AİHM FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilen hakimin talebini reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, FETÖ’den tutuklanan ve meslekten ihraç edilen bir hakimin başvurusunu reddetti. 17 Temmuz’da tutuklanan ve meslekten atılan hakimin başvurusu AİHM’de reddedildi.

AİHM FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilen hakimin talebini reddetti

AİHM FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilen hakimin talebini reddetti

Kamuda yaşanan binlerce ihraç ve tutuklamalar gözleri yargıya çevirdi. Suçsuz olduklarını düşünen mağdurlar başta olmak üzere FETÖ‘den tutuklanan ya da meslekten ihraç edilen kişilerin en son çare olarak gördükleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) talebe karşı verdiği ret kararı ile hukuksal olarak çok konuşulacağa benziyor.

AİHM İÇ HUKUK YOLLARINI GÖSTERDİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tutuklanan, meslekten ihraç edilen kişinin başvuru talebini reddetme gerekçesi olarak iç hukuk yollarının tükenmemesini gösterdi. AİHM‘nin başvuruyu kabul etmesi için iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekmektedir.

İÇ HUKUK YOLLARI

Hukuksal olarak AİHM‘ye başvuru yapılması için ülkedeki iç hukuk yollarının tüketilmesi gerektiğini hukukla ilgilenen herkes az çok bilir. ogretmenlericin.com olarak tutuklu ve meslekten ihraç edilmiş kişinin bir hakim olmasına rağmen iç hukuk yolları tüketilmeden AİHM’ye başvurması bize ilginç geldi. İç hukuk yollarının tüketilmesinden sonra altı ay içerisinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yapılabilir.

Eğer kişi kendisinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı iç hukuk yollarının tüketilemediğini kanıtlarsa insan hakları mahkemesi bunu değerlendirmeye alabilir. AİHM bu başvuruda iç hukuk yollarının tüketilmediğine karar verdiğine göre, FETÖ’den ihraç edilmiş, tutuklanmış ve suçsuz olduğunu savunan kişilerin AİHM’ye direkt başvuru yapmaları bir anlam ifade etmemektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Sn editör yukardaki yanlışlıkla vatana ihanet yerine telefonun tanıdığıi hayırlı kelimesi yazıldı onu düzeltmenin rica etsem yanlış anlaşılmasın

  2. Ben faize bulaşmamak için Bank Asya ile müşteri ilişkim vardı.Her ay extre borcu kadar para yaptırıyordum. Kimsenin talimatıyla yada destek amacıyla para yatırmadımBu kriter değildır umarım.Sendikadanda 15 temmuzdan yaklaşık 10 ay önce devlet büyüklerimizin tavsiyelerine uyarak istifa etim.Rabbim hepimizi Vatana ihanet içerisinde olmaktan muhafaza eylesinDöneceğim inşallah Allahin adaletine güveniyorum

  3. devletimiz inşallah en kısa zamanda hatta öğretmenler gününde yüzümüzü güldürür.. bize ihanetçi gözüyle bakılmaz ki ; bu ne büyük itibarsızlık .. devletime milletime nasıl hain olabilirim! Allah ım akla karayı sen bilirsin.. sana sığındım senden diliyorum.,bu gam bitsin inşallah..

  4. Evet bn de başvurdum anayasa m.ve ankara idare m.ancak onlardan ret cavabini beklemelimiyim yoksa beklemeden altı ay içinde basvurmalimiyim bilmiyorum.keşke devletimiz bizi affeTSE de onlara gitmeşek. Sendikadan dolayi ihrac olmuş biri olarak hergün içimiz yanıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM