AKPM oylaması sonucu Türkiye tekrar denetim sürecine alındı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından yapılan oylama sonucu Türkiye tekrar denetime alındı. 2004 yılından sonra 13 yıllık sürenin sonunda Türkiye tekrar denetime alınmış oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ operasyonları, OHAL inceleme komisyonu, tutuklamalar, gazetecilerin durumları Avrupa Konseyi tarafından sık sık Türkiye’ye hatırlatılıyordu.

AKPM oylaması sonucu Türkiye tekrar denetim sürecine alındı

AKPM oylaması sonucu Türkiye tekrar denetim sürecine alındı

Avrupa Konseyi tarafından yapılan oylama sonucu açıklandı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Türkiye için yapılan oylamada Türkiye’nin denetime alınması kararı çıktı. Meclis üyelerinden 113 kişi Türkiye’nin denetime alınması, 45 kişi ise alınmaması yönünde oy kullandı. 12 kişi ise çekimser oy kullandı. Alınan bu kararla birlikte Türkiye 13 yıl aradan sonra tekrar denetim sürecine girmiş oldu. AK Partinin iktidara gelmesi ile birlikte yapılan AB reformları sonrası Türkiye 2004 yılında denetim sürecinden çıkmıştı.

OHAL KOMİSYONU OYLAMAYI ERTELETTİ

ogretmenlericin.com olarak belirtelim, bugün yapılan AKPM oylaması Ocak ayında yapılacaktı. 685 sayılı KHK’de yer alan OHAL inceleme komisyonu kurulması ve ihraçlara yargı yolunun açılması unsurlarından dolayı Avrupa Konseyi oylamayı Nisan ayına erteledi. Ancak geçen süre içerisinde OHAL komisyonunun kurulamaması ve FETÖ operasyonları ile alınan tedbirlerde AB’nin uyarılarda bulunduğu konularda düzenlemeler yapılmaması bu oylama sonucunda denetim kararı çıkmasında etkili oldu.

2018 BAHAR DÖNEMİNE BIRAKILDI

Türkiye hemen denetim sürecine alınmayacak. 2018 bahar dönemine kadar Türkiye’den istenilenlerin düzeltilmesi beklenecek. AKPM ile Türkiye arasındaki sürecin olumlu olarak devam etmesi için Avrupa Konseyi tarafından alınan tavsiyelerin yerine getirilmesi beklenecek. AKPM Türkiye raportörleri Estonyalı Marianne Mikko ve Norveçli Ingebjorg Godskesen tarafından hazırlanan Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” konulu rapor için alınan Türkiye’nin denetim sürecine alınması kararına Türkiye’den ilk tepki gösteren isim ise AB Bakanı Ömer Çelik oldu.

Denetim sürecinin başlatılması kararının 2018 Bahar dönemine bırakılması demek, AKPM tarafından eksik görülen hususların giderilmesi için 1 yıllık sürenin tanınması demektir. Türkiye AKPM tarafından belirtilen OHAL süresinin kaldırılması, ihraçlar, tutuklamalar gibi hususlarda bir yıllık süre içerisinde düzenlemeye gitmesi gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Üzülerek seyrediyoruz ama haklılık payı var adalet var diyemeyiz oyalama var kin düşmanlık var Acil Adalet lazım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM