Adalet Bakanı Gül; OHAL işlemleri inceleme komisyonu bağımsızdır

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Gül; OHAL işlemleri inceleme komisyonu bağımsızdır

Adalet Bakanı Gül; OHAL işlemleri inceleme komisyonu bağımsızdır

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Adalet Bakanlığı 2018 Bütçesi görüşmelerinde Bakan Gül tarafından gündemdeki konular hakkında açıklamalar yapıldı. Bakan Gül Adalet Bakanlığının 2002 yılından günümüze kadar geçen süreçte adalet hizmetleri kapsamında karşılaşılan sorunların çözümü için önemli bir mesafe kat edildiğini belirtti.

AİHM BAŞVURULARI AZALDI

AK Parti döneminde yapılan en önemli çalışmaların birisinin vatandaşların hukuki güvencelerinin arttırılması olduğunun altını çizen Bakan Gül bununla birlikte hak arama yollarının da çoğaltılmıştır dedi. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılabilmesi için idari ve hukuki süreçlerin tüketilmesinin gerekliliğinin getirildiğini belirten Adalet Bakanı, bunlardan sonra AYM başvurusunun yapıldığını açıkladı.  Bu uygulama ile birlikte vatandaşların mağduriyetleri hızlı biçimde çözüme kavuşturulmaktadır ifadesini kullanan Bakan Gül, bu uygulamanın diğer kısmının da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile bağlantılı olduğunu belirtti.

Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvuru sayılarının son yıllarda ciddi oranda azaldığını ifade eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargı sisteminde gerçekleştirilen en önemli reformlardan birinin bu olduğunu vurguladı.  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurusu sonrasındaki süreçlerin incelenmesi, yürütülmesi adına Adalet Bakanlığı bünyesinde İnsan Hakları Daire Başkanlığı’nun kurulduğunu hatırlatan Bakan Gül, 694 Sayılı KHK ile de bu dairenin müstakil hale getirildiğini açıkladı.

OHAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU

OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında da açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Gül, vatandaşların hukuki güvencesinin artırılması için oluşturulan kurumsal yapılanmalardan birisinin 23 Ocak 2017 tarihinde 685 sayılı KHK ile kurulan OHAL inceleme komisyonu olduğunu açıkladı. Kanun Hükmünde Kararnameler ile haklarında işlem yapılanların başvurularını inceleyen, değerlendiren OHAL inceleme komisyonu tamamen bağımsızdır ifadesini kullanan Bakan Gül, komisyonun kurulması ve başvuruları ile birlikte AİHM neznindeki başvuruların ciddi oranda azaldığını belirtti.

FETÖ ÜYELERİ 25 BİN BAŞVURU YAPTI

FETÖ üyelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaklaşık 25 bin başvuru yaptığı açıklamasında bulunan Bakan Gül, bu başvuruların “OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonunun kurulması ve bunun üzerine yaptığımız itirazlar sonucu reddedilmiştir” dedi. OHAL inceleme komisyonu başvuruları ile birlikte AİHM önündeki toplam başvuru sayısının 8 bine kadar düştüğünü hatırlatan Bakan Gül, komisyonun bağımsız olarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Adalet bakanligi sesimizi duyun artık neden diğerlerine denetimli serbest lik 2 de bizlere değil onlar suçu suç değilmi bizlere 2yil denetim verin aileler perişan çocuklarımiz babamiz allah rizasi için duyun sesimizi

  2. Adalet Bakanı olarak aihme başvuru yapan 25 bin kişinin fetö üyesi ( şüpheli değil! ) olduğunu peşinen, yargılamadan söyleyebiliyorsa komisyonun bağımsız olduğunu da pek tabi söyleyebilir. Yersen! Komisyonun da aihm başvurularını engellemek için çıkarıldığı yorumlarını hatırlayınca başvuru sayısının niye azaldığı da ortaya çıkıyor zaten. Her açıklamada sadece laf olsun diye, oyalamak amaçlı konuşuyorlar. Ne diyelim! Allah bu işin sonunu hayır etsin inşallah. Masumiyetler de zülümler de en kısa zamanda gün yüzüne çıksın.

  3. SAYIN BAKANIM BİRDE MAĞDURLAR DÖNSÜN DE GÖRELİM BOYUNA LAF LAF EN DOĞRUSUNU BÜLENT ARINÇ SÖYLEDİ 80 KİŞİ DIŞINDA HERKES BİAT ETTİ NİYE GARİBANI CEZALANDIRIYORSUNUZ.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk