AİHM başvurusu arttı, AİHM Anayasa Mahkemesi’ni devre dışı bırakabilir

Kamudan ihraç edilen binlerce kamu personeli içerisinde yer alan ve FETÖ talimatı ile hareket eden bazı kesimin AİHM üzerinden AYM’yi devre dışı bırakma çalışması yaptığı iddia edildi. Takvim’in haberine göre FETÖ kamudan ihraç edilen örgüt üyelerini bu yönde yönlendiriyor ve hareket etmelerini sağlıyor. Bu süreçte suçsuz olan ve ihraç edilenlerin tekrar zarar görmesi bekleniyor.

AİHM başvurusu arttı, AİHM Anayasa Mahkemesi’ni devre dışı bırakabilir

AİHM başvurusu arttı, AİHM Anayasa Mahkemesi’ni devre dışı bırakabilir

100 binden fazla kamudan personel ihraç edildi. MEB personeli, Sağlık Personeli, Emniyet personeli ve TSK personeli kamudan ihraçlarda önemli bir yere sahip. 15 Temmuz hain darbe girişiminden hemen sonra ilan edilen OHAL ile birlikte şu ana kadar çıkartılan ihraç KHK’leri ile örgütle bağlantısı olduğu gerekçesi ile on binlerce kamu çalışanının görevine son verildi. Meslekten ihraç edilenlerin ilk başlarda yaptıkları hukuk çalışmalarında son haftalarda yeni bir gelişme yaşandığı belirtildi. Yaşanan bu gelişmede FETÖ liderinin parmağı olduğu iddia edildi ve bu durumun kamudan ihraçlarda göreve iadelerde yine yanlış kararlar verilmesine neden olabileceği belirtildi.

FETÖ’DEN AYM OYUNU

Takvim’in haberine göre kamudan ihraç edilen, tutuklanan haklarında KHK ile işlem yapılan FETÖ bağlantısı kişilerin talimatla hareket ettiği iddia edildi. İhraç edilenlerin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru sayısının 100 bini geçeceği vurgulanırken, AYM’ye yapılan direkt başvuruların karara bağlanmasının 5 yılı geçeceği, bu sürenin de AİHM tarafından olumsuz olarak değerlendirileceği ifade edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de AYM’nin vereceği kararları 5 yıldan sonra vermesinden dolayı Anayasa Mahkemesini devre dışı bırakabileceği açıklandı.

AİHM, AYM’Yİ DEVRE DIŞI BIRAKACAK

Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi Başkanı Hâkim Kenan Şenlik tarafından yapılan açıklamada ise kamudan ihraç edilen kişilerin direkt AYM başvurusu yapılmasına bir tedbir alınması gerektiği belirtildi. Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru sayısı için 100 binden fazla başvuru beklendiğini açıklayan Şenlik bu durumla birlikte Anayasa Mahkemesi başvuruları 5 yılda karara bağlayabilir dedi. Bu beş yıllık süre de AİHM için normalin dışında bir süre olduğundan AİHM bu konuda Anayasa Mahkemesini devre dışı bırakabilir ifadelerini kullandı.

SUÇSUZLARA UYARI

ogretmenlericin.com olarak Takvim’de yer alan habere göre FETÖ talimatı ile hareket eden grubun olduğunu anlıyoruz. AYM başvurusu veya AİHM başvurusu (kısaca hukuk yolları) yapacak ve suçsuz olduğunu düşünen kişilerin başvurularda birkaç kişi ile ya da grupla hareket etmemelerini öneriyoruz. 50 lira 100 lira dosya masrafından, kargo parasından kâr elde edeceğim diye kamu haber sitelerinde, memur forumlarında tanıştığınız tanımadığınız kişilerle hareket etmeyin. FETÖ tarafından içine çekileceğiniz yeni bir tuzak ve girdapla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gerçekten mağdur olan ve bu örgütle alakası olmayan kişiler atılan adımlarda dikkat etmeli ve yapacakları tüm başvurularda kendilerine özgü, bireysel hareket etmelidir. İnternette standart haline gelmiş, FETÖ’den sonra bir anda ortaya çıkan ve sözde yol gösteren haber sitelerinden, avukat reklamlı haberlerden uzak durmakta ve hızla yayılan dilekçe örneklerine de temkinli yaklaşmakta yarar var.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

82 yorum

 1. Ben bir akademisyenim. Bank Asyada hiçbir zaman hesabım olmadı. FETÖ’nün gazete veya dergilerine abone olmadım, okullarında okumadım, dershanelerine gitmedim, okullarında görev yapmadım, sendika veya derneklerine üye olmadım, yurtlarında veya evlerinde kalmadım, sohbetlerine katılmadım, sosyal paylaşım sitelerinde bu örgüt lehine herhangi bir paylaşımda bulunmadım, bu terör örgütü lehine konuşmadım. Bu örgüt için herhangi bir hizmette bulunmadım, bu örgüte himmet veya bağışta bulunmadım. Bu terör örgütüne ait şifreli yazılım programlarını (bylock ve eagle gibi) kullanmadım. Tüm bunlara rağmen neden ihraç oldum hala anlamıyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa söylesin.

 2. TARKAN bey ben de maalesef Eğitimsen’liydim (sadece 32 gün), ben de ömr-ü hayatımda 1 defa yürüyüşe gittim sizin gibi. Batılıyım, hiçbir terör örgütüyle ne bağım ne alakam oldu ama ihraç edildim. Siz hangi “geri döndüler”den bahsediyorsunuz. Tuzu kuru genel çoğunluk adına konuşuyorsunuz sanırım zira ne sendika ne de üyeleri “bizden bile daha suçsuz, hayatında sırf meraktan, arkadaşlar çağırdı diye bir yerde bulunmuş, tamamen alakasız şekilde ihraç edilmiş bir meslektaşlarımız var” diyerek dönüp arkalarına bakmadı. O yüzden hiç yorum yapmayın

 3. Ben de her görüşe saygılıyım
  (672 ihraç,eşim ve ben. Ev kredimiz var. İş yok 6 ay bitti)
  Sn.Cumhurbaşkanı insafa gelecektir diyene de,hakaret etmemek şartıyla,devlet iyi yaptı diyene de saygılıyım ama 6 aydır bize yaşatılanlara bakınca,bu işte bir yanlış olduğunu düşünüyorum.
  1.Sn.CB dahil pek çok görevli, bize yapılanları bilerek,isteyerek,hukuki olarak mümkün değildi OHAL olmazsa temizleyemezdik..sözleri ile icra ettiklerine göre, merhamete gelecekleri konusunda iyimser değilim.
  2. Tabanı ibadet denilen kesimle bu kadar (ev hanımı, şoför, Üniv. Öğrencisi vs.) detaylı uğraşıp, hala şu 125.000 kişilik bylock listesinin kimlerden oluştuğunu,hangi statüde insanlar olduğunu açıklamamış olmaları en hafif ifadeyle (bir şeyler halktan gizleniyor,birileri korunuyor) algısı oluşturuyor.
  3. Acele ile memurun ifadesini almadan, hakkinda mahkeme sonucu çıkmadan ihraç ettiler,hadi devletçi refleksi anlayıp hak vermeye çalışıyorum ama SGK ekranına Terör örgütüne üye olmaktan kamu görevinden ihraç… yazarsan,insanları açlığa mahkum etmek nasıl bir devlet yönetimidir? Nasıl müslümanlıktır? Vebalinden korkan yok mudur?
  El hasılı kelam,ben bütün kalbimle inanıyorum ki Allah cc. bu vatana ve dinin kurallarına sadık kalan kullarını elbet bu imtihandan çıkaracaktır. İtibarımız geri evrilecektir ama ben o zaman da kula teşekkür etmeyeceğim. İfk hadisesinde kendine atılan iftiradan,hakkında ayet gelip de saklanan Hz.Aişe gibi,”Beni Rabbim akladı” deriz inşallah.

 4. İhraç edileli bugün 6 ay bitti.2015 kasım ayında istifa ettiğim uyduruk bir sendika dışında fetö belasıyla hiçbir bağım yoktur.Çok ağır ve bir o kadar da bunalımlı günler geçiriyorum.Ancak Rabbime sığınıp adaletin tecelli edeceği günü bekliyorum.Bu işte bir yanlışlık var,yıllarca oy verdiğim hükümet çok sevdiğim ve kendisi için hep hayır dualar ettiğim Cumhurbaşkanımızın onayı ile beni ihraç etti.Ülkemiz çok büyük bir badire atlattı.Darbe gerçekleşse ve ben görevime devam eden bir öğretmen olsam neye yarardı.Şu da bir gerçek ki aslında bizi mahveden kurumlardaki sinsi fetöcüler.Mesela yeni duydum beni açığa alan il milli eğitimdeki yetkili şuan da bylocktan tutukluymuş.Arkadaş,darbe gerçekleşmediği için çok üzülen ,Cumhurbaşkanı nın devrildiğini göremediği için hüsrana uğrayan ve hala bu topraklarda Müslüman Türk Milletini istemeyen o Hristiyan topluluguna Yüce Türkiye Cumhuriyetini şikayet etmekten tarihi bilen bir öğretmen olarak utanıyorum.Dünyaya adaleti dağıtan bir Osmanlı torunu olarak utanıyorum.Sonuç ne olursa olsun isterse aihm 100 trilyon versin yine de adaleti orada aramayacağım.Aynı secdeye baş koyduğum hakim ve savcılar vede devletimi yönetenler mutlaka masumları göreceklerdir.Elbet birgün ,o kadar mit ile istihbarat ile kandırıldığını söyleyen devlet yöneticileri biz masumların da kaldırılabileceğini göreceklerdir.Vatanıma ihanet etmedim,hırsızlıkla öğretmen olmadım,görevimi kötüye kullanmadım.İçim çok rahat.Rabbim vatanımızı,milletimizi korusun.Devletimizi yönetenlele yardım etsin ve onları adaletten ayırmasın.Hepimize rabbim sabır versin. (Bu arada aihm başvuran değerli arkadaşlar sakın beni yanlış anlamayın size saygım sonsuz ve en doğal hakkınız.)

  • ???????? 🙂 Vay be! Memleketimden insan manzaraları şaşırtmaya devam ediyor. Hükümet “pardon” derse geri dönecek. Tabi ne zaman “pardon” der orası meçhul. Ne de olsa Osmanlı torunu. Bizim gibi ekmeğini taştan çıkaran köylü torunu değil… Kaderi devletlu padişahın iki dudağı arasında. Bundan da çok memnun görünüyor. Kanun-i Esasiyi bile tanımıyor. Hak, hukuk, adalet ise boş laf. Elbet bir gün daha önce de sık sık yaşandığı gibi “kandırıldık” deyip ardından da bir “pardon” ile durumu düzeltecekler, uykusuz geceleri unutturup, aç-huzursuz kalan çocukları avutacak ve hatta Allah’ın takdiri ile belki de yaşadığı bunalım yüzünden intihar eden mağdurları diriltip çoluk çocuğuna kavuşturacaklar. Biz onlara teba olmaya devam edelim. Efendilerimiz elbette hatadan dönüp biz zavallı tebalarına şevkatlerini 🙂 göstereceklerdir. Di mi Sayın Hocam… 🙂 Bu arada ben mağdur değilim. Bu adaletsizliğin sona ermesini isteyen bir yurttaşım. Sırf bu kafaya müstehaktır deyip diğer onbinlerce mağdura sırt cevirmeye vicdanı el vermeyecek bir insanım.

 5. Ben Eğitim-Senliyim. Hatırlarsanız bizden de on bin civarında arkadaşı açığa almışlardı. Sendika eylem kararı aldı. Devamlı eylemler yapıldı, bakanla görüşüldü, kamuoyunda gündem yaratıldı. O zamanlar bakanlar çıkıp “sakın eylem yapmayın. eylemler sizin işinizi daha da zorlaştırır. Sakın sakin oturup bekleyin” dedi. Gözdağı verdi. Eğitim-Sen dinlemedi. Eyleme devam etti. Gündem yarattı. Sessiz kalmadı. Sonuçta öğretmenler göreve iade edildi. AHİM’e başvurabiliyorsanız vurun. Hangi dilekçeyle vurduğunuzun hiç önemi yok bence. Sizi işten atanların, aylardır size hiç bir hukuk kuralını işletmeyenlerin tavsiyeleriyle, uyarılarıyla hakkınızı alamayacağınız çok açık. Hakkını aramak” sinsilik” öyle mi? Kardeşim adalet için ne yapmanız gerekiyorsa yapın. Bunun Avrupası Asyası yok. İnsanın devleti de, milleti de vatanı da önce kendi ailesi ve çocuklarıdır. Önce ailesidir…

 6. Anlamadiğım şey bu fetö iblisinin talimatlari nerden servis ediliyo.bir talimat almis başını gidiyo bu nasıl is.para yatirdin talimat dava actin talimat sustun talimat.bilen biri söylesin televizyondami cikiyo yoksa radyodamı.yoksa direk telefonlamı.7aydir çıkamadik bu isin icinden bu nasil bir çamur allahim bulaşti cikmiyor

 7. Yorumları okudum arkadaşlar sayın editör bizleri uyarmış bu haberde yanlış bir şey göremedim. Tanımadığınız kişilerle birlikte hareket etmeyin diye tavsiye vermesi gayet normal değil mi? Arkadaşlar komisyon kuruldu mu? bilgisi olan var mı? Bir haber sitesi haber yapmış baylock kullanmayan, sadece banka ve kısa süreli sendika üyeliği ile ihraç edilenler geri dönecek diye, öyle bir duyum var mı? fetöcülük diye bir davamız olmadı ki, bu yolda başımıza gelenleri sineye çekelim. Devleti koruma adına bir gecede sorgusuz, sualsiz, nedensiz ve suçsuz yere hiçbir şeyden haberi günahı olmayan, arkadaş kurbanı, yanlış yönlendirmeler sonucu bir şekilde bu yapı ile iltisakı olmuş ama vatan haini olmayan kişileri vatan haini olarak lanse edilmesi sonucu görevden alınmalarına istinaden aihm başvurmaları şikayet olarak algılanmasın. Devletimi ve milletimi her zaman olduğu gibi çok seviyorum.

 8. havuz medyasının sonraki haberi ” flaş flaş flaş ” fetönün ” cemaatin sinsi planı : mahkemeyi kübra da sinsi plan , kul hakkını almak istiyen yüzbinlercesi hükümetten , hükümetin yaptığı zulümlere ortak olanlardan davacı olacağını belirtti ve kul haklarını helal etmemekte direnerek zalimler için yaşasın cehennem diye slogan attılar ”

 9. Başımızdakiler bizi attı farkındasınız değil mi hocam?Atıldığımıza göre çoktan birileri tuzağa düşmüş.

 10. Allah bunlarin belasini versin.Hak arayanlarin bile sirtindan secilmis hukumete sinsilik yapiyorlar.Ne yapacagimizi sasirdik.Para mi var ki avukat tutalim.Elimizden geldigince bir basvuru yaptik.Onuda Feto serefsizlerine baglamalarini bizatihi feto yapiyor.Sirat uzerindeyiz herkesi asagi atmak icin ugrasan bu sinsi hainleri lanetliyorum.Sayin Cumhurbaskanimiz merhametli ve adaletlidir eninde sonunda bize bir formul olusturacaktir.Sabirli olup fetonun bukağisini boynumuza takmasina firsat vermeyelim.Galip gelmek icin herseyi yapabilecek bu hainlerin tuzagina dusmeyelim.Madem masumuz madem magduruz o halde devletimizin milletimizin yaninda oldugumuzu gösterelim.Taskinliklara, siyasi simsarlara ve firsatcilara prim vermeyelim.Basimizdakiler musluman oglu muslumanlardir.Sonunda bu vebali gorup adim atacaklardir.Tabii ki de ihanet edip darbe sevicilerin ve yapicilarinda hadlerini bildirdiler bildireceklerdir.Allah furkani azimdir.sabir sabir sabir…..

 11. Ben ülkemi veya devletimi şikayet babında gitmiyorum AİHM e, amacım ilerde iç hukuk yollarında bir sonuç elde edemezsem aihm bana ilk 6 ayda iç hukuk yolları kapalıydı neden başvurmadın demesin diye gidiyorum…Ne diyeyim bizi elin mahkemelerine başvurmak zorunda bırakanlar utansın….Canım ülkemde insanlar hiç bir dönemde bu kadar zor durumda bırakılmamıştır herhalde…muhalefetten bir siyasetçi 12 eylül döneminde bende memurdum babamda memurdu abimde o dönemde siyasi düşencelerinden dolayı suçlandı ama kimse banada babamada kimse dokunmadı, şu an o dönemden bile kötü durumdayız dedi…. O bu değilde canım ülkem dünyaya rezil ediliyor ona üzülüyorum… 🙁

 12. Herkes çok ümitsiz konuşuyor neden ortam o şekilde ancak size Demirel’in bir sözünü hatırlatmak isterim “siyasette bir gün bile çok uzundur”der siyasetçiler için her zaman 180 derecelik bir dönüş mümkündür bu siyasetin doğasında vardır bence AYM çok fazla kişiyi iade edecek

 13. sayın editör ben 6 ocakta khk ile ihraç edildim aym başvurmadım ama idare mahkemesine başvurdum aihme gitme yolum kapandı mı ya da anayasa mahkemesine idare mahkemesi ve onun üst mahkeme yolları bittikten sonra başvurabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür e derim

 14. Sayın Editör,yaptığınız haberleri sürekli takip ediyorum.Size fikir açısından çok güveniyorum.Ben ve esim sendikadan istifa ettiğimiz halde 672 KHK sı ile ihraç edildik.İdari mahkemeye başvurduk.red geldi.istinaf a da başvurduk.AYM ye de başvurduk.Şu an AİHM e başvurup başvurmak da karasız kaldık.Ne yapmalıyız lütfen bi yol gösterin.

  • Hocam editörün iyi niyetinde şüphem yok ama siz tedbirinizi alın takdiri allaha bırakın bende 672 ile ihraç oldum idareden ret geldi İstinaf başvurusu yaptım avukata verecek param yok tüm başvurularımi internetten indirdiği örneklerle yaptım yarın keşke dememek için ahime de geçen hafta başvurdum ben devletimiz şikayet etmedim bugünkü siyasetin yaptığı idari tasarrufa haksızlığa karsi hakkımızı arıyoruz unutmayın yasal olan banka.sendika.okul suç değildir adalet Bakanı açıkça söylüyor zaten attiklarimizin hepsi suçlu değil diyor

   • Teşekkürler hocam ilgilendiğiniz için .Benim tereddütum su yönde.AİHM e devleti şikayet etmiş olarak iyice çıkmaza mı sokmuş oluruz.Neticede hiç suçumuz yokken bunu yaşadıysak.

  • basvurun aihm e hocam. bizim aym yi beklemek mantikli degil. korkudaeski ictihatlarini bile degistirdi bu mahkeme.herkese esit davranmak hrzaman dogru degildir dedi baskani. kendi utelerini bile atti gerekceli kararinda sucun subuta ermesi gerekmez diye yazmis. suc sabit olmasada atarim arkadas demis. cok komik degilmi.bu mahkeme bizim icin ilumlu karar veremez tarafsizlugini yitirdi.aihme basvurdum ben tum bunlari dikkkate alarak

 15. Tam biatçı toplum isteniyor. Hakkını aramıyacaksın, birileri senin için ne takdir ederse razı olacaksın, zaten iç hukuktan beklediğimiz bişi yok, bir umut herkes AİHM e başvuruyor.Ne yapalım bir siyasi de çıkıp atılanlar için umut olmuyor.Sabah akşam haber izlemekten , internet başında beklemekten ömrümüz çürüdü.Kiminle konuşsam dönersin hocam gazı veriyor ama nasıl döneceğimi bir bilsem.

 16. Sn editör ben iç hukuk yollarıni takip etmeyi düşünüyordum. Bu yüzden sadece idare mahkemesine iptal davası açmıştım. Red geldi ve istinaf a başvurdum. Ama acaba aihm e başvurmamakla hata mı ettim diye düşünüyorum. İnternetten form indirdim ama orda aym basvurusu da yapıldığı yazıyor. Ben aym basvurusu yapmadım. Bu durumda aihm e basvuru yapamaz miyim. Birkaç gün kaldı ne yapacağımı şaşırdım.siz veya bilenler söyleyebilir mi aym basvurusu yapmadığım için zaten aihm şansım yok mu şu anda.

  • AYM ile ilgisi yok şubat çıkmadan başvurabilirsin bu doğrudan başvuru mahkemelerin bitince yine başvuru hakkın var

 17. Hak arama yollarınıda kapatacaklar.Hak aramak için mahkemlere başvurussun fetöcü olursun,başvuru yapmazsın suçu kabullenmiş olursun..Ya bu haberi yapan birşeylermi içiyor..söylesede aynısından bende içsem…

 18. takvim gazetesinin şu an için tetikçi bir gazete olduğunu düşünüyorum.çünkü anayasayı hiçe saymakta. bir kişinin suçu mahkemece isbatlanana kadar masumdur ilkesini çiğnemekte. herkese hain damgasını vurmaktalar.DAHA DÜNE KADAR FETÖNÜN TETİKÇİLİĞİNİ YAPAN GAZETE. ZANNERDERSEM ERERGENEKONCULARDAN GÜNAH ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR. YANİ KENDİNİ AFFETTİRMEYE ÇALIŞIYOR. müslüman ülkede adalet yerini bulmayacaksa nerede bulacak. kimse şunu unutmasın ki mahkemelere başvurmak yasal bir haktır. bunu kullanmamızı engellemeye çalışan diktatör faşist gazeeti şiddetle kınıyorum. tek yol Hukuk.

 19. Sn Editör bu haberi verme tarzınız yanlış.Algı oluşturuyor.Hak aramak mahkemeye gitmek ne zaman sinsilik,fetöcülük oldu.
  Haber başka kaynaktan ama sizin veriş tarzınız destekler mahiyette.İçerigi okumayan da manşetteki algı olusur.
  Sizi esefle kınıyor daha düzgün haberciliğe davet ediyorum.

 20. HERKESİ İNSAFA VE VİCDANLI HAREKET ETMEYE DAVET EDİYORUM.SUÇLUYU VE SUÇSUZU AYIRT ETMEK ADALETLİ VE VİCDANLI DEVLET ADAMLARININ VE HUKUKÇULARIN BİRİNCİ GÖREVİDİR. HUKUK VE ADALET ONLARDAN SORULUR. İNANCIMI HİÇ KAYBETMEYECEĞİM…SABIRLA BEKLİYORUM.

 21. SUÇSUZ YERE İHRAÇ EDİLDİM.İŞ BULAMIYORUM. AİLEMİN DIŞINDAKİ TÜM DOSTLARIMLA BAĞIM KOPTU.İNSANLAR KORKUYOR EN YAKIN AKRABA VE ARKADAŞLARIM BİLE BAĞLARINI KOPARDILAR. YAŞADIĞIM BU MAĞDURİYETLER YETMEZMİŞ GİBİ BİR DE GEÇİNDİRMEK ZORUNDA OLDUĞUM BEŞ KİŞİLİK BİR AİLEM VAR. HUKUKİ DESTEK ALAMADIM.AVUKATIM YOK.İNTERNETTEN İNDİRDİĞİM DİLEKÇE İLE TÜM HUKUKİ YOLLARA BAŞVURU YAPTIM.ŞİMDİ BEN HAKKIMI ARIYORUM DİYE FETÖCÜ MÜ OLDUM. YAŞASIN İNSAN HAKLARI YAŞASIN VİCDANINI HER GEÇEN GÜN İYİCE KAYBEDEN ALGI YÖNETİCİLERİ…SAYIN EDİTÖR HUKUK HERKESE LAZIM…UNUTMAYIN GÜÇLÜ ÜLKE HUKUKU GÜÇLÜ OLAN,ADALET TERAZİSİ ŞAŞMAYAN ÜLKEDİR.BİZ BU ÜLKENİN ÖZ EVLATLARIYIZ. BİZE YAPILAN HAKSIZLIK BU ÜLKEYE YAPILMIŞ BİR HAKSIZLIKTIR;İNANIN!..

 22. Admin seni allaha havale ediyorum. Allah mazlumlarin ahini alacak :)) herkes yasattigini yaşayacak kim olursa olsun bu açık ve net:)

 23. Gec gelen adalet adalet degildir.komisyonu mahkemeleri hizlandir.anayasa mahkemesi ihrac dosyalarini one alsin pilot kararlar cikartsin 6 ay icinde senfika banka vb ihrac olanlari sonuclandirsin.aihm niye gittin diye hesap sor.muslumanlar adaleti saglamayinca umudumuz avrupanin hristiyan hakimlerine kaldi utanilacak haldeyiz.

 24. Sayın EDİTÖR şöyle bir haber yapmanızı rica ediyorum. Başlık ”BİR ÖNCEKİ KURULMUŞ OLAN KOMİSYON GÖREVİNİ HİÇ BİR ŞEKİLDE YAPMADI. HALK KANDIRILDI.” umarım kurulması düşünülen yeni komisyon masumların haklarını beklemeden iade eder. AMA HİİÇ SANMIYORUM. MAĞDURİYETLER 15 YILA YAYILIR. YANİ SAYIN EDİTÖR TARİH TEKERRÜR EDİYOR. ve ateşin düşmediği ev, ateşin düştüğü evin halini anlamak bir kenara, izliyor izliyor. biletler bedava

 25. Takvim gazetesini de haberini de kaale almıyorum.
  Yasal yollardan hakkımızı da aramayıp elimizi kolumuzu bağlayıp oturacakmıyız.Bizi korkutup Aym ve Aihme başvuruları engellemeye çalışıyorlar.
  Maddi imkansızlıktan dolayı Türk mahkemelerine avukatsız ve internetten bulduğum bir dilekçeyle başvurdum ne yapalım yani başka çaremi buraktılar Ancak aihme avukat aracılığıyla başvurabildim.

 26. ARKADAŞLAR EDITORE NIYE KIZIYORSUNUZ ANLAMADIM. O SADECE BIR GAZETE HABERINI ALINTI YAPMIŞ. SATIN EDITOR BIZIM SESIMIZI ÇOK DUYURDU. BUNLARI UNUTMAYALIM. HAKKIMIZI ARAMAKTAN DA KORKMAYALIM.SAYIN EDITORE DE TEŞEKKÜR EDERIM. BIZIM ICIN HERZAMAN BIR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞTI. SAYIN EDITORE COK TESEKKUR EDIYORUM.ALLAH RAZI OLSUN.BU ESNADA BEN AIHIME BAŞVURMADIM.IC HUKUK YOLLARINI KULLANALIM DEDI AVUKATIM. BEN NE OLURSA OLSUN ADALETIN HUKUKUN BIR GÜN KARARLAR VERECEGINE INANIYORUM.BU ESNADA BENIM DAVAM ISTINAFTA DEVAM EDIYOR.TABIKI IDARE MAHKEMESI RED VERDI.RABBIM HERKESIN YARDIMCISI OLSUN.UNUTMAYIN: “UMUDUNU” KAYBEDEN HER SEYINI KAYBETMISTIR.*EFLATUN* SAYGILARIMLA…

 27. Arkadaslar basimiza gelecegin en kotusu geldi tabiiki hakkimizi bir sekilde arayacagiz kaybedecegimiz ne kaldi bence yandas basinin provakatif haberine pek itibar etmeyelim onlara kalsa havayi bile teneffus ettirmezler Allah buyuk

 28. Editör bu zamana kadar yaptığın her şeyi yıktın millet hakkını aramayıp da ne yapacak bu haberden dolayı seni kınadım insanlar aç kardeşim iş veren yok şimdi de çıkmış hakkını arayan insanlara fetöcü demek nasıl bir anlayıştır

 29. Bırakın kimin hain kimin vatan evladı olmadığını mahkemeler karar versin.Klavye kahramanlığı bu yapılanlar.millet hakkı için mahkeme vuruyor suçsuz insanlarında hain ilan ediliyor ise başvuruyor alınmıyor ne yapmak amacınız anlamiyorum

 30. Eğitimsenliler gibi kesk gibi sokağa dökülmez beklersek daha çok bekleriz. Hükümet de der ki bunların sesleri çıkmadığına göre kesin suçlular demek ki yanılmamışız vicdanımz rahat olsun. Aziz nesin yaşasaydı ne hikayeler çıkarırdı bu hükümetin tutumuna. Eskiden siyasilerin karikatürleri olurdu siyasiler çok eleştirilirlerdi kimse bu gazetecileri hapse atmazdı. Şimdi ne mümkün. Hele bir de evet çıkarsa o zaman hiç kimsenin gıkı bile çıkamaz. Memura da zaten performans gelecek istemediklerini işten atıp hep yandaşlar işe alınacak gibi geliyor bana inşallah böyle olmaz. Allah korusun

 31. Ben de bu grubun içinde olmadığım halde ihraç edildim.O zaman devlet bize bir dilekçe örneği versin.Herkes kendi derdini buraya yazıp hukuk yollarına başvursun desin .Biz de öyle yapalım.Aihm E gitmemizi istemiyorlarsa İdare Mahkemelerinden red gelmesin.672 ile ihracım.Diğerleirini tabii kendim hazırlayıp gönderdim şu parasızlıkta .Aihm E avukat yoluyla başvurdum.O zaman devlet bize ücretsiz avukatlar verseydi.Attığım bu suçsuz insanların hakkını savunun deseydi.Bir de aynı dilekçe örneği de olsa avukat da olsa yine red kararı gelecekti .Bunun daha ötesi var mı güldürmeyin Allah aşkına yapılan haberlere.Aihm den baskı olunca gözaltı süresi 30 günden 7 yedi güne indi.Takip ettiyseniz hanerleri bir gecede KHK ile değişti .Zaten beni bu gruba iltisaklısın diye atmışsın daha nasıl dilekçe örneği ile başka bir gruba mı ayrılacağım?Ben şu an toplum içinde Fetö terör örgütüne iltisaklıyım diye damga yedim.Bir dilekçe örneği mi benim adımı temize çıkaracak.İnternette dolaşan dilekçe örneğine göre hazırladım .Bu haner de iyi niyetli değil.İnsanlar zaten mağdur oldu,bir de bu şekilde çıldırtmayın insanları!!!

 32. geçenlerde o gazeteyle birisi tuvaletin krozetini temizliyordu.Korku sarmıs allahsizları.hak aramaktan korkmayın.

 33. Ey Allahım sen aklımıza mukayet ol. Vicdansızlar umarım birgun vicdan dilenir durumlara düşersiniz. Ohal komisyonu var valiliğe dilekçe verin dediler verdik çıktılar bunlar fetö ÇÜ grup halinde hareket ediyorlar dediler. Ee aym hukuki olarak hakkımız gittik aym yi çökertme planları var dediler. Oran da ümit yok aihm gittik bu da fotonun planı dediler . Gülsem mi ağlasam mı ama kusura bakmayın bunca okumuş bilgili attığınız insanlar ne yaptıklarını iyi biliyorlar ve bu açıklamalar hukuk mücadelemide bir adım geri bile attıramaz. Evet sizin adaletinize güvenmiyorum artık bunca yıl size oy verdiğim için ‘Rabbim de millette ‘beni affetsin ..

 34. Kardesim ne yapacagimi sasirdim ideare mahkemesine bas vurdum.incelemeden red verdiler.eeee devletin kendi hukuk beni sikretti.neyapayim nerde arayim hakkimi.sdi aihm basvururs fetecu olcam lan arkadas dalgai geciyonuz.

 35. Daha once arkadaslara Aihm e bir an once basvurunuzu yapin diye yorum yapmistik sayi ne kadar cok olursa Aihm buna kayitsiz kalmaz demistim Venedik komisyonu ohal inceleme komisyonunun kurulmasi onerisini getirdi hic vakit kaybetmeden basvurumuzu yapalim.Benim bir cekincem var bir khk ile ihrac edildik bir khk ile basvurumuz engellenir diye korkuyorum

 36. TAKVİM BU HABERİ YAPIYORSA ALTINA BİR LİNK KOYMALI ÇÜNKÜ TAKVİMİN FETÖCÜ OLMADIĞINI HERKES BİLİYOR MESALA DESİN Kİ 10000 TANE DİLEKÇE ÖRNEĞİ VAR ALTTAKİ LİNKTE T.C. SIRASINA GÖRE HERKES BİR DİLEKÇE SEÇSİN, HUKUK YOLLARI İÇİNDE ŞURAYA ŞURAYA BAŞVURU YAPIN. DESİN VE BU YOLU TAKİP EDENLER AKLANSIN. NEDİR YANİ? HA BİRDE ŞU SEÇENEK VAR KİMSE SES ÇIKARMASIN DİYE BAŞLIK ATSIN SİZ HİÇBİR YERE BAŞVURMAYIN BU ATILANLARIN İÇİNDE SUÇSUZ DA YOK ZATEN. İNSANLARIN DERDİNİ DİNLEYECEK ARKADAŞI BİLE KALMADI HERKES KENDİNDEN KORKUYOR ONUNLA KONUŞURSAM BAŞIMA BİR İŞ GELİR DİYE. TAKVİMİN YERİNDE OLSAM BAŞLIĞIMI ŞÖYLE ATARIM HİÇ KİMSE BİRYERE BAŞVURMASIN SABAH BİR AKŞAM BİR KEZ OLMAK ÜZERE GÜNDE İKİ DEFA ANNE VE BABANIZLA BU KONULARI KONUŞUN BÖYLE BÖYLE 15 SENE SONRA BİR YIKAMACIDA ARABA YIKARKEN NASILSA SİZE MUTLU HABER GELECEKTİR DESE DAHA MANTIKLI OLURDU. 28 ŞUBATI DA YAŞADIM BİR İMAMHATİPLİ OLARAK AMA BÖYLE BİRŞEY HİÇ GÖRMEDİM.

 37. Aynı haber hem Sabah hem de yavrusu Takvim’de çıktı.Yani Ismarlama bir haber.

  Bu haberi kim ve neden ısmarlamış olabilir?Amaç nedir?

  Mezkur hakim AYM’ye gidişin önüne geçilmesi önerisi çok mantıksız.Kanunla mağdur edilen bir vatandaş diğer mahkemelerle mağduriyetini gideremez.Aym tek seçenek olarak duruyor.

  Aym de AİHM gibi ornek bir karar vermekte gecikirse AİHM üzerine duseni yapmak için harekete geçecektir.

  Baskılar sonucu inceleme komisyonu kararı alınmış olsa da suresi içinde kurulmamış,fiilen pek ümit vaad edici gözükmemektedir.

  Son uç gün kaldı Aihme gitmek için 672 mağdurları için.

  Aihme gidilirse sonuc ne olur?

  Devletin bütçesiyle ödeyemeyecegi tazminat kararı mi çıkar? Hayır.

  Bizi göreve iade edeceği bir karar mı verir? Hayır.

  Hükümeti korkutup bizi göreve iade etmesini mi sağlar?Belki.

  Böyle olursa bundan sonraki süreç ne getirir?
  Zıtlaşma.
  Göreve iade olunca bu işlemin sahibi devletlular senin peşini bırakmaz.Bu sefer sudan sebeplerle hukuki sureci tekrar yaşayacağın bir ihraç kararı daha verir.
  Verir mi?
  Bu khkya imza atan zihniyet sahipleri için evet.

  Başımıza vurup ekmeğimizi elimizden alanlara karşı sirtimizi donup gidelim mi?

  Valla kafam karışık.Bir yanim memuriyetinden de senin olsun diyor ama kırk yaşına gelmiş eline kalemden başka bir şey almamış korkak piyasada iş verme konusunda pek umut vermiyor

 38. ÜLKEDE HUKUK MU VAR. 6 AY GEÇMİŞ,DİLEKÇELER İNCELENMEMİŞ. YENİ KOMİSYON KURULACAKMIŞ.HATA YOK DENİLEN KARARLARI ÖNCEKİ KRİTERLERE GÖRE İNCELİYECEK DE MAHKEME YOLU AÇILACAK!!! AİHM BU OYALAMA TAKTİGİNİ BOZACAK DİYE KORKTUKLARI İÇİN BU HABERİ YAPTIRIYORLAR. SUÇUM VARSA YARGILA BENİ. İŞİ YOKUŞA SÜRMEYİN. HAKKINI ARAYANLAR DA ÇEKİNMDSİNLER DÜNYAYA REZİL OLUYORUZ DİYE. BUNU YÖNETİCİLER DÜŞÜNSÜN

 39. aihm korkusu sarmis belliki bazi cevreleri. feto talimatiymismis falanmis filanmis.varmi delil.yok!!.herkes bitarafindan uydurdugunu gazeteye basiyor.takvim bir gazete midirki.yandasin dik alasidir.benim hakkimi korumayan devleti suclu terorist ilan eden devleti hukuk hak tanimayan hammurabi kanunlarindan bile geri uygulamalari olan devleti dava etmemden daha normal olan ne varki. yakinda feto nefes alin talimati verdi diye nefes alanlari tutuklayabilirler.delile gerek yok zaten.haksizliga eyvallah demiyecem tabi ben Allahtan baskasina kul olmam itaat etmem.buda takvime kapak olsun

 40. Editör Bey. Hükümetin kurduğu Eylül ayında komisyonların çalışmadığını, 23 Şubattakinin kurulmadığını haber yapın lütfen. İhraç olanların sinsi oyunu yok, hükümetin ihraç olanların sürecini uzatmak ve oayalamak için yaptığı algı oyunu var lütfen bunu habe yapın. Adalet bakanı ne diyor “Suçsuz insanlarıda attık, idari tasarruf kullandık”. Artık gerçekleri görün, korkmayın

 41. Sayın editör hatalısın. İhraç olan insanlar hükümetin yalanlarına inanmıyor artık. İlk kurulan komisyon hiç iş yapmadı bi sayfa okumadı, bimer desen 7 aydır hala yerinden duruyor. Yeni komisyon kuruldu mu sanki? 23 Şubat sondu ama hala yok. İhraç olan insanlar iç hukuk yolu olduğuna inanmıyor ve Aihme gidiyor.

  • OHAL komisyonu konusunda ihraçlar konusunda yaptığımız haberleri okuyunuz. Burada bizim anlatmak istediğimizi anlayan yorumlar var ancak sizin yorumlarınıza benzer yorumlar maalesef durumunuzun vehametini anlayamadığınızı ortaya koyuyor. Haberdeki sözü kim söylemiş? Haberi kim basına sunmuş? Bizim bilerek haberde paylaştığımız resmi kim servis ediyor? Bunları tartışın, düşünün.

 42. Sayin Editör internetteki dilekce örneklerinden uzak durun diyorsunuz. Bu insanlar yiyecegi ekmegin parasini nerden bulacagim diye düsünürken bir avukata para verip bireysel dilekce yazmalarini beklemek yanlis olur. Cok fazla hukuk bilgisi olmadan da tek baslarina bu isin üstesinden gelmeleri cok zor. Bütün bu olanlari takip eden medyayi y da daha insafli yorumlar yapmaya davet ediyorum. Bu basvurulari sinsi bir plan olarak yorumlamak cok büyük insafsizliktir. Lütfen biraz empati. Magdur olaninn hakkini aramasi gayet dogal bir adim olmali bir hukuk devletinde. Tabi ortada hukuk devleti varsa.

  • Aynen; para da yok adam gibi avukat da yok! idareye ve istinafa int.indirdiğim dilekçe ile başvurdum. hazır dilekçeleri hazırlayanlara teşekkürler. bu arada istinaf 20 Şubatta davayı başlatmış…

 43. Şimdi de bu çıktı allahım sen yardım et ne şimdi bu ne yapalım biz ya bu ülkenin insaniyiz biz feto nün allah belasını versin mahvetti masum insanları biz nereye gidelim ya ne yapalım

 44. Fetönün Allah belasını versin.hepsi kaçmış.ülkemizde de 100.000 okumuş insan kanunda suç olmayan sebeplerle yasal kurumlara (sendika banka vb) ihraç edildi.Bu yüz bin kişi koyun degil okumuş kültürlü insanlar heralde araştırıp kanuni haklarını yasal yollardan arayacaklar.böylesi aptalca haberleri kim yapiyorsa artik bıraksın.oyun moyun saçmasapan seneryolar yazmayın artık.Takvim gazetesi bu haberi yaparak magdurları koyun sürüsü psikolojisine soknak istiyor ve hakkımızı savunmamızı yalanlarla korkutarak önlemeye çalışıyor.

 45. Ya işe bakın. Bir hukukçu Türk adaletine güvenip hak aramayı bile feto işi diye bize çok görüyor. Bunu yoldan geçen adam söylese tamam adam cahil der geçerim de bunu istinaf mahkemesi hâkimi söyleyince kabul edemem, altında başka şeyler ararım. Bir de editöre neden kızıyorsunuz anlamadım, adam bi gazete de çıkan haberi aktarıp altına da açıklama yapmış ve bence de doğru bir açıklama ve uyarı olmuş, avukatım da bana aynısını demişti, kimseyle grup hâlinde hareket etme gruptakilerin ne olduğundan emin olamazsın dedi, ben de hak verdim. Ha su da bir gerçek ki biz hukukçu değiliz, bu güne kadar karakola bile yolu düşmemiştir bir çoğumuzun, bundan dolayı hazır dilekçeleri kullanmak zorunda kalıyoruz, bu da kimseye fetocu yapmaz. Bir diğeri de aynı formatta bir elden çıkmış gibi dilekçe konusunda, tâbi aynı olacak çünkü binlerce insanın ihraç sebebi ortak, banka sendika okul falan. Ne yazacak şimdi bu adam dilekçeye, sabah kahvaltıda çorba içtiğim için atildigimi ve bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum gereğini arz ederim mi diyecek. Akil ve belgeler birdir, bu da dilekçelere ortak yansır, bu fetocu olmak anlamına da gelmez, çocukça çıkarımlar bunlar.

 46. Sayin editor bu kaygiyi ben de yasayarak cok ikilemde kaldim.bu davalara bakan avukat sayisi cok az. Ve herkes bu avukatlara gidiyor. Ben de beraber hareket etmemek icin cok zorda kaldim.sonunda rica minnet bir avukata basvurup yazdirdim.Bu arada devletim de bizleri fetonun kucagina atmak icin ugrasiyor bunu da belirtmek isterim.

 47. Olan hep alt tabakaya oluyor. Feto dışarda hayatına devam ediyor, bir çok üst düzey yönetici kaçtı. 15 temmuza kadar 17/25 Aralık kupası ile ilgili hükümeti suçlayan hatta 7 haziran seçimlerinde bakanların yüce divana gitmesi şartını koşan yolsuzluk hırsızlık diye muhalefet yapan Devlet Bahçeli bugün kahraman oldu ama gariban memur hain oldu işinden oldu. Adalet bakanı darbeden sonra mecliste 17/25 Aralıktan önce biz size inanmadık sonrasında da siz bize inanmadınız dedi muhalefete şimdi herşey ortaya çıktı dedi bundan sonra birlikte hareket edelim dedi siyasiler olarak hiç kimse sorumlu olmadı sorumlu gariban memurlar oldu. Allah vicdan versin bu kadar kolay olmamalı. Devletimiz yanlışı görmeli ve düzeltmeli.

 48. Editor sen kafayı mı yedin vicdanını mı kaybettin bu nasıl haber.biz zaten yanmışız,görmüyor musunuz insanların kendi ülkelerinde gördüğü muameleyi,size hukuk da yok gözümüzün içine baka baka söylüyorlar.tabiki herkes aihme başvurur.sizin de dediğinize bakın,memletin seviyesi içler acısı Ama şunu unutmayın Allah var Allah,hepiniz imtihandasınız,peşin dünyanın hükmüne göre konuşuyor insanlar…Bizlerin halini anlamayıp da böyle haber yapan editörü de Allah a havale ediyorum.Ne yapacağız hakkımızı aramayalım mı?vaybe müslümanların düştüğü duruma bak…

 49. Ne yapsan fetöcüsün.. iğrendim artık her şeyden… Ahime basvurmak icin de mi talimat almısız.. Daha ne haberler çıkaracaklar kimbilir???

 50. Sayin editör ben aihm e başvurmadim. Suan ic hukuk yollarinda care ariyorum. Eğer ic hukuk tan care bulamazsam aihm bana gec kaldin der mi diye düşünüyorum.yani ilk 6 ayda basvuru yapmazsam aihm hakkim ölür mü.bu süreçte nasil bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

 51. HABERI YAPAN KİŞİ KAFASINA GÖRE YORUM YAPMIŞ ALLAHIM DİLEKÇE VERİRİZ AYNI DİLEKÇE AİHM e başvururuz Fetönün sinsi planı EEEE napalım biz??? Bakan der ki SUÇLARI yok ama attık Allahım bu kabus bitsin artık

 52. İnternet sitelerinde dolaşan dilekçelerle başvurdum avukat bulamadım daha doğrusu bulunduğum yerdeki hiçbir avukat AİHM e daha önce hiç başvurmamış.1tane fetö davalarına bakan avukat var o da yoğunluktan uğraşamam dedi.Ne yapsaydım şimdi fetö talimatıyla mı hareket ettim.235 tl verip kargoyla gönderdim tek başıma.Bunu veremeyecek bir sürü karı koca işten atılmış mağdur var.Birlikte gönderince fetöcü mü olacaklar.Nasıl bir anlayışa sahibiz anlayamadım.”gökten taş yağsa…”bir siyasetçimizin sözüyle bitirelim.

 53. Simdide millet hakkını arıyor diye fetöcüler yönlendiriyor diyorlar. Benmi çok cahilim yoksa asıl şeytanlık yapanlar, milleti bu haberle hakkını aramaktan geri çevirmeye çalışanlarmı. Biz burda hakkımızı arayamadıgımız için AİHM den kesin sonuç çıkar diyoruz sayın edidör. Bizim ülkemizde hak var hukuk varda bizmi gitmedik.. Ama helal olsun adamlar herşeyi ince ayrıntısına kadar düşünüp öyle milleti yönlendiriyorlar. Siz bir akıl verin ozaman sayın editör ne yapsın bu millet.. Kendi irademizle birşey yapınca fetöcüler yönlendiriyor oluyor siz yönlendirin buyurun.. Ne yapalım..

 54. Arkadaşlar arabamı satım iyi bir avukat tutum.Avukatımla konuşurkende dedim ki Av.Hanım Allah beni ellin avrupasının adeletinin önüne çıkarmasın ben güveniyorum Türk adaletine dedim en son Ahim olsun lütfen iç hukuk yolları bitsin bi dedim.Zaten de eminim devletim 4 yıl önceki 7 aylık istifa ettigim sendikadan beni oralara yolamaz.Bekliyorum olsun iyi kötü bir iş buldum çalışıyorum.Türk Adaletine Guvenim Tam.Sadece sabır kötü günler geçiriyoruz bitecek.

 55. Haberi okudum ama bişey anlamadım oyun olan ne. AİHM ye başvuru yaparsak fetöcü mü sayılayacağız. Ben daha yapmadım.

 56. Sayın editör anlamadım ne yapmaya çalışıyorsunuz. İhraç gibi bir memurun uğrayabileceği en kötü muameleye karşı maalesef iç hukukumuzun şu anda iflas etmiş durumuna karşın yegane seçenek haline gelmiş oşan AİHM başvurusunu niye sinsi plan şeklinde lanse ediyorsunuz. Ne yapalım yani hakkımızı arayalım mı? Şu ana kadar biz mağdurların yanında olan tavrınıza bu haberi hiç yakıştıramadım.Hem de Takvim gazetesinin zihniyeti ortadayken.

   • Sinsi plan bence,insanların ihraç edilmesi için önce listeleri hazırlayıp, sonra fırsatını bulunca suçlu suçsuz bakmadan işsiz bırakmak, işe girmesine mâni olmak,mahkemeleri işlemez hale getirmek, pasaportlarını iptal edip yurtdışında iş bulma imkânı dahi vermemek,burada kal,açlıktan öl demektir.
    Eylülde komisyon kurdum,itiraz edenler gelsin, dilekçe verin derim ama verirsen talimatla verdi derim, herkesi bir kefeye koyarim. AYM yi susturur, OHAL bitince zaten KHK kar etkisiz der ama OHALi uzatırım,kime ne??
    6 ay bekler memur,belki ülkeyi yönetenler insafa gelir,suçsuz yere işten attık bari eziyeti uzatmayalım der insafa gelir diye ama süre dolmasına günler kala çaresiz, AİHM e giderlerse hain derim..kime ne??
    Allah herkesin niyetine göre versin. Sinsi plan yapmadım, evlatlarım için AİHM e başvurdum.

 57. Sayin editörüm 672 ile ihrac edildim.Aihm’e basvurmadim ne tavsiye edersiniz.İç hukuk bitmeden basvurmayi düşünmedim.Her ne kadar devletimizin yöneticilerinin adaletine güvenmesem de devletimizin vicdanli hakimleri olduguna ve devletimin adaleti bir gün saglayacagina inaniyorum onun icin her ne kadar devlet yöneticilerimiz adaleti Aihm de aradigimiz icin utanmasa da ben simdilik devletimi Aihm e sikayet etmeye utandim.Sizin tavsiyeniz ne olur?

  • İç hukuk yollarını tüketin hukuksal olarak yapmanız gereken neyse yapın. Mağdur olduğunuzu düşünüyorsanız hakkınızı aramanız da haktır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM