Anayasa Mahkemesi (AYM) OHAL KHK başvurularını reddetti

OHAL inceleme komisyonu başvuruları sürerken, KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenin Anayasa Mahkemesi başvurusu kabul edilemez bulundu.

Anayasa Mahkemesi (AYM) OHAL KHK başvurularını reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM) OHAL KHK başvurularını reddetti

Anayasa Mahkemesinin OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri ile mağdur olduklarını belirten üç başvuruyu reddettiği belirtildi. AYM yapılan başvuruları kabul edilemez buldu. Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen bir öğretmenin başvurusu, öğrencilikle ilişiği kesilen bir öğrencinin başvurusu ve çalıştığı kurumun kapatılması nedeniyle işsiz kaldığını ve mağdur olduğunu belirten bir kişinin başvurusu Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

AYM; KABUL EDİLEMEZ

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hükümet tarafından alınan tedbirler neticesinde şu ana dek 26 KHK çıkartıldı. Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler içerisinde kurum ve kuruluşlarda kapatılırken 111 bin kamu personeli meslekten ihraç edildi, 35 binden fazla kamu çalışanı ise halen açıkta bekliyor. OHAL inceleme komisyonu başvuruları 17 Temmuz tarihinde başladı ve 14 Eylül tarihine kadar haklarında KHK ile işlem yapılan kişi ve kurumlar mağdur oldukları gerekçesi ile başvuruda bulunabilecek.

Anayasa Mahkemesine yapılan OHAL KHK başvurularının reddedildiği bilgisi verilirken, üç ayrı bireysel başvuruda da AYM “kabul edilemez” dedi. Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bireysel başvuru kararlarında OHAL inceleme komisyonu işaret edilirken, komisyonun kurulmasından sonra Anayasa Mahkemesi bireysel başvurularının ikincil yol olduğu açıklandı. Öncelikle birinci yol olan OHAL komisyonuna vurgu yapıldı ve ikincil hukuk yolunun Anayasa Mahkemesi olduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM