Adalet Bakanlığı; OHAL komisyonu kurulması AİHM dosyalarını düşürdü

Adalet Bakanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada OHAL inceleme komisyonu kurulması ve başvuruların başlayacak olması ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bekleyen binlerce dosyanın düştüğü vurgulandı.

Adalet Bakanlığı; OHAL komisyonu kurulması AİHM dosyalarını düşürdü

Adalet Bakanlığı; OHAL komisyonu kurulması AİHM dosyalarını düşürdü

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Daire Başkanlığı tarafından 14.07.2017 tarihinde açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada OHAL inceleme komisyonunun kurulmasıyla AİHM binlerce dosyayı düşürdü ifadesine yer verilirken AİHM’de 24600 olan dosya sayısının 12000’e düştüğü belirtildi.
KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PYD tarafından yapılan darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edildiği, OHAL sürecinde de örgütle bağlantısı oldukları gerekçesi ile kamu personelleri, tüzel kişiler, öğrenciler hakkında önlem almak için Kanun Hükmünde Kararnameler çıkartıldığı hatırlatıldı. Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile alınan önlemlerin Anayasaya ve Türkiye’nin taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere uygun olduğu vurgulandı.

OHAL KOMİSYONU KURULDU

685 sayılı KHK‘nin 23 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte OHAL inceleme komisyonu kurulması kararı verildiğinin altı çizilen açıklamada haklarında doğrudan KHK ile işlem tesis edilen kişi ve kurumların OHAL komisyonuna başvuru yapabilecekleri belirtildi. OHAL inceleme komisyonun görevi olarak kamu görevinden çıkarma, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, tüzel kişiliklerin kapatılması, emekli personelin rütbelerinin geri alınması vb. işlemlere karşı yapılan başvuruları incelemek ve karara bağlamak olduğu ifade edilirken bu süreçte yaşananlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurularına da değinildi.


Öğretmenin Başvurusu Reddedildi

Bakanlık açıklamasında AİHM tarafından verilen Köksal kararını hatırlattı. 672 sayılı KHK ile 1 Eylül tarihinde meslekten ihraç edilen öğretmen Gökhan Köksal’ın başvurusu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından reddedilmiş, AİHM gerekçe olarak iç hukuk yollarının tüketilmediğini göstermiş ve OHAL inceleme komisyonuna işaret etmişti.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan OHAL komisyonu ve AİHM dosyaları açıklaması;

AİHM Başvuruları

İhraç edilen öğretmen hakkında verilen emsal karardan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından meslekten ihraç edilenlerin başvuruları için kabul edilmezlik kararları verildiği belirtilen açıklamada, 31.05.2017 tarihinde Türkiye aleyhine AİHM önünde bekleyen başvuru sayısının 24 bin 600 olduğu, 30.06.2017 tarihi itibari ile de düşen dosyalardan sonra dosya sayısının 12 bine düştüğü belirtildi. Bakanlık önümüzdeki günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde yer alan dosyaların sayısının azalacağını da vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM