AKPM’nin denetim kararının kaldırılması için OHAL komisyonu şart

Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) dün Türkiye hakkında aldığı denetim kararında en önemli hususlardan birisinin OHAL inceleme komisyonu olduğu belirtiliyor. Ocak ayında kurulması kararı alınan OHAL inceleme komisyonu üyelerinin halen atanmamış olması Avrupa Konseyi tarafından önemli bir olumsuzluk olarak görüldü.

AKPM’nin denetim kararının kaldırılması için OHAL komisyonu şart

AKPM’nin denetim kararının kaldırılması için OHAL komisyonu şart

Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AKPM) 13 yıl aradan sonra Türkiye’yi denetim sürecine alma yönünde karar aldı. Bu kararın uygulanması için 2018 bahar dönemine kadar bekleme kararı alan AKPM bu süreçte en çok OHAL inceleme komisyonu işlevine bakacak. Avrupa Konseyi terör örgütü FETÖ ile mücadelede alınan tedbirlerden bir kısmının AB politikaları ile uyuşmadığını belirtti. Ocak ayından Nisan ayına ertelenen oylamada beklendiği gibi Türkiye aleyhine karar çıktı.

2008 YILINDA DA AKPM ETKİLİ OLDU

AK Partinin 2008 yılında kapatılması konusunda da Avrupa Konseyi konuya müdahil olmuştu. AK Partinin katılması halinde Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi Türkiye’nin denetim sürecine alınmasını gündeme getirmişti. O dönem  Belçikalı Luc Van den Brande tarafından hazırlanan rapor AK Partinin kapatılması ile birlikte konsey oylamasına sunulacaktı, yaşanan gelişmelerde partinin kapatılmamasından dolayı AKPM oylaması da olmadı.

AKPM KARARI ÖNEMLİDİR

ogretmenlericin.com olarak önceki haberimizde de belirtmiştik Türkiye bu meclise kurucu üye sıfatıyla katılmaktadır. Üye olan ülkeler için AKPM kararları büyük önem taşımaktadır. Avrupa Birliği üye ülkeleri ve AB aday ülkeleri için Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi kararları dikkate alınmaktadır. 1996-2004 arasında denetim sürecinde olan Türkiye, 2004 yılında  AB tarafından getirilen bazı kriterlere uyulması ve reformların yerine getirilmesi ile denetim sürecinden çıkartılmıştı.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU

Dün alınan kararlar arasında en önemli kriterlerden birisi OHAL inceleme komisyonu oldu. OHAL komisyonun geçen süre zarfında üyelerinin atamasının yapılmaması ve OHAL komisyonu başvuruları için resmi bir adım atılmaması Avrupa Konseyi oylamasında Türkiye aleyhine oy veren temsilciler için etkili oldu diyebiliriz. AKPM bundan sonraki süreçte Türkiye’den aşağıdaki hususlarda düzenleme isteyecek;

  • OHAL inceleme komisyonu kurulması, başvuruların alınması,
  • FETÖ için alınan bazı tedbirlerin gözden geçirilmesi,
  • Kanun Hükmünde Kararnamelerin çıkartılmaması,
  • Suçlu olduklarına kanaat getirilmeyen gazetecilerin tutuksuz yargılanmaları,

AKPM tarafından ayrıntılı olarak Türkiye’ye bildirilecek olan hususların giderilip giderilmediği Avrupa Konseyi tarafından görevlendirilecek kişiler tarafından raporlaştırılacak. Avrupa Konseyi Denetim Komisyonu tarafından atanacak 2-3 kişilik bir raportör ekip STK’lar, sendikalar, Resmi Kurumlar içerisinde görüşmeler ve incelemelerde bulunacak. Gelecek yıl Nisan ayına kadar bu incelemeler sürecek ve Nisan 2018’de tekrar bu konu Avrupa Komisyonuna sunulacak. Öğretmenler İçin olarak önümüzdeki kısa vadede düzenlemelerin yapılacağını düşünmüyoruz. Bir yıllık süre verildiği için en azından ilk 6 ay ciddi bir gelişme yaşanmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Devleti yonetenler tanimiyoruz dedi is bitti islerine gelmediklerini tanimiyorlar Allah yardimcimiz olsun

  2. fiiliyatta olmayan hukuk ve demokrasi artık tümden rafa kaldırıldı, hayırlı olsun yeni türkiye…

  3. Bundan sonra ne mi olacak. Eyyyy AKPM siz kimsiniz. Haddinizi bilin. Kopenak kriterleri yerine Ankara kriterleri ile yolumuza devam ederiz.. Evet bu okacak. Bizde millet olarak bak avrupaya nasil kafa tutyoruz diyecegiz. Ulkemizin afrika ulkelerine benzeme yoluna nasil girdigini gormeyecegiz. Boyle giderse yakin gelecekte hukukun ve demokradinin olmadigi bir Turkiye bizi bekliyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM