Açığa alınan ve halen açıkta bekleyen öğretmenlerin durumu netleştirilmeli

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlayan FETÖ soruşturmalarında binlerce kişi açığa alındı. Açığa alınanlardan ihraç edilenler, göreve iade edilenler de oldu. Ancak yaklaşık bir yıldır halen açıkta bekleyen öğretmenler bulunmaktadır.

Açığa alınan ve halen açıkta bekleyen öğretmenlerin durumu netleştirilmeli

Açığa alınan ve halen açıkta bekleyen öğretmenlerin durumu netleştirilmeli

Kamuda 110 binden fazla çalışan meslekten ihraç edildi. Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilenlerin yanında çıkan göreve iade KHK’leri ile göreve iade edilenlerde oldu. Kamuda en çok sivil personel MEB‘de ihraç edilirken, ihraç edilenlerin büyük kısmı da sendika üyeliğinden ihraç edildi. Bank Asya hesabı nedeni ile de ihraç edilen öğretmenler bulunmaktadır.

33 BİN ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ağustos ayından yaptığı açıklamada 33 bin 138 öğretmenin FETÖ ağırlıklı olmak üzere terör örgütleri ile bağlantılı olmaları nedeniyle ihraç edildiğini belirtmişti. İhraç edilen öğretmenlerden dolayı MEB’in ciddi bir öğretmen açığının oluşmadığına değinen Yılmaz, son dönemde ataması yapılan 70 bin öğretmen ile ciddi bir açık oluşmadığını belirtmişti.

AÇIĞA ALINANLARIN DURUMU

15 Temmuz sonrasında yaşanan süreçte açığa alınan ve halen açıkta bekleyen öğretmenler bulunmaktadır. Bir yıldır açıkta bekleyen ve hakkında işlem yapılmayan (ihraç/iade) öğretmenler için karar çıkmalıdır. FETÖ ya da terör örgütleri ile bağı olmayan öğretmenler iade edilmeli, örgütlerle bağı olan öğretmenler ihraç edilmelidir. Suçsuz ile suçlular bu konuda en kısa sürede ayrılarak gereken işlem yapılmalıdır.

Meslekten ihraç edilenler suçsuz olduklarını kanıtlamak ve görevlerine iade edilmek için OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapabilirken açıkta bekleyen öğretmenlerin kendilerini savunmaları, başvuru yapabilmeleri adına gidecekleri bir komisyon ya da mercii bulunmamaktadır. Haklarında verilecek kararı bekleyen öğretmenler için gerek MEB gerekse de diğer yetkili kurumlar kamu yararı gözeterek bu süreci hızlandırmalıdır.Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

 1. Tamam güzel yardım bekliyorsunuz da bundan önce çoğunuz hep yardım aldınız. Hep de size yadım edilmez ki.

  • Neyi bilipte neyi konuşuyorsunuz arkadaşım….
   Kim yardım almış, nereden almış…..
   İdari baskı ile hiçte aynı görüşte olmadığı, bir saniye bile içlerine girmediği, yerini yurdunu bilmediği bir sendikaya sadece bir imza ile katılımı sağlanmış ve yardım almış öylemi….??
   Ayıptır, günahtır……

 2. Öğrencilerimden ayri kalmak mi hayatta tutunmak mi hepsi birbirinden zor geliyor, nezaman son bulacak dayanacak gücümüz kalmadı.

 3. Ben de 21 temmuz 2016 dam bu yana açıkta bekliyorum daha mesleğe başlayalı bir yıl olmamıştı başıma haksız yere bu olaylar geldi lütfen bu adalet yopal da olsa artık işlesin çünkü hiçbir suçun yokken çaresizlik içinde beklemek ve sabretmek çok zor lütfen sesimizi ve çaresizliğimizi duyun

 4. 13 aydır görevden uzaklaştırılmış bekliyorum.Arkadaşlarım seminer yaparken evdeyim.İnsaf yaaaa…Bu dünyanın birde obur tarafı var.Herkes koltuğundan korkar hale gelmiş, bir şey yapabilmek için talimat bekliyorlar.
  .

 5. Tam 13 ay 9 gündür açıkta bekliyoruz. Nereye kadar böyle devam edecek ALLAH için biri çıkıp hakkımızı versin bize.

 6. Allah razı olsun sayın editör bizi hatırlattığınız için. Okullar başladı ve biz yine görevimizin başına gidemiyoruz haksız yere. Bu işkence bitsin istiyoruz artık. Dediğiniz gibi varsa terör örgütleri ile bir irtibatımız ihraç etsinler. Ama yoksa ki yok çok şükür iade edilmeyi bekliyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM