ALES sorularını çalan FETÖ’nün Bylock kullanan 8500 akademisyeni var

Kamuda yürütülen FETÖ soruşturmasında örgütün üniversite yapılanmaları hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Örgüt soru çalarak akademik kadro almalarını sağladıkları akademisyenlerle Bylock uygulaması ile iletişim kuruyor.

ALES sorularını çalan FETÖ’nün Bylock kullanan 8500 akademisyeni var

ALES sorularını çalan FETÖ’nün Bylock kullanan 8500 akademisyeni var

Yıllardır ÖSYM tarafından yapılan soruları çaldıkları ve çalınan soruları üyelerine verdiği tespit edilen örgütün en değerli sınavları arasında Akademik Lisans Üstü Eğitim Sınavı (ALES) gösteriliyor. Akademik personel olmak için ALES’ten yüksek not almaları istenen üyelere çalınan sorular servis ediliyor. ALES soruları çalındıktan sonra ağbiler eşliğinde evlerde sınava gireceklerin örgüte hizmet kabiliyetlerine göre sorular veriliyor. ALES’ten yüksek puan alan örgüt üyeleri yine üniversitelerde akademik ve idari kadrolarda yer alan cemaat mensubu personeller tarafından mülakatlarda ilgili kişilere yüksek not verilmesi sağlanıyor.

8500 AKADEMİSYENDE BYLOCK UYGULAMASI

Örgütün kripto mesajlaşma ve iletişim uygulaması olan ByLock programını kullanan 8500 civarı akademisyen olduğu belirtildi. Gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında örgüte hizmet eden akademisyenler iletişimi ve emirleri Bylock uygulaması aracılığı ile sağlıyorlar. Türk devletlerinde yer alan üniversiteler ile uzak doğu ve ABD üniversiteleri FETÖ’nün en önemli akademik ayaklarını oluşturuyor. MEB personeli içerisinde yapılanmasının yanında üniversitelerde akademik olarak yapılanmaya önem veren FETÖ’nün en önemli kozu ise soru hırsızlığı.

YURT DIŞI ÜNİVERSİTELERİ

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen FETÖ’nün Marmara Üniversitesi yapılanması iddianamesinde çarpıcı bilgiler yer aldı. Örgütün diğer kurumlara göre üniversitelerde daha katı bir örgütlenme içerisinde ve hiyerarşisinde oldukları tespit edildi. 23 Temmuz 2016 tarihinde kapatılan ve FETÖ tarafından kurulan, yönetilen, söz sahibi olunan 17 üniversite olduğu açıklandı. Örgütün yurt dışı ayağında ise yer alan üniversiteler şu şekilde sıralandı;

FETÖ yurt dışı üniversiteleri;

  • Arnavutluk’ta Amerikan İslam Üniversitesi ve Uluslararası Virginia Üniversitesi, 
  • Azerbaycan’da Bedir Üniversitesi,
  • Gürcistan’da Kafkas Üniversitesi,
  • Kazakistan’da Uluslararası Karadeniz Üniversitesi,
  • Kırgızistan’da Süleyman Demirel Üniversitesi,
  • Türkmenistan’da Atatürk-Alatoo Üniversitesi,
  • Romanya’da Halkara Türkmen -Türk Üniversitesi,
  • Bosna-Hersek’te Güneydoğu Avrupa Lumina Üniversitesi,
  • Irak ‘ta Burç Üniversitesi

HER YERE SÖZDE İMAMLARINI ATAMIŞLAR

Türkiye’de örgütün üniversite yapılanmasında fakültelerden enstitülere kadar, üniversitelerden yüksek okullara kadar sorumlu imamlar atandığı belirlendi. Örgütün özel üniversite yapılanmasının aynısını devlet üniversitelerinde uygulamak için hareket ettiği belirtildi. Üniversite öğrencilerine evler tahsis edilmiş, ağbiler ve ablalar ile gerek öğrenciler gerek kademesi düşük örgüt üyeleri kontrol altında tutulmuş.

8500 AKADEMİSYEN VAR

İddianamede şüphelilerin tamamının ‘ByLock’ programı kullandığı tespit edildi. Akademik Lisans Üstü Eğitim Sınavı (ALES) sorularını sızdıran örgütün 2002-2013 yılları arasında 8500 civarında akademisyen yerleştirildiği ifade edildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM