DOLAR 5,6998
EURO 6,3113
ALTIN 269,6
BIST 106.785
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sisli

AİHM kararlarında geçen ‘İç Hukuk Yollarının Tüketilmesi’ Ne Demek?

AİHM tarafından verilen ret kararlarında iç hukuk yollarının tüketilmemesi gerekçe gösterilmektedir. AİHM başvuru yaparken dikakt edilecekler ve iç hukuk yollarının tüketilmesi/tüketilmemesi üzerine değerlendirme yazısı.

AİHM kararlarında geçen ‘İç Hukuk Yollarının Tüketilmesi’ Ne Demek?
09.12.2016
A+
A-

AİHM kararlarında geçen ‘İç Hukuk Yollarının Tüketilmesi’ Ne Demek?

Kamudan atılan binlerce kamu personeli bulunmaktadır. Kamuda yaşanan FETÖ soruşturmaları sürecinde MEB personelleri ihraçlarda büyük çoğunluğu oluşturmakta olup suçsuz olanların göreve iadeleri için en büyük umudu ise Kanun Hükmünde Kararnameler ile göreve dönebilmektir. Diğer bakanlıklarda, kurumlarda ihraç edilenlerden suçsuz olanların göreve iadeleri gerçekleşmekte olup MEB’de ise ihraçlara göre iade oranı çok aşağılardadır. Suçsuz olanların göreve iadeleri için başvurduğu diğer unsur ise yargıdır. Hukuk önünde, adalet önünde suçsuz olduğunu kanıtlayarak göreve dönmek isteyen meslekten ihraç edilmiş kamu personelleri haklarını mahkemelerde aramaktadır. Bu mahkemeler arasında ise en dikkat çeken mahkeme hiç şüphesiz AİHM yani Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘dir.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ (AİHM)

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Avrupa Konseyi olarak adlandırılan teşkilatın yargı organıdır. Avrupa Konseyi Avrupa Birliği ülkeleri ile ilgili direkt ilgili olmasa da AB ile anılmaktadır. AİHM belirttiğimiz gibi Avrupa konseyi ülkelerini kapsamaktadır. Avrupa Konseyi ülkeleri arasında  Belarus, Kazakistan,Vatikan yoktur. Bunun dışında tüm Avrupa Ülkeleri Avrupa Konseyi’ne üyedir.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ BAŞVURUSU

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kimler başvuru yapabilir? AİHM’ye kişiler, gruplar, devletler, tüzel kişilikler başvuru yapabilir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapmak için  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile belirtilmiş, güvence altına alınmış hakların görmezden gelinmesi, çiğnenmesi gerekmektedir. Bu koşullarda AİHM’ye başvuru yapılabilir.

AİHM BAŞVURUSUNUN KABULÜ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yargı dili İngilizce ve Fransızca olmasına rağmen Avrupa Konseyi ülkelerin vatandaşları kendi dillerinde de başvuru yapabilirler. Türkiye’den başvuru yapacak kişi ya da kişiler başvuruyu Türkçe yapabilirler. AİHM’ye yapılan başvuru ön incelemeden geçer. Ön incelemede başvurunun uygun olduğuna karar verilirse başvuru AİHM tarafından esas olarak görüşülmeye başlanır. AİHM tarafından yapılan yargılamada davalı ve davacının yazılı savunmaları/görüşleri alınır. AİHM mahkemenin durumuna göre duruşma da yapabilir. Normal bir mahkeme süreci gibi tanıklar, bilgiler, belgeler AİHM tarafından değerlendirilir. Karar sonunda taraflardan birisi devletse hak kaybına uğrayan kişi adına o devlet AİHM tarafından tazminata mahkum edilir. AİHM kararları uygulanmak zorundadır. Avrupa Konseyi içerisinde oluşturulmuş olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi görevleri arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen kararların uygulanıp uygulanmadığını denetlemede bulunmaktadır.

[haber id=”9191″]

AİHM BAŞVURUSUNUN REDDİ

AİHM başvurusunda ön incelemede uygun görülen başvurular görüşülür, süreç sonucunda karar verilir. Eğer yapılan başvuru ön incelemede uygun görülmezse gerekçesi belirtilerek reddedilir. Reddedilen gerekçelerde en çok İÇ HUKUK YOLLARININ TÜKETİLMEMESİ nedeni ile karşılaşılmaktadır. İç hukuk yollarının tüketilmemesi veya iç hukuk yollarının tüketilmesi ne demektir?

İÇ HUKUK YOLLARININ TÜKETİLME(ME)

İç hukuk yollarının tüketilmesi şartı ya da iç hukuk yollarının tüketilmemesi nedeni sadece AİHM tarafından ifade edilen bir terim değildir. İç hukuk yollarının tüketilmesi şartı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Amerikalılar Arası İnsan Hakları Sözleşmesi vs tüm uluslararası sözleşmelerde, antlaşmalarda bulunmaktadır. Devletler arasındaki anlaşmazlıklarda iç hukuk yollarının tüketilmesi şartı aranmayabiliyor ancak bireysel olarak AİHM başvurularında AİHM iç hukuk yollarının tüketilip tüketilmediğine bakmaktadır. İç hukuk yollarının tüketilmesinin istisnaları arasında Devletler arasında anlaşmazlıklar yer almaktadır. AİHM ve diğer uluslararası anlaşmaların amacı tarafların kendi içlerinde bu konuyu çözmelerinin istenmesidir. Kısaca taraflar kendi ülkelerinde tüm mahkemeleri kullanarak bu sorunu çözmeye çalışmalıdırlar. Eğer tüm mahkemelere rağmen bu sorun çözülmezse ya da verilen kararlarda hala hak kaybı varsa o zaman AİHM başvuruyu kabul edebiliyor. Tüketilmesi gereken başvuru yollarının tamamlanması gerekmektedir. Ülkemizde en son tüketilmesi gereken başvuru yolu Anayasa Mahkemesi’dir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başvurusu öncesinde Anayasa Mahkemesi (AYM) tüketilmesi gereken son başvuru yoludur. Tüketilmesi gereken iç hukuk yolları arasında Bölge İdare Mahkemeleri, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Anayasa Mahkemesi gösterilebilir.

[haber id=”9893″]

ANAYASA MAHKEMESİ (AYM)

Ülkemizde en yüksek yasal (anayasal) organdır. Anayasa Mahkemesi’nin görevi hak ve özgürlüklerin korunmasını sağlamaktır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) içerisinde yer alan hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesi durumunda AYM’ye bireysel başvuru yapılabilir. Anayasa Mahkemesi (AYM) başvurusu öncesinde de diğer iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekmektedir.

SUÇSUZ OLANLARIN İZLEMESİ GEREKEN YOL

Kamudan ihraç edilen ve suçsuz olduğunu düşünen kamu personellerinin, memurların, öğretmenlerin, MEB personelinin izlemesi gereken yolların başında Bölge İdare Mahkemesi başvurusu gelmektedir. Meslekten ihraç edilenlerin ilk başvurusu Bölge İdare Mahkemesine yapılmalıdır. Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilecek kara göre diğer hukuk yolları ve son olarak Anayasa Mahkemesi iç hukuk yolu da tüketilmelidir. Daha sonra tüm iç hukuk yollarının tüketilmesi sonrasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başvurusu yapılabilir. Yazımızda iç hukuk yolları ne zaman tükenir, AYM başvurusu, AİHM başvurusu gibi konulara değineceğiz.

ÖĞRETMEN VE HAKİM ÖRNEĞİ

Geçtiğimi günlerde AİHM tarafından meslekten ihraç edilen bir hakim ve öğretmen için verilen kararları incelediğimizde ikininde de AİHM gerekçesi aynı. AİHM iki başvuruyu da reddetti ve sebep olarak iç hukuk yollarının tüketilmediği gösterildi. Buradan da anlaşılacağı üzere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tüm başvuruları kabul etmiyor. AİHM başvurusu EN SON aşamadır. Bunu unutmamak lazım. Kendi hukuk yollarımızın tamamlanması gerekmektedir. İç hukuk yollarının tükenmesi durumunda gidilebilecek tek mahkeme Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yani AİHM’ dir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başvuru süresi 6 aydır. En son iç hukuk yolundan nihai karar alındıktan sonra altı ay içerisinde AİHM başvurusu yapılablmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başvuru formu, başvuru işlemleri için TIKLAYINIZ

Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere sürekli dile getirilen masumların mağduriyetinin giderilmesinin en kısa sürede gerçekleşmesini temenni ederek, suçsuz olan ve zor günler geçirenlere kolaylıklar diliyoruz. Devletimiz büyük, Milletimiz yücedir. Tüm mağduriyetler er ya da geç giderilecektir. Bu süreçte sabretmek gerekmektedir.

Yazı https://www.ogretmenlericin.com/ sitesi için Arif Muzaffer KUL tarafından özel olarak hazırlanmıştır. Tüm haberlerimizde olduğu gibi bu haberimizde de aktif URL verilmeden yazının alıntılanması yapılamaz, kopyalanamaz.

Arif Muzaffer KUL

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. Melda dedi ki:

  Artık yetkililerin ağzından bir şeyler duymak istiyoruz. Bunca yıl vatanımız için, iyi insan olmak için didinirken böyle bir imtihan çok zor geliyor.

 2. Bi sabır dedi ki:

  Ben hayatımda böyle zor günler gecirmedim ruhen bedenen yavaş yavaş tukeniyorum elimden öğretmenlik dışında bir iş gelmiyor çünkü 25 yilimi ona verdim..haber kovalamaktan kafayı yiycem lütfen bitsin artık bu çile..

 3. Madur öğretmen dedi ki:

  Gaziantep idari mahkeme benimde eşiğinde başvurusunu reddetti.Hayırlısıyla bir khk ile biran önce döneriz de bu çile biter inşallah.

 4. elif dedi ki:

  Evet tek kriter ihrac sebebi olmamali denildiginde cok mutlu ve umutluydum..bu belirsiz surec yipratiyor artik kalbim sıkısmaya basladi ve doktora gitmiyorum korkumdan…hep olumlu olmaya calisiyorum ama gucum kalmadi…

 5. FETÖ MAĞDURU ÖĞRETMEN dedi ki:

  Hayırlı akşamlar sayın editör. iade khk’sı ile ilgili hiç bir açıklama yapılmıyor. Sayın Nurettin Canikli’nin Sayın Numan Kurtulmuş’un açıklamalarını gözlerimiz arar oldu. Sanki gündemde düşmüş veya unutulması için mi konuşulmuyor? Arkadaşların yorumlarını okuyorum kimisi umudunu yetirmiş kimisi ise bir umut olur düşüncesi ile bir kaç satır yazmakta. Kendimize kızmakla günlerimizi geçiriyoruz nerden bulaştık bu sendikaya diye dövünüp duruyoruz. Dövünmemiz de boşuna kimse duymuyor, görmüyor 2012 de 3 aylık senddika üyeliği olan hiçbir suça bulaşmamış kişilerin dönme ihtimali var mı? Sizlerin yorumunu bekliyoruz. Burada okuduğumuz bir kaç olumlu haberle günlerimiz daha güzel geçiyor ve geleceğe umutla bakıyoruz. Biliyoruz bir duyumunuz olsa paylaşacaksınız ama en azında tarafsız bir gözle değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

  1. Editör dedi ki:

   İyi akşamlar sağolun. Tarafsız bir gözle sendika üyeliğini yorumluyoruz zaten. Haberlerimizde görüşümüzü de yansıtmaya çalışıyoruz.

 6. Sinif ogretmeni dedi ki:

  Bu saydığınız mahkemelerin süreleri tahmini 10 yıl sürer. Çektiğimiz de yanımıza kar kalır.

  1. ulkucu magdur dedi ki:

   idari mahkemeler karar verdi hocam sira istinaflarda orasida cabuk karar verir sanuyorum.aym de davalar ellibini buldu. aym sureyi biraz uzatir saniyorum.adaleti saglamak yerine iktidardan korkarak titreyerek gunlerini geciriyor.on yil titrermi bilmem.ama biriki yilda karar vermezse aihm yolu acilir tekrar.gec biraktigi davalardada aihme gidildigi kabul edildigi davalar olmus.

 7. mağdur dedi ki:

  Sayın editorum daha önce Trabzonve samsun idare mahkemeliri yetkisizlikve red kararları verdi danıstay yetkisizlik verip dosyayi en son görev yeri idare mahkemesine gönderdi Anayasa mahkemesi Chp nin khk basvurulrını reddetti bu olaylar belgellendirilip Aihm e iç hukuk yoları kapalı denilip doğrudaxan basvuru yapılamaz mı?Su anki reddin sebebi aym ye basvuru yapılmamış olması diye basında yer aldı hukukculur arasında neden görüşbirliği yok?

 8. Sendika Müstefisi dedi ki:

  “Mahşer Hukuk Yolu’na” kalmadan; inşallah idarecilerimizin öfkesi bir nebze olsun yatışır! Yoksa % 0 tolerans, % 100 şüphe yaklaşımıyla bu mesele MAHŞER’e kalır!!!