Adli olarak örgütle bağı olmayanlar idari olarak göreve iade edilmeyebilir

FETÖ bağı oldukları gerekçesi ile meslekten ihraç edilenlerin göreve iadeleri için adli soruşturma yeterli değildir. Yargı örgüt bağlantısı yoktur kararı verse dahi OHAL komisyonu idari olarak kamu personellerini göreve iade etmeyebilir.

Adli olarak örgütle bağı olmayanlar idari olarak göreve iade edilmeyebilir

Adli olarak örgütle bağı olmayanlar idari olarak göreve iade edilmeyebilir

ogretmenlericin.com olarak OHAL bürosu ile ilgili bir birimde görev yapan üst düzey bir yetkiliden aldığımız bilgiyi aktaralım. İllerde kurulan OHAL birimleri ve kurulması halen gerçekleşmeyen OHAL komisyonu kararı yargı kararından farklı olabilir. Hakkında idari işlem yapılan ve mahkemeye çıkartılan kamu personeline yargı kararı tarafından FETÖ bağı yoktur kararı verilmişse dahi kamu personeli için idari olarak göreve iadesinin yapılmamasına karar verilebilir bilgisini aktarmak istiyoruz.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamuda alınan tedbirler ve gösterilen tepkilerden sonra meslekten 100 bin kamu personeli ihraç edildi. En çok ihraç edilen MEB personeli olurken toplamda Milli Eğitim Bakanlığında 33 bin civarı ihraç yaşandı. halen açıkta bekleyen ve haklarında bir işlem yapılmayanlar da bulunmaktadır. ByLock, sendika, Bank Asya gibi nedenlerden dolayı gözaltına alınan, yargı tarafından örgütle bağlantısının olmadığına karar verilenler için idari olarak verilecek karar farklı olabilir.

İDARİ OLARAK DEVLET GÖREVE DEVAM ETMEK İSTEMEYEBİLİR

Mahkeme tarafından Aktif Eğitim-Sen üyeliği örgüt bağlantısı, örgüt üyeliği için delil değildir dense dahi, idari olarak sendika üyeliği örgüt bağlantısı için geçerli neden görülebilir. Bank Asya hesabını mahkeme FETÖ bağlantısına kanıt olarak görmeyebilir ve bu yönde kamu personeli hakkında hüküm verebilir. Ancak OHAL komisyonu tarafından idari olarak verilecek kararda Bank Asya hesabı örgüt bağlantısı gerekçesi olarak gösterilerek kamu personelinin göreve iadesi reddedilebilir.

Öğretmenler İçin olarak bu konuda adli ve idari kararların farklılıklar gösterebileceğini, mahkeme tarafından örgüt bağı kurulamayan kamu personeline idari olarak örgüt bağı kararı verilebileceğini belirtelim. Bu konuda ise son merci OHAL komisyonu sonrası verilen karar için itiraz yeri olan ilgili idari mahkeme olacaktır. Son çıkarılan 29 Mart tarihli 688 sayılı KHK‘da adli ve idari kararların farklılıklarının göstergesidir. Bir çok öğretmen, MEB personeli için mahkeme kararları bulunmaktadır. İlgili mahkeme kararlarında Aktif Eğitim-Sen üyeliği Bank Asya hesabı FETÖ üyeliğine delil olarak görülmemiş ve kamu personeli hakkında örgüt üyeliği yoktur kararı verilmiştir. Ancak son çıkarılan göreve iade KHK’sinde bir tane dahi Milli Eğitim Bakanlığı personeli bulunmamaktadır. Adli olarak bir nevi “temizdir” denilen kişiler idari olarak temiz kabul edilmemiştir.

OHAL inceleme komisyonu sonrası gidilecek mahkeme ise adli olarak en son karar verecek mercidir. Kısaca ogretmenlericin.com olarak özetlersek OHAL komisyonuna yapılan başvurulardan önce adli olarak örgüt bağı yoktur hükmü verilenler komisyon tarafından göreve iade edilmeyebilir.

NOT: OHAL bürosu kurulmadı diye yorum yapan ve bize hakaret vari yorumlarla dönüş yapan arkadaşlar şunu bilmiyorlar, her Valilik bünyesinde bir OHAL bürosu vardır ve genelde de Vali yardımcısı başkanlığındadır, Başbakanlık’a bağlıdır. Ayrıca Sayın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıklamasını hatırlatalım. Biz gerçekten mağdur olan suçsuzların göreve dönmesini istiyoruz, FETÖ mensubu olan veya herhangi bir örgüte mensup olanların da gerekli cezai işleme tabii tutulmasını savunuyoruz.

Video;

Bakan Bozdağ’ın görevden almalarla ilgili yukarıdaki videosunu izleyiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

41 yorum

 1. Kimse kimseyi kandirmasin 17 nisanda her şey iyi yada kotu farklı olacak hukuk her zaman hukuk adalet hak bunu unutmayın.kendi başımıza gelmez demeyin

 2. Bu editör gorunumundeki veya başka sıfatla iş yaptığını söyleyen dile getiren insanlar hiç bir şeyden haberi yok veya bildiği halde bilmezlikten geliyor .Allah sizlerin başına verirse anlarsiniz

  • Ne diyorsun? Açık konuş. Ayrıntılı açıklamamız da var. Ne bekliyorsun hemen göreve iade edilmek mi? Biz burada gerçek mağdurları ayırt edebiliyoruz merak etme.

 3. Eyyyyyyy editorrr ve site kurucusu ve yöneticiler yaptığınız haberin arkasında durun yada yapmayın bu haberlerin kimlere çalıştığı belli .samimiyetinize guvenmiyorum başka kaygılarla yapılan söylenen haberler itibar etmeyin

 4. Kimse boşuna insanların moralini bozmaya çalışmasın. Hukukun verdiği kararları er geç uygulamak zorundadırlar. Uygulamayanlar suç işlemiş olur ve eninde sonunda ağır cezalar alırlar…

 5. hükümet diyor ki : masum da olsanız göreve dönemezsiniz zira yezitlerin izinden gidiyoruz – bizde diyoruz ki halife de zannetseniz kendinizi iman sizin semtinize uğramamış Allahın gazabı üzerinize olsun .

 6. Bu haberi size kim yaptırdı? Yada yapma amacınızı merak ettim Yada bu haberi yapmakla ne elde ettiniz?

  • Ben açık edeyim de hiç kimse enseyi karartmasin

   Evetci blok mağdurların oyunu gammazlamak için referandum sonrası için umut vaat ediyor.

   Hayirci-bana Gore bunun içinde öğretmenlerinin de var-kesim mütereddit hale düşürülecek mağdurların evete kaymaması için tepkisel davranmaya itiyor.

   Bu haberin amacı da bu.Atağa karşı atak.Perde arkasını görürseniz rahatlarsiniz.Haberin içeriği tamamen yanlış ve agresivite üzerine mebni.

 7. Ee ne oldu yani hani yargida aklanda gel diyorlardı,saga sola,meydanlarda,avrupaya yargi yolunu açtık,sucsuzsan ispatla gel diyolardi(gerci oyle bir ulkedeyiz ki. sucsuz oldugumu ben ispat edecegim,suclu oldugumu onlar ispat edemedikleri icin herhalde)…yahu Allah vicdan versin.Zaten gecende yazmistim yandas gztecilerden biri hani ohalden sonra buyuk af diye palavra atmisti ya oy icin(evet icin) ne deyim hic bir dediklerine inanmiyorum artik.

 8. mahkeme suçsuz diyecek idari olarak suçlu denecek allah aşkına hangi kanuna göre idari olarak suçlu diyorsunuz buranın ahirette var ahirette hakkimi asla helal etmicem kim benim meslekten atilmama sebep olduysa fetomu .fetocu mu vali mi bakan mi kim sebep olduysa ahireti beklesin ben sana illegal birşey yapmadım buna kendim ve allah şahit rabbime havale ettim

 9. Sayin editorum suclu olup olmadigimiza kim karar verecek adalet mi yoksa ismini bilmedigimiz yetkililer mi?Ayrica sizce sendika banka gibi yasal kriterler ihrac nedeni veya sucmudur?yasalara gore sendika ve banka devletin kontrolunde kurulmustur.Illerdeki ohal burolari su an hicbir ise bakmiyor bizim bahsettigimiz lurulmayacak olan komisyon haklinin yaninda oldugunuz zaman tesekkurde ettik Allah razi olsun dedik yine deriz hepimizin Allah yardimcisi olsun zor bir surecteyiz colde su arar gibi adalet ariyoruz

 10. AİHM den alacağımız tazminatları önlemek için AB konseyinden çıkıp hukuku komple kaldıran bir HIRS VE İNTİKAM duygusundan bahsediyoruz.Mahkemeden beraat ediyimde iş onların olsun.Allah rızkı kesmez…

 11. Gerçekten niyeti olan insanlar her ilde idari yargıyı açar ne ile suçlandığını bilirsin silahların eşitliği,çekişmeli yargılama gibi hukukun en temel kurallarını uygulayın her şey cozulur

 12. Kendi çıkardıkları khk ya kendileri uymayanlardan ne adalet hak hukuk beklenecek.ohal komisyonu etkili iç hukuk yolu değildir.bagimsiz ve tarafsız değil etkili hızlı adil karar alacak yapısı yok daha birçok sey sıralanır.insanlarin neler çektikleri umurlarında degil

 13. Sizin adaletinize de hukukunuza da, size oy verene de,( kendimizden bahsediyorum yani verdik okadar) yazıklar olsun

 14. OHAL inceleme komisyonu sonrası gidilecek mahkeme ise adli olarak en son karar verecek mercidir. ( DEĞİLDİR AYM – AHİM – MAHKEMEY-İ KÜBRA VARDIR ) Kısaca ogretmenlericin.com olarak özetlersek OHAL komisyonuna yapılan başvurulardan önce adli olarak örgüt bağı yoktur hükmü verilenler komisyon tarafından göreve iade edilmeyebilir. ( BU KISIM DOĞRUDUR İMAN- İZAN- ADALET- EVRENSEL HUKUK- İNSAN HAKKI BİLMEYENLER GÖZÜMDE TEK DİŞİ KALMIŞ CANİDEN FARKSIZDIR , ZİRA KENDİNİ NE OLARAK TANITIRSA TANITSIN YAPTIĞI UYGULAMA NE EVRENSEL HUKUKA NE İSLAM HUKUKUNA NEDE DÜNYADA ŞİMDİYE KADAR ÇIKMIŞ BİR HUKUKA KANUNA UYMAMAKTADIR )

 15. memleket dönmüş muz cumhuriyetine enteresan hayret verici.

  önce siz şu khk ları meclis onayına sunun da bir bakalım geçiyor mu geçmiyor mu?

  Anayasa’nın 15’inci maddesi olağanüstü halde, ’Durumun gerektirdiği ölçüde’ temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının tamamen veya kısmen durdurulabileceğini belirtmektedir. Anayasa’da belirlenen çerçevesi ile OHAL KHK’lerine getirilen ilk sınırlama, amaç bakımındadır. Anayasa’nın 121’inci maddesi Bakanlar Kurulu’nun, sadece ’olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda’ KHK çıkarabileceğini belirtmektedir. Yine anayasa ile OHAL KHK’lerine getirilen bir diğer sınırlama ise süre bakımındandır. OHAL KHK’leri, olağanüstü halin ilan edildiği süre ile sınırlı olmak üzere çıkarılmaktadır. OHAL’in sona ermesiyle, KHK’ler de kendiliklerinden yürürlükten kalkacaklardır. Başka bir deyişle, OHAL KHK’leriyle olağanüstü halin süresi dışında uygulaması sürecek kurallar konamaz. Bu sebeple, OHAL KHK’leriyle OHAL’in dışındaki dönemleri kapsayacak şekilde yasalarda değişiklik yapılması da mümkün değildir.

 16. OHAL Komisyonu da neymiş? Bu ülkede adalet dağıtacak mahkemelere ne olmuş. Statüsü belli olmayan bir komisyon adalet mi dağıtacak. Hepsi yalan. Bu komisyondan medet ummak hiç doğru değil. Benim hakkımı dünyada bağımsız korkusuz sadece hukuku uygulayan mahkemeler vermelidir. Ahirette ise Mahkeme-i Kübra yeter.

 17. AİHM kararı geliyor yakında,bu söylemleri bırakıp kendilerini tazminatı nasıl ödeyeceğiz fikrinde yoğunlaştırsınlar!

  • tazminatı bunlar cebinden ödemeyecek ki sonunu düşünsünler. devletimizin boynuna bindirecekler tazminatları ve bu hükümet değişmeden de ödenmez o tazminatlar

 18. Yakında AİHM KARAR VERİNCE göreceğiz!!! Bakalım o zaman el mi yaman bey mi yaman!!! çıkacak ortaya. Tazminatı nasıl ve ile ödeyecekler bakalım!!!Allah var,gam yok!!!

 19. Hukukun vereceği kararı tanımıyoruz demek ortada bir devlet bırakmadık demek oluyor. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Sözümona devletine-milletine bağlı olduğu iddia edilen bir halkın oylarıyla bir devlet resmen çökertildi. Kendi anayasasını, kendi yasalarını tanımayan bir devlet olamaz.

 20. Ses getirmesi için uyduruk haber icat etme kolayciligina siz de baslamissiniz.

  Gerçekte bir ohal bürosu olmadı ki üst düzey görevlisi olsun.

  Kandirilmissiniz dostum ya da kandırıyorsunuz.

  Tek sermayesi umut kalan mağdur ve mazlum insanlar üzerinden lütfen maddi çıkar devsirmeye kalkmayin.

  İsnad edilen feto teroristi ithami yargıda fos çıktı ise isnatci müfteri konumuna düşer ki mağdur olanı göreve iade etmekle kurtulamaz aynı zaman da maddi manevi tazminata carptirilmali,ayrıca uhrevi hak açısından da helallik dilemelidir.

  Hukuku çiğneyerek yapılan ihraclardan bir kismi elbet hakkını alacaktır.

  Lütfen haber yaparken kulak sinirleriyle beyin arasında irtibat kesilmiş kimselerin sözlerini haber diye yayimlamayin.
  NOT:SADECE EDİTOR OKUSUN DİYE YAZİLMİSTİR

  • “Gerçekte bir ohal bürosu olmadı ki üst düzey görevlisi olsun.”
   Bulunduğunuz ilin Valiliğine gidin OHAL bürosu ile görüşeceğim diye söyleyin. OHAL biriminden sorumlu Vali yardımcısı ile görüşün. Fazla yoruma gerek yok. Burada kendimizi anlatacak değiliz. Her ilin bir OHAL bürosu vardır.

 21. Zaten adaletten anlamayan bakan demedi mi suçları olmasa da idarî kararla attık diye bunlar komisyonda araya kaynayan kendi adamlarına temiz kağıdı verecek her şey hesaplı kitapli yapıldı adalet bir gün tecelli edecek

 22. Bunun yapıldığını düşünün, sonra sizin mahkeme silsilesi ile konuyu AİHM ye taşıdığınızı düşünün. AİHM buna benzer bir davada dava açan memurların ; aldığı eğitim, ölene kadar geçinebileceği minimum meblağ, süreç içerisinde yaşadığı ruhsal durumlar gibi kriterleri göz önüne alarak kişi başı 500.000-1.000.000.000 euro tazminata mahkum ettiği gerçeğini de cebinize koyun. Sonra da o yetkiliye şunu söyleyin eğer hukuk hakim olacaksa hodri meydan, sıkıyorsa yap.

 23. Cumhurbaşkanımız yargı da aklan gel demedi mı.Allah im duy sesimizi.Baska gidecek bir kapı yok.

 24. Nadem boyle bir seye karar vermisler referandum oncesi aciklasinlar kimseyi iade etmeyecegiz bosuna umutlanmayin acliktan olun nereye giderseniz gidin deyin yahu burasi bizim vatanimiz degil mi babanizin ciftligi mi elbet bugunlaer gececek Allah buyuk mahkemeler goreve donebilir karari verirse ne yapacaklar onuda aciklasin sayin yetkili

 25. İpin eli bizim elimizde mahkeme falan hikaye diyorlar anlaşılan. Allah yardımcımız olsun.

 26. Sayin editor o yetkiliye sorarmisiniz hukukun ustunlugu deyince ne anliyorsunuz bu ulkede hukuk mu karar verecek siz mi once verdiginiz sozde durun komisyonu kurun boyle suyu yurutelim turu haberler le moralimizi bozmayin hukuku savunun ne demek sucu olmasa bile iade etmeyiz hani temiz kagidi alan donecekti?sucsuz insan ne yapsin baska bir an once hukuku isletin Allah buyuk boyle tahmin turu haber yapmak bence yanlis bir haberiniz digerini tutmuyor kimmis bu ust duzey yetkili?

  • Bakın şu anda olanlar neyi gösteriyor? Adli olarak karar var ama iade yok. Neden? Ayrıca haberlerin birbirini tutmadığını söylemişsiniz. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, çıkartılan KHK’ler hangisi birbirini tutuyor?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM