Askeri öğrencilere OHAL inceleme komisyonu başvurusu yaptırılmıyor

OHAL inceleme komisyonu başvurularında üçüncü gün geride kaldı. Şu ana kadar komisyon binlerce kişinin başvurusunu kabul ederken, 17 Temmuz 2017 tarihinde başlayan başvurular 14 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek. Askeri öğrencilerin OHAL komisyonu başvuruları ise kabul edilmiyor.

Askeri öğrencilere OHAL inceleme komisyonu başvurusu yaptırılmıyor

Askeri öğrencilere OHAL inceleme komisyonu başvurusu yaptırılmıyor

Askeri öğrencilerin OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapılamıyor. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun çalışmasına ilişkin usul ve esaslar 12 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayrıca 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname‘de 23 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Gerek KHK gerek usul ve esaslar çerçevesinde OHAL inceleme komisyonu başvuruları alınmaya başlandı.

OHAL KOMİSYONUNA BAŞVURULAR

OHAL inceleme komisyonu başvuruları internetten yapılıyor. Daha sonra elektronik ortamda yapılan başvurunun formu imzalanarak beyanda bulunulan Valiliğe ya da son çalışılan kuruma teslim ediliyor. OHAL komisyonu başvurularında kapatılan kurum ve kuruluşların başvuruları ile öğrencilikle ilişiği kesilenlerin başvuruları sadece Valiliklere yapılacak olup, rütbesi alınan emekli personellerin başvuruları da Valiliklere yapılacak. Askeri öğrencilerin başvuruları da Valiliklere yapılacak.

ÖĞRENCİLİKLE İLİŞİĞİ KESİLENLER

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun çalışmasına ilişkin usul ve esaslar içerisinde askeri öğrencilerin OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapacakları hükme bağlanmıştır. Komisyonun görevleri başlıklı kısımda 3.maddede b fıkrasında;

Komisyonun görevleri

MADDE 3 – (1) Komisyon, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararnameler ile tesis edilen aşağıdaki işlemler hakkındaki başvuruları değerlendirip karar verir.

b) Öğrencilikle ilişiğin kesilmesi.

Usul ve esaslar içerisinde Başvuru sahipleri kısmında;

Başvuru sahipleri

MADDE 4 – (1) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılanlar ya da ilişiği kesilenler ile öğrencilikle ilişiği kesilenler ve rütbesi alınan emekli personel şahsen, kanuni temsilcisi veya vekili aracılığıyla başvuru yapabilir.

Yine OHAL komisyonu başvuru usul ve esasları içerisinde Başvuru formu, Başvuruda gerekli bilgi ve belgeler, Bilgi ve belge talep etme yetkisi, Kararların bildirilmesi ve dosyaların devri başlıklı kısımlarda da öğrencilikle ilişiği kesilenler hakkında hükümler yer almaktadır.

Bugün açıklanan yeni kabine listesi içerisinde Milli Savunma Bakanı olarak yer alan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli geçtiğimiz aylarda Espiye Devlet Hastanesi açılışında Askeri öğrencilerden gelen soruyu yanıtlamış, Canikli verdiği cevapta askeri öğrencilerin komisyona başvuru yaparak tüm haklarını geri alabileceğini ifade etmişti.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından askeri öğrenciler hakkında yapılan açıklama videosu;

Videoda görüldüğü üzere Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli 23 Mart 2017 Perşembe günü gerçekleşen açılış töreninde şu ifadeleri kullandı; Askeri öğrenciler için kurulan komisyon çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Canikli, askeri öğrencilerin yargı yolu açık şekilde kurulan komisyona da başvuru yapabileceklerini vurguladı. İlişiği kesilen öğrenciler tarafından verilen dilekçelerin geçerli olduğunun altını çizen Nurettin Canikli, masum olan askeri öğrenciler için geri dönüşlerde olacak açıklamasını yaptı. Masum bulunduğu zaman geri dönüş elde eden askeri öğrencilerin tüm haklarının da iade edileceğini belirten Canikli, çalışmalar devam ediyor dedi.

ASKERİ ÖĞRENCİLER BAŞVURU YAPAMIYORLAR

https://ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr/ adresinde yer alan duyurularda;

Duyuru-2

Bilgisi yer almaktadır. Buna rağmen öğrencilikle ilişiği kesilen askeri öğrenciler başvuruların başlamasının üzerinden üç gün geçmesine rağmen OHAL inceleme komisyonu başvurusunu Valiliklere yapamamaktadır. Öğretmenler İçin olarak tarafımıza gelen bilgilere göre Valilikler askeri öğrencilerin başvurularını kabul etmiyor. Valilikler tarafından askeri öğrencilere verilen bilgilere göre Başbakanlıktan askeri öğrencilerin komisyon başvurusu hakkında yazı bekleniyor. Askeri öğrencilerin dilekçeleri Valilikler tarafından kabul edilmezken, mağdur olan masum olduğunu savunan askeri öğrenciler mağduriyetlerinin giderilmesi için seslerini duyurmaya çalışıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. Biz biliyoruz ki sizler temiz askeri öğrenciler siniz ama devlet nedense cesaret Edip sizi komisyona sokamiyo neden anlamıyoruz neden bekliyorlar Ama Allah büyük sizin biz ailelerin ahi yerde kalmaz koymasinda rabbimiz biz sizleri peygamber ocağına gönderdik biz aileler Allah’ın izniyle temiziz ve bizden doğanlar da temiz

  2. Biz askeri öğrenciler güvenlik soruşturması istiyoruz suçu olanın cezasını çekmesini hakkı olanın hakkını almasını istiyoruz.

  3. Sayın başbakanim sayın canikli siz değil miydiniz askeri öğrenciler için komisyon kurulacak hakları geri verilecek diyen siz değil misiniz şimdi ne oldu da verdiğiniz sözü unuttunuz şimdi biz sizin artık devlet olarak nasıl hangi lafiniza inanicaz sorarım size neden orda başka burda başka konuşuyor sunuz bu çocuklara bu ailelere günah Allah bunu kimsenin yanına koymaz sizin de çocuklarınız var unutmayın o koltuklardan düşmekte var bizim çocuklarımız haklarını istiyor ve TV ler çocuklarımıza fetocu yada HDP diye iftira ediyorlar unutmayın sayın vekillerim sen unutursun ben unuturum ama bu yapılan ları Allah unutmaz ve kimsenin yanına bırakmaz

  4. Hak veriliyorsa mezun olmuş fakat ataması yapılmayan askerî öğrencileri​ De kapsamalıdır masum okadar çocuk var herkes fetocu değil vatan millet aşkı​ olan

  5. her şey ortada hükümet yetkilileri askeri öğrenciler ile ilgili müracaat yapabilirsiniz açıklamasını yaptımı yaptı devlet halkına yalan söylermi hayır peki bu zulüm neden

  6. Bizi hiçbir soruşturma yapmadan fetöcü muamelesi yaptınız hemde komisyona almıyorsunuz #haketmedik

    • Bizler suçsuzluğumuzu ifade ediyoruz ve güvenlik soruşturması istiyoruz bizim anlimiz ak soruşturma istiyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM