7 kişi olması gereken OHAL inceleme komisyonu üye sayısı beşe düştü

OHAL işlemleri inceleme komisyonunda bir üye daha fire verildi. Komisyon üyesi olan Mülkiye Başmüfettişi Hasan ŞILDAK Burdur Valisi olarak atandı. Şıldak 7 kişi kurulan OHAL inceleme komisyonundan ayrılan ikinci kişi oldu.

7 kişi olması gereken OHAL inceleme komisyonu üye sayısı beşe düştü

7 kişi olması gereken OHAL inceleme komisyonu üye sayısı beşe düştü

18 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de 2 Vali merkeze alınırken, 4 ile de yeni Valiler atandı. ogretmenlericin.com olarak Burdur Valisi olarak atanan Hasan ŞILDAK’ın eski görevinin Mülkiye Başmüfettişliği olduğunu, Şıldak’ın aynı zamanda OHAL işlemleri inceleme komisyonu kurulduğundan itibaren komisyon üyesi olarak görev yaptığını da belirtelim.

HASAN ŞILDAK VALİ OLARAK ATANDI

İçişleri Bakanlığına ait Valilerin atanmasına ilişkin kararnameye göre Mülkiye Başmüfettişi Hasan Şıldak Burdur Valisi olarak atandı. 685 sayılı KHK ile kurulan sonrasında da 7 kişiden oluşan üyeleri belirlenen OHAL inceleme komisyonunda Hasan Şıldak’ta görev yapmaktaydı. Şıldak’ın Burdur Valisi olmasından sonra OHAL inceleme komisyonu görevini yürütüp yürütmeyeceği konusunda resmi açıklama gelmezken Öğretmenler İçin olarak Şıldak’ın komisyon üyelik görevinde bulunmayacağını tahmin ediyoruz. Komisyon Başbakanlık’a bağlı bir binada bağımsız olarak çalışmalarını yürütmekte olduğundan hem Valilik hem de komisyonda bulunmanın mümkün olmadığı görülmektedir.

OHAL inceleme komisyonu üyesi Hasan Şıldak’ın atama kararı;

ohal komisyonu üyesi hasan şıldak
Hasan ŞILDAK, OHAL Komisyonu Üyesi

OHAL İNCELEME KOMİSYONU ÜYELERİ

OHAL komisyonu üyeleri komisyon kurulduktan sonra belirlendi. Hükümet ve yetkililer tarafından yapılan açıklamada komisyona üye belirleme sürecinin uzun sürmesinde seçilecek kişilerin inceleme, araştırma işlemlerinin etkili olduğu belirtilmişti. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş Komisyon Başkanı olarak OHAL işlemleri inceleme komisyonunun başına geçmiş, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hakim Esat Işık, Danıştay Tetkik Hâkim Murat Aytaç, Mülkiye Başmüfettişi Hasan Şıldak MEB Personel Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal ve Devlet Denetleme Kurulu Uzmanı Salih Tanrıkulu da üye olarak seçilmişti. 7 kişilik OHAL inceleme komisyonundan ilk ayrılan komisyon başkanı Selahaddin Menteş olmuştu.

MENTEŞ AYRILDI

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Selahaddin Menteş Adalet Bakanlığı Müsteşarı olarak atandıktan sonra OHAL işlemleri inceleme komisyonu başkanlığından ve üyeliğinden ayrıldı. Komisyon başkanlığına bir süre komisyon üyesi Devlet Denetleme Kurulu Uzmanı Salih Tanrıkulu bakmış sonrasında da Tanrıkulu OHAL inceleme komisyonuna başkan olarak atanmıştı. Tanrıkulu’nun başkan olmasından sonra doğan üye boşluğuna ise atama yapılmamıştı.

ŞILDAK AYRILDI

7 kişilik OHAL inceleme komisyonundan Menteş’ten sonra Şıldak’ta ayrıldı diyebiliriz. Burdur Valisi olarak atanan Hasan Şıldak’tan sonra OHAL işlemleri inceleme komisyonunda aktif görevde 5 üye kaldı. Komisyona üye görevlendirmesinin önümüzdeki günlerde yapılıp yapılmayacağını bilmiyoruz.  OHAL inceleme komisyonu bünyesinde 80’i Raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 230 personel çalıştığı 18.05.2018 tarihli OHAL komisyonu açıklamasında belirtilmişti. Ancak komisyonun ana unsuru olan 7 kişilik komisyon üyeliği çok önemli bir yere sahiptir.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU ÜYELERİ

Sıra Nu

Adı Soyadı Kurumu Kamu Görevi Komisyon Görevi

1

Salih Tanrıkulu Devlet Denetleme Kurulu Uzman

Komisyon Başkanı

2

Mehmet Karagöz Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı

Üye

3

Hakim Esat Işık Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı

(Hakim)

 Üye

4

Murat Aytaç Danıştay Tetkik Hâkim

Üye

5 Mustafa İkbal MEB Atama Daire Başkanı ÜyeSosyal Medyada Paylaşın:

13 yorum

 1. Hakkında adli ve idari bir soruşturma olmayan bir arkadaşa red gelmiş banka ve sendikadan Kayseri’de

 2. ADALETİ bu komisyondan ve YÖNETİMDEN beklemiyorum. Zamanda böyle olduğunu gösteriyor. Milletvekili yakını olan , dayısı olan adaletini buluyor. Bizim gibi masumların VEKİLİ ALLAH tır. O NE GÜZEL VEKİLDİR. Ona dayanıp güveniyorum ve hepimiz için sabır diliyorum.

 3. Komisyon sayısı ha 7 olmuş ha 70 olmuş.önemli olan adaletin bir an önce gerçekleşmesi…ben binlerce masumun görevine döneceğine inanıyorum..korkarımki adaletin gecikmesinde fetö de etkili…

 4. Yavas yavas herkes odullendirilecek kimse kalmayacak ama biz calistigini sanarak bir umut bekliyecez.onlar kimbilir nereleriyle halimize guluyorlardir.insallah aheste aheste cikar acisi

  • hem rahat uyuyamasınlar. hemde rahat yatamasınlar.
   AHİRET te hakkımızı alacağız nasılsa.
   HAKKIM helal değiiiiiiiiiilll.

 5. başından itibaren belliydi bunlardan bir iyilik olmayacağı.komisyon üyeleri sırayla terfi ediyorlar ödül alıyorlar binlerce red vererek.gerçi en son birkişi kalacak gibi. baska vali başka müşteşar kalmadı mı

 6. Ohal Komisyonu
  Bu hal komisyonu
  Mağdurla oyun komisyonu
  Zalimce bir sürecin
  Son model versiyonu

  Vay benim talihsiz Ülkem!
  Adaletin kırıntısı bile yok,senin kurul ve kurumlarında.
  Yüzyılarca İslamın bayraktarlığını yaptın. Geldiğin nokta bu olmamalıydı.Hele ki 28 şubattan sonra.
  Ne diyelim iktidar bozarmış. Somut örneğini yaşıyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM