DOLAR 5,9226
EURO 6,5367
ALTIN 284,4
BIST 93.981
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

7 kişilik OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu binlerce itirazı inceleyecek

Olağanüstü hal kapsamında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe girdi. Komisyon yayımlanan KHK hükümlerine göre bir ay içerisinde oluşturulacak. Komisyon itiraz başvurularını 6 ay içerisinde almaya başlayacak.

7 kişilik OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu binlerce itirazı inceleyecek
23.01.2017
A+
A-

7 kişilik OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu binlerce itirazı inceleyecek

Olağanüstü hal kapsamında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 15 Temmuz sürecinden sonra kamuda yaşanan binlerce ihraç, kurumların kapatılması, meslekten atılma, öğrencilikten çıkartılma gibi en az yüz binden fazla olayın incelenmesi için kurulacak. OHAL inceleme komisyonu yayımlanan 685 sayılı KHK hükümlerine göre kurulacak ve göreve başlayacak.

7 KİŞİLİK KOMİSYON

Olağanüstü hal kapsamında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 7 kişiden oluşacak. Bu 7 kişinin 3 tanesi Başbakan tarafından kamuda görevli personeller içerisinden seçilecek. Başbakan tarafından seçilecek kişiler öğretmen de olabilir, doktor da olabilir, milletvekili de olabilir. Bizim görüşümüze göre Başbakan tarafından seçilecek kişilerin Bakan, Müsteşar, Milletvekili olma ihtimali yönünde. 7 kişilik komisyonun geri kalan 4 kişilik üyesinin 2 tanesini HSYK belirleyecek olup, HSYK bu iki kişiyi Danıştay ve Yargıtay’dan seçecek. İki kurumdan seçilecek birer kişi teknik hakim olma şartını taşımak zorunda. Komisyonun diğer iki kişisinden bir tanesi mülki idare amirleri mensubu olacak ve İçişleri Bakanı tarafından belirlenecek olup diğer kişi ise hakim ve savcılar arasından Adalet Bakanı tarafından seçilecek.

KOMİSYONUN KURULMASI

685 sayılı KHK içerisinde yer alan Geçiş hükümleri başlıklı kısımda 1.Geçici maddede yer alan hükme göre Olağanüstü hal kapsamında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren 1 ay içerisinde üyelerinin seçilmesi ile birlikte kurulmak zorunda.

KOMİSYON BAŞVURULARI

OHAL komisyonu başvuruları ne zaman başlayacak? 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre komisyon başvuruları almaya 6 ay içerisinde başlayacak. Komisyonun kurulması ile birlikte başvuruları alınması söz konusu olmayabilir. Çünkü bir ay içerisinde komisyon üyeleri seçilecek 6 ay içerisinde de başvurular alınmaya başlanacak.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu

7 KİŞİ 100 BİNDEN FAZLA İTİRAZI İNCELEYECEK

Bu konuda gerçekten bir düzenleme yapılmazsa en az 100 bin başvurunun 7 kişilik ekiple karara bağlanması yıllar alır. KHK’de belirtildiği gibi komisyonun görev süresinin 2 yıl olması ayrıca Bakanlar Kurulu ile bir yıl daha uzatılacak olması ile toplamda 3 yıllık sürede bu itirazlar incelenemez. Sağlıklı ve yaş ile kurunun ayrılacağı bir inceleme yapılmak isteniyorsa komisyon planlaması farklı yapılmalıdır. Bu komisyon üst komisyon olabilir, altında da her kurumla ilgili en az 10 komisyon kurulmalıdır. Başvuruları reddedilenlerin evrakları en son bu komisyon tarafından tekrar incelenebilir. Alt komisyonlar tarafından başvuruları kabul edilenler için ise üst komisyon zorunluluğu ortadan kaldırılabilir. ogretmenlericin.com olarak bu kadar kısa sürede sadece 95 bin kamu personelinin ihracının nasıl inceleneceğinin açığa çıkartılması gerektiğini düşünüyoruz.

Dernekler, sendikalar, vakıflar için ayrı komisyon, yayın evleri için ayrı komisyon kurulabilir. Meslekten ihraç edilenler için ayrı komisyon kurulmalıdır.

YORUMLAR
 1. mustafa dedi ki:

  Devletimiz büyük bir badire atlattı sabır edelim zira devlet yetkililerimiz haksız yere atılanların farkında inşallah en kısa zamanda herkes hak ettiği yeri bulacaktırç

 2. yeter dedi ki:

  Evet aldatmaca. 100 bin atılan müracaat edecek. c.tesi ve pazarları çıkarsak 2 yılda 522 iş günü kalır. Güne böldüğümüzde her gün 192 dosyayı karara bağlamaları lazım. Ayrıca kapatılan derneklek, yayınevleri, tv’ler yurtlar velhasılı khk mağduru tüm gerçek ve tüzel kişilerde bu komisyona baş vuracak. Gün başına 250 dosya düşecek. Dolayısıyla 5-6 yıllık bir süreç. Sonra Ankarada bir idare mahkemesi. Bu dosyaların çoğu red yiyecek ve bir mahkeme tüm dosyalara bakacak. Reddedildiğini düşünün. Danıştay bu dosyaların hepsini benzer sürelerde inceleyecek ve Anayasa Mahkemesi. Evet reddedilirse ondan sonra AİHM. Oda bi 5 yıl sürer. Bu komisyon sadece iç hukuk yolları tüketilipte AİHM ne baş vurulmasın diye hazırlanmış. Reddedilenlerin en iyimser tahminle hak kazanmaları 20-25 yıl sürer. O zamanada gizli bir şey kalmaz

 3. soruyorum ohal de hain miyim ? dedi ki:

  bu komisyonun bir oyun olduğunu amacın referandumda meydanlarda komisyon kurduk araştırıyoruz siz evet verin masumsalar dönerler diye nutuk atacaklarını biliyoruz birde ahim in önünü kapatmak için şeytani bir plan olduğu aşikar yani senin sadece banka hesabın var , sen yasal sendikadan ihraç olmuşsun diyerek dönderecekler mi sanıyorsunuz kin ile gayz ile bilenmiş merhamet ve hakkaniyetten uzak olanların hata ettik diyeceklerini mi sanıyorsunuz ? daha önce o kadar komisyon hikayesi duydum ki yalanın sınırı yok valilik kurdu – bakanlık kurdu – başbakanlık kurdu dediler ama hiçbiri yokmuş valilikte vali yar yanındaydım memur ohal bürosuna gelen dilekçeleri ne yapalı dedi geri dönüşüm kutusuna atın dedi sayın vali yardımcısı sonrada bana yeğenim sen niye gelmiştin dedi bende dilekçe verecektim ohal bürosuna ama geri dönüşüm kutusuna atayım o zaman dedim güldü bişey çıkmaz bu dilekçelerden dedi birde bak özel okulda ücretsiz okuması için gazi çocuklarını şehit yakınlarını dağıtıyoruz bir memur da gazi çocuğunu fetö okuluna biz göndermişiz kayıt yap diye sonrada çocuğunu gönderiyor diye sakat gazi memuru ihraç etmişiz adam ağlıyor ama şeriatın kestiği acımaz diyor birde örnek veriyor bak nt ye devlet el koydu ama ben gidip alışveriş yapmam yarın neden alışveriş yaptın diye içeri atar diyor , güldüm olur mu öyle şey diye bankasyaya da tmsf devlet el koydu o tarihten sonra hesap açanları da meslekten atmadılar mı ? kolejlerine de devlet el koydu o tarihten sonra yeni kayıt yaptıran memuru da işten atmadılar mı ? burası türkiye eğer yaşamak istiyorsan emir kulu olacaksın mantığınla hissinle yasa ile hareket etme emirlere itaat et yeter zira fazla akılda , bilgi de zarardır , Allahın emri ile devletin emrettiği çelişiyorsa devletin dediğini yap Allah cc affeder devlet affetmez bak ne hale düşmüşsün dedi ve bana yaşamın formülünü verdi devletine tap , düşünme , eleştirme , hissetme ne derse onu yap , alkışla , yarın tersini derse onu yap o zamanda onu alkışla birini överse sen de öv , söverse sen de söv zira övmede veya sövmede gecikirsen veya sessiz kalırsan , ya dün övüyorduk buğün dövüyoruz olurmu dersen bitersin , mutlu yaşamın formülü sıfır düşünce , sıfır kritik , sıfır şeker , düşünceni sıfırla ve zirveye çık zira sıfırlayamazsan içeri girersin .

 4. Hüzün dedi ki:

  Ahime gidilmesinin önünü kapatmak için bulunmuş bir oyalama tekniği sadece…
  Allah yar ve yardımcımız olsun…

 5. Mehmet dedi ki:

  Hani kriz Komisyonları vardı itiraz etmediğim AİHM kaldı bu ne ya adalet istiyorum sadece adalet

 6. Öğretmen dedi ki:

  Herkesin akrabasında en az bir mağdur var insanlar referandumda bunu dikkate alacaktır bunu seçim anketlerinde söylemeseler bile sandık başında herkese göstereceklerdir

 7. Sami erol dedi ki:

  mahkeme i kübrada bana mağdur edebiyatı yapmayın diyeceğim 7 kişi daha çıktı…

 8. Sami erol dedi ki:

  Şeytanına bile ağzının açık kaldığı yeni bir KHK yayınlandı.neyse…mahkeme i kübrada bana mağdur edebiyatı yapmayın diyeceğim 7 kişi daha çıktı…

 9. İrfan dedi ki:

  Komisyon bilgi ve belge isteyebilecek
  Yani daha önceki itirazlar ile ilgili isimler -bana gore-
  Tasnif edilmiştir
  Bu komisyonlar altı aylık incelemenin resmiyet dokülüş şekli gibi duruyor.

 10. Mehmet dedi ki:

  Hükümet, ihraç edilenlerin yüzlerce , binlerce akrabasının yapılan magduriyeti ve haksızlığı gördüğünü unutmamalilar. Bu durum Referandumu etkileyecektir.

  1. Mehmet dedi ki:

   Bir an önce hükümet tarafından yapilacak olan kahramanlık yapılmalı. Zor şartlarda okuyan anadolu cocugu bir sürü insan magdur edildi. Bu durum toplum tarafından algılanıyor.

  2. magdur dedi ki:

   İnsan emegi,alinteri ile oynayanları, kul hakkı yiyenleri,gözümüze baka baka yalan söyleyip aklımla alay edenleri;dil’in, ağzın kilitlenip el ayak,deri ve insanlara zulüm kararlarının alındığı mekanları konuşturacak olan RABBİME HAVALE EDİYORUM.HER İKİ DÜNYADA DA HAK DOĞRUNUN YANINDADIR ÜZERİMİZE SABIR YAĞDIR RABBİM.amin.

 11. Kırıkkalp dedi ki:

  Hakkımız Allah a havale. 12 kişilik aile. Bildim bileli bütün oylar akp ye. Uğruna canımızı vereceğimiz ülkemizde bir sendika üyeliğinden terör ilan edildik. Babam kahrından beyin kanaması geçirdi. Ne mutlu ki ölüm hepimiz için. Hesap günü iki elim bu gün günleri bize reva görenlerin yakasında olacak.

 12. C dedi ki:

  Ben daha pozitif düşünüyorum. Ben ce bu komisyon kriterleri tekrar belirleyecek. Ve bazı toplu iadeler olacak.

 13. eyy.hak dedi ki:

  Ne olur RABBİM bizlere yardım et…bunlar bizi iyice oyalıyor önce itiraz edin dediler ettik hiçbirşey çıkmadı…yine itiraz et diyorlar bundan da hiç birşey çıkmaz…HEP YANINDA OLDUĞUM HÜKÜMETİM SİZE VERDİĞİM OYLAR HARAM OLSUN….Amaç karışıklığı çözmek değil dallandırıp budaklandırıp yolu yokuşa sürmek….ALLAH BÜYÜK elbette o bizleri görüyor….Bu karışıklığın içinde,maddi manevi çökkünlüğün moral bozukluğun içinde REFERANDUMADA SEÇİMLERE DE HAYIR….BEN BİTMİŞİM…NE REFERANDUMU UMUT MU KALDI İNSANDA….GÜVENDİM DE NE OLDU…..

 14. ALP dedi ki:

  Sayın KONCUKun dediği gibi ihraçlar jet hızıyla iadeler …
  Sayın CUMHURBAŞKANIMIZIN dediği gibi GECİKEN ADALET ADELET DEĞİLDİR NOKTA

 15. Bir garip dedi ki:

  Bence her kurum kendi bunyesinde komisyon kurup bu ihraclari incelemeli.en azinda meb bunu yapmali cunku bu kadar ogretmen can cekisiyor.bir an once bu is bitirilmelidir.

 16. Sağlıkçı dedi ki:

  Sayın editör bu komisyonun kurulması artık iade khk sı olmayacak anlamındamidır, yani dört gözle OHAL öncesi yayimlanmasini beklediğimiz iade khk sı olmayacak mıdır fikriniz nedir acaba

 17. EYYUBO dedi ki:

  Sağolun binlerce insanı bir gecede attınız.Bizim anamızın babamızın çektikleri,bizleri okuturken ki emekleri hiçe sayarak yazık ettiniz bu kadar insana,Allah ın adaleti çözer,bari bizim duygularımızla oynayın bakalım….

 18. Öğretmen dedi ki:

  Ben bu oyuna gelmem tamamen oyalamaca benim mahkemeye açılmış davalarım var sonra AİHM e gideceğim bundan başka çare yok diğer türlü ağaç kökü yemeye devam ölme eşeğim ölme 10 sene sonra arpa vereyim gibi bir şey bu

 19. Magdur dedi ki:

  Buradan ankasiliyorki ohal 6 ay daha uzatilacak ayda 2 kisi iade edilecek olme esegim olme Allah yardimcimiz olsun bu platformda olmasa hic sesimizi duyuranayacagiz.Calisma izni verilsin basimizin caresine bakalim 6 aydir maas almiyoruz ne kadar daha dayanabiliriz?

 20. çağlar güler dedi ki:

  Bence komisyon hızlı karar verecek….kımın ıse donup donmeyecegını hükümet çoktan belirlemıstır. Bylock, bankaya yuklu para yatırma vb adlı süreçte ceza alan donemıcek ceza almayanları alcaklar dıye düşünüyorum

  1. ulkucu magdur dedi ki:

   hizli calisacagini sanmam ama iplerin hukumetin elinde olacagi konusuna katiliyorum.sunlari geri ver sunlar surunsun diyecekte bu komisyona niye gerek duydu onu anlamadim.bi khk ile olayi cozerdi.bence oyalamak ve AB ye sirin gorunmek amac.tazminatlardan kacmak v.s..

  2. yeter dedi ki:

   Neden hala bu kadar safsın be kardeşim. Siyasi gücün yoksa hiç bir suçun olmasda fetöcüsün, eğer siyasi gücün varsa dibine kadar fetöye batsanda vatanperver. Kısacası atılanlar zor döner

 21. Sevdalı öğretmen dedi ki:

  Her kurumu farklı bir Ekip incelesin bölünsün Mesela MEB ayrı bir 7 kişi EMNİYET ayrı bir 7 kişi Vs…yoksa biter mi bu çile….düşünün haklı bir insan Niçin o kadar beklediği zamana bide o kadar eklesin GÜNAHTIR ya beklemek ne kötüdür bilir misiniz???

 22. Osman dedi ki:

  Sayın editör önceki yapılan itiraz ve müracaat lar üzerinden mı incelemeler yapılacak yoksa yeniden mı itiraz etmek gerekiyor. Anlamadım.Görünen o ki 6 aydır boş yere beklemek yetmedi bi 2 sene daha bekleyeceğiz sağ kalirsak Cumhurbaşkanımızın dediği gibi tam patinaj Allah yar ve yardımcımız olsun..

  1. Editör dedi ki:

   Yeniden yapmanız yararınıza olacak.

 23. çağlar güler dedi ki:

  Adalet biz sitesinde.. khk’lara Venedik yumusaması..adlı haberi okumanızı tavsiye ederim

 24. ulkucu magdur dedi ki:

  bence bu havanda su dovmenin ohalcesi.akp adaletinin resmi.venedik komisyonu raporundan dolayi gostermelik kurullar.ic hukuk yolu degil bu. oyalama taktigi. enaz 3 yil bu komisyon incelicen 3 yilda mahkeme sureci. toplamda 6-8 yil aclikla agackokuyle idare edin sonrasini dusunuruz diyor. bence sihm dahilvtum yargi yollarina basvuulmalidir. birgecede isinden atarken hizli geri verirken 6-8 yil oyala.klasik ohal haksizlgi akp adaleti.baskasi beklenemezdi zaten

 25. Sağlıkçı dedi ki:

  Sayın editör gerçekten her kurum için 10 – 15 alt komisyon kurulması işin çok uzayacagi korkumuzu giderebilir, inşallah komisyon çalışma usul ve esasların da kriterler hukuki ve objektif olarak belirlenir se adalet duygum yerine gelir aksi takdirde ki durum caresizlige, ümitsizliğe açlığa atmak olur bunca insanı.inşallah Allah tüm karar alıcılara vicdan versin

 26. nguldas dedi ki:

  İhraç kriterleri netleşmemiş, 7 kişilik bir komisyonun yüzbin dosyayı sağlıklı incelemesi mümkün görünmemektedir. Sadece referandum öncesi milletin gazını almak için yapılmış uyduruk bir khk. Ortada personelin işten atılmasını gerektirecek herhangi bir gerekçe olmadığı için kriter diye bir şey uyduruldu. millete yutturuyorlar. Herkesin bir hesabı varsa Allahında bir hesabı var bu hukuksuz kararları verenleri ona havale ediyorum.

 27. Sağlıkçı dedi ki:

  Sayın editör gerçekten her kurum için 10 – 15 alt komisyon kurulması işin çok uzayacagi korkumuzu giderebilir, inşallah komisyon çalışma usul ve esasların da kriterler hukuki ve objektif olarak belirlenir se adalet duygum yerine gelir aksi takdirde ko durum caresizlige, ümitsizliğe açlığa atmak olur bunca inşallah Allah tüm karar alıcıları vicdan versin

 28. Calimero dedi ki:

  Komisyonlar arasında birlik olmadığından, herkesin tek komisyon tarafından incelenmesi mantıklı görünüyor bana göre, deZavantajları olsa da.. diğer türlü her komisyon farklı uygulama yapıyor. Ayrıca teknik hakim bulunması da bir avantaj olmuş.. Allah gerçekten suçsuz olanların yardımcısı olsun..