok sevindim rabbim bu mübarek günde benim gibi olan öğretmenleri de tez zamanda göreve iade olmayı nasip eyle…

 2. AKP öğretmenlere bu KHK ile şu mesajı veriyor sizi dön-dür-me-ye-ce-ğiz siz hariç herkes dönecek

 3. İade edilen Doktor ve hemşireler sendikadan ihraç edilenlermiş ben de sendikadan ihraç oldum ama biz ögretmenler harranlıyız demek ki

 4. 416 kişinin sevincini düşündüm onlar adına çok sevindim.Rabbim yakın zamanda bu sevinci bana bütün masumlar a yasat diye dua ettim.Başka hiç bir şey gelmiyor elimden.Ya Rab vekili mız sensin.edimi okulumu çok özledim. ..

 5. Şu an itibariyle bir öğretmenin iadesi yarardan ziyade zarar getirir.

  Zira donem ortasında okula dam diye gittiğinizde bir dedikodu kumkumasi alır başını gider.

  Bazı aklievvel veli ve öğretmenler ortalığı karıştırmaya çalışabilir.

  Yaz tatilini girerken öğretmen iadesi daha doğru olur.

  Yeni bir kurumda yeni bir baştan başlangıç daha isabetli olur zannimca.

  • Çok iyi niyetlisin hocam ancak ekonomik olarak da bitmiş vaziyetteyiz yaza çıkacak halimiz kalmadı akp öğretmenleri gözden çıkarmış 2011 de ögretmenler ne iş yapıyor öğretmenleri gördükçe diğer memurlara açıyorum dedi

  • inşallah hocam çok isabetli söylemişsiniz lakin siyasilerin böyle bir şey yapacağına inanıyormusunuz..yoksa sadece dayısı olanlarmı döner ALLAH BÜYÜK bakalım hep birlikte göreceğiz..

 6. Ah ah şu mübarek gün Allah diyorum.Yasal işler yüzünden ihraç edilen binlerce öğretmen den biriyim.Yillarca destek olduk, ayrıcalık değil adalet adalet arkadaşlar tvitter da sesimizi duyuracagiz lütfen katılın.

 7. Bizim hastaneden bir kişi döndü oda herzamanki gibi kesk üyesi ben niye döndü diye kimseyi yargılayamam ama bu hükümete yıllarca oy vermiş birisi olarak insanın çok zoruna gidyor…

  • bu mübarek günde yazdığın mesaj bak ya enteresan bir kaç kez daha oku. “hükumete oy vermiş biri olarak zoruma gidiyor” diyorsun. devlet kapısı kimsenin babasının malı değil. adalet verdiğin oyun rengi ile olmaz.kendin için ne kadar adalet istiyorsan başkası içinde aynısını istemelisin.

  • Hocam kesk mesk şu bu…suçsuz ise allah düşmanıma bile böyle bir ceza vermesin..bende ihraç oldum ve ne için olduğumu bile bilmiyorum..ve dün iade olanlara sa sanki ben iade olmuş kadar sevindim.allah hepimize yardımcı olsun.

  • Hocam… İktidara oy vermek seni başka bir emekçi kardeşinden avantajlı yapıyorsa zaten ortada büyük bir adaletsizlik var demektir. Oy verdiğin için bir şeyler bekliyorsan zaten o şikayet ettiğin adaletsizliği yaratanlardan biri de sensin demektir. KESK üyelerinin eninde sonunda tamamının hem de tazminat kazanarak geri döneceğinden en başından beri eminim. Ben de KESKliyim. Biz mücadele ederiz, haksızlığı sürekli gündemde tutarız, kamuoyu yaratırız, gerekirse sokaklarda, meydanlarda eylem yaparız, basın açıklamaları ve yürüyüşler düzenleriz. Her türlü hukuki mücadeleyi verir ve mutlaka kazanırız. Kendi mücadelemizle kazanırız. İktidarın adamıyız, bu yüzden arkamız sağlam demeyiz. Öyle bir şey bize göre çok utanç verici bir durumdur. FETÖ soruşturmalarından ihrac olan arkadaşların çoğu yasal sendika, banka gibi kanunlara aykırı olmayan fiillerden dolayı cezalandırıldılar. Haksız ve hukuksuz bir infazla karşı karşıya kaldılar. Gönlümüz, kalbimiz tüm haksızlığa uğrayan emekçi kardeşlerimizin yanındadır. Siz de hakkınızı bizim gibi savunmaya başladığınızda sağcı-muhafazakar demeyecek, biz de sizin haklı ve mağdur olduğunuz her yerde yanınızda olacağız. Ama önce siz kendi hakkınızı aramalısınız.

 8. iade olanların hepsi gerçekten masumdur inşallah.. Fetö ile irtibatlı olup bir şekilde siyasi torpille iade olmasın, bu milletin vicdanı bunu kaldırmaz…

 9. Burada kimseye umutsuzluk aşılamak istemem. Ancak FETÖ’ye duyulan kin ve husumet bu insanların vicdanını köreltmiş. Zamanında FETÖ’ye yoldan geçerken selam dahi verdiyseniz buna da onlar şahit olduysa sizin işiniz bitmiştir, dönüşü olmayan yola girmişsinizdir. Ancak meclis kürsülerinde ve birtakım halka açık kürsülerde yaptıkları konuşmalar TV kanallarından aleni herkese gösterilmiş, bu konuşmalarda FETÖ’ye övgüler dizilmiş , çağrılar yapılmış, aleni suç delilileri ortaya dökülmüşken, sana bana neyle suçlandığımız açık ve anlaşılır bir şekilde tebliğ edilmeden cezamız kesilmiş. Sizin yaptıklarınız ortada ama suç değil, bizim ne yaptığımız belli değilken en ağır ceza bize reva. Bu nasıl adalet.

 10. Iadesi bol khk ya bak Aihm e basvurmayan varsa bir an once basvurun komisyon bizi en az 2 yil oyalar Allah buyik

 11. Hiçbir seçimde artık oy kullanmayı düşünmüyorum. Birileri için suçsuz insanlar işten atılıyor. Sonra deniyor ki 416 kişi suçsuzmuş. Yok ys .Hiç adil değil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM