Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve MEB 60 bin personel alımı yapacak

Kamuya 60 bin yeni personel alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı toplamda 60 bin personel istihdam edecek. Kurumların personel alımları için gerekli talebi Maliye Bakanlığına ilettiği belirtildi.

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve MEB 60 bin personel alımı yapacak

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve MEB 60 bin personel alımı yapacak

İstihdam seferberliği olarak bilinen ve geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen kamuya ve özel sektöre personel alımında somut adımlar atılmaya başlandı. İlk etapta 3 kuruma toplamda 60 bin personel alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı 60 binlik kamu personel istihdamında yarıya yakınını kendi bünyesinde sağlayacak. Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına ise ilk etapta 30 bin kişilik bir istihdam sağlanacak.

MEB 30 BİN, ADALET 10 BİN, SAĞLIK 29 BİN

Kamuya alınacak MEB personel sayısı 30 bin. 1500 engelli öğretmen ataması ve 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması Şubat/mart ayında gerçekleştirilecek. Sağlık Bakanlığının toplam kadro talebi ve alacağı personel sayısı 29 bin ancak ilk etapta Sağlık Bakanlığına bu kadar kadro verilmeyeceği, 60 bin kişilik kontenjanın MEB’den sonra kalan 30 binlik kısmında 10 bin Adalet Bakanlığı personeli alınacağı gerisinin ise Sağlık Bakanlığına ayrılacağı düşünülüyor.

13 BİN DOKTOR ALINACAK

Sağlık Bakanlığı mart ayında personel alımına çıkacak. Mart ayında 4 bin sağlık personeli alınacak. Ayrıca Sağlık Bakanlığı yıl sonuna kadar 13 bin doktor alacak. Adalet Bakanlığı ise alacağı 10 bin adalet personelinin yıl sonuna kadar alımını gerçekleştirecek. Adalet Bakanlığı hakim ve savcı alımının dışında zabit katibi alımı da yapacak. Bakanlık ilk başta 3500 hakim ve savcı alacak. Adalet Bakanlığına ayrıca 5 bine yakın zabıt kâtibi ve infaz koruma memuru alınacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM