Askeriyede başörtü yasağı kalktı! Subay ve astsubaylara başörtü serbest

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bayan subay ve astsubaylar başörtü takabilecekler. TSK’da başörtü yasağı yapılan düzenleme ile kaldırıldı.

Askeriyede başörtü yasağı kalktı! Subay ve astsubaylara başörtü serbest

Askeriyede başörtü yasağı kalktı! Subay ve astsubaylara başörtü serbest

Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği taslağı hazırlandı. Yakın zamanda yayımlanacağı açıklanan kılık kıyafet yönetmeliğine göre bayan subaylar, astsubaylar başörtü takabilecekler. Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kısa süre içerisinde yayımlanacak. Kadın askeri personeller istemeleri halinde başörtü takabilecekler.

ASKERİ ÖĞRENCİLERİN DURUMU

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan TSK kılık kıyafet yönetmeliğinde değişiklik taslağında askeri öğrenciler için de başörtü serbestliği getiriliyor. Askeri bayan öğrenciler de başörtü takabilecekler. En son 2013 yılında açıklanan verielre göre TSK içerisinde 1713 bayan personel görev yapıyor. 1713 bayan TSK personelinin 370’i astsubay 1.343’ü subay olarak TSK bünyesinde bulunmakta. Ancak geçen 4 yıllık sürede bu rakamların değiştiği bilinmektedir.

POLİSLERE SERBEST

İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ağustos ayında yapılan düzenlemede bayan polislere başörtü serbestliği getirilmişti. Polislerin kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrası bayan polisler, amirler istemeleri halinde başörtü takabiliyorlar.

TSK’da kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin yakın zamanda Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Yapılan değişiklikle birlikte subay ve astsubay bayan askeri personeller başörtü takabilecekler.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM