AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan OHAL komisyonu ve OHAL KHK açıklaması

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kuruluşunun 55. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programda konuşma yaptı. Arslan, Anayasa Mahkemesinin OHAL sürecinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameleri denetleme yetkisine sahip olmadığını ifade etti. OHAL inceleme komisyonu başvuruları hakkında da açıklamalarda bulunan Arslan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından alınan kararları da eleştirdi.

AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan OHAL komisyonu ve OHAL KHK açıklaması

AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan OHAL komisyonu ve OHAL KHK açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kuruluşunun 55. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. AYM Başkanı OHAL süresinin uzatılması hususuna da değinirken, Arslan’dan AİHM eleştirisi de geldi.

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERİN DENETİM YETKİSİ YOK

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan Anayasa Mahkemesinin çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler için bir denetim mekanizması olmadığını ifade ederken, AYM’nin KHK’ler için denetim yetkisine sahip olmadığını vurguladı. AYM’nin Anayasal sınırlar dışına çıkamayacağını belirten Arslan, AYM için bu beklenti içine girilmesinin de doğru olmadığını vurguladı. 15 Temmuz sonrası AYM başvurularının ciddi şekilde arttığını ifade eden Başkan Arslan, bu süreçten Anayasa Mahkemesinin de etkilendiğini açıkladı.

OHAL’İN AMACI OHAL’İ ORTADAN KALDIRMAKTIR

Olağanüstü hal döneminde yer alan yönetimlerin amacının anayasal düzeni korumak, savunmak olması gerektiğini belirten AYM Başkanı Zühtü Arslan, OHAL ile birlikte olağan döneme dönülmesinin amaçlanması gerektiğini vurguladı. Anayasanın 148. maddesine değinen Arslan, OHAL süresi içerisinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin durumuna açıklık getirdi.

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER AYM’YE TAŞINAMAZ

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan KHK’ler ve AYM arasındaki ilişkiyi şu şekilde ifade etti;

Anayasa Mahkemesi’nin görev ve yetkilerinin düzenlendiği, anayasanın 148. maddesinde OHAL’de çıkarılan KHK’ların, anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesi’nde dava açılamayacağı açık bir şekilde ifade edilmektedir. Mahkememiz de bu açık anayasal hükmü dikkate alara OHAL KHK’larını denetleme yetkisine sahip olmadığına karar vermiştir.

AYM BAŞKANINDAN OHAL İNCELEME KOMİSYONU AÇIKLAMASI

OHAL inceleme komisyonu başvuru imkanının tanınmasının önemli olduğunu vurgulayan Arslan, OHAL içerisinde iki şekilde başvuru yapıldığını açıkladı. OHAL sürecinde yapılabilecek birinci başvurunun OHAL içerisinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılan işlemlere yönelik olduğunu ifade eden AYM Başkanı, bu başvuru için OHAL komisyonu kurulması ve kişiler için başvuru imkanın tanınmasının önemli olduğunu açıkladı. Arslan ayrıca OHAL inceleme komisyonu başvurusu sonrası yargı yolunun açık hale getirilmesinin de önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

AYM Başkanı yapılabilecek ikinci AYM başvurusunun da KHK dışı işlemlere yönelik olduğunu belirtti. Bu tür başvurular içerisinde tutuklamalar olduğunu açıklayan Zühtü Arslan, başvurulardan sonra başvuruların makul bir zamanda karara bağlanmasının gerektiğini belirtti.

ARSLAN’DAN AİHM ELEŞTİRİSİ GELDİ

AYM Başkanı Zühtü Arslan AİHM tarafından başörtüsüne yönelik alınan kararı da eleştirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin başörtü kararını yasakçı bir karar olarak nitelendiren Arslan, başörtüsünü kamuda yasaklayan anlayışın insan hakları ile örtüşmediğini ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

16 yorum

 1. Aym bu saatten sonra ne ise yarar hangi islere bakar yolda bir kez kurulus yildonumu kutlar siyasilere mesaj verir kosesine cekilir Anayasa ihlal edilir bakmaz Ohal khk larinin sinirlari asilmis sayin baskan kis lastiginin ohalle ne ilgisi var daha once iptal etfiginiz khk lar var ayrica bakmayacaksaniz niye bekletiyorsunuz basvuruyu aldiginiz gun incelemeden ret karari verin idare mahkemeleri veriyor sizde verin bizbir an once son umidimiz olan Aihm e gidelim yada bize bir yol gosterin biz haksizliga ugrasak da bu ulkenin vatandasiyiz en az sizin kadar sevdigimiz vatanimizdan bizi sogutmayinsu an kendimizi kapana kisilmis gibi hissedoruz Allah yardimcimiz olsun

 2. bütün mağdurların eli kolu bağlı, zamanında 12 eylülde 28 şubat ta bu tür uygulamaları bunlardan herşey beklenir diye tepki gösterenler, hasbelkader başlarına birşey gelmediği için üç maymunu oynuyorlar, ama zulümle ülke idare edilmez, olan hepimize olur bu kadar ah elbette çıkacaktır adalet elbette bir gün tecelli edecektir.

 3. Mesaj alindi baskan. Ilan edilen ohal darbe girisimi nedeniyle. Ama adamlar 100 binlerce memuru khk ya adini yazarak atti. Hic surusturmadan, ifadesini almadan. Sayin yuksek hakimlere sunu sorarim. Ohal khk lari denetlemez ibaresi anayasada yaziyorda memurun savunmasi alinmadan ceza verilemez ibaresi yazmiyormu.Allah var gam yok. Onun anayasasi insan yorumu ile degismiyor. Hesap gunu bunu yapanlar icin cetin olacak.

 4. SEPETE KOYANLAR BEDEL ÖDEYECEKLER
  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde konuşan Başbakan FETÖ soruşturmasında kişilerin sevmedikleri kişileri ihbar etmesine değinmişti. Başbakan Binali Yıldırım yaklaşık iki ay önce yaptığı açıklamada “Fırsat elime geçti ben de bunları FETÖ sepetine koyayım” ifadelerini kullanmıştı. Yıldırım açıklamasında suçluyla suçsuzun ayrılması gerektiği vurgusunu yaparak, fırsat elime geçti diye düşünenlerin FETÖ ile alakası olmadığı halde FETÖ’cü diye başkalarını suçlamalarının ilerde ağır bedellere sebep olacağını ifade etmişti. İntikam, nefret ve kinle hareket edilmesinin yanlış olduğunun altını çizen Başbakan, hukuk ve adaletle soruşturmaların yürütülmesini, tespitlerin yapılmasını belirtmişti.
  ARAŞTIRILSINLAR, İFTİRA ATANLAR CEZALANDIRILSINLAR
  Kamuda amirlerin, rektörlerin, komutanların, baş hekimlerin, okul müdürlerinin, il milli eğitim müdürlerinin yürüttükleri incelemelerde FETÖ ile alakası olmadığı halde kendisi gibi düşünmedikleri kişileri FETÖ sepetine koyup açığa alınmalarına, meslekten ihraç edilmelerine sebep olanlar, iftira ile devlet kurumunu yönetip, kamu personeline zarar verenler gerekli cezai yaptırımla karşı karşıya kalmalıdırlar.

  • Vah kardesim vah. Sen halen bu insanlarin soylediklerini kalemi aliyorsun. Tek kritetke atilan yok dediler yalan soyluyorlar. Televizyon onunde bankada 10 bin tlden asagi olanlara dokunmafik dendi yalan soyluyorlar. Ahiretimizide dusunerek inceleyip attik dediler yalan soyluyorlar. % 1bile hatamiz yok dendelir yalan soyluyorlar. Akp de fetocu yok dediler yalan soyluyorlar… Dun ak dedikkerine bugun jara diyen insankarin sadece bu sozunemi takildin

  • MADEM AYM BU KONUDA YETKİSİZ NİÇİN 7 AYDIR KARAR VERİLMİYOR? SAYIN BAŞKAN GÖREVİNİZİN GEREGİNİ YAPIN ! KANUN KİTABINI UYGULAYIN ! ÖNÜMÜZÜ AÇIN ! HİÇ DEGİLSE ÖZELDE ÇALIŞMA İMKANI TANINSIN KANUN BİRGÜN SİZLERE DE LAZIM OLABİLİR.

 5. Koskoca AYM başkanı bu kadar mağdur insana ne haliniz varsa görün bizden bir şey çıkmaz demiş bu da yakında AİHM in devreye gireceğini gösteriyor yani dolaylı olarak AYM başkanı iç hukuk kapalı demiş

 6. Adalet bu gibi insanların elinde maalesef değereni yitiriyor, eğer bu yargıçsa gerisini siz düşünün. kimlerden adalet bekliyoruz, ama ne ben ne binlerce mağdur nede tarih sizleri asla affetmeyecek.

 7. Şu an OHAL in OHAL i kaldırmak için mücadele etmediğini o kadar güzel söylemiş ki anlayan oldu mu acaba?

 8. Adalet bu gün başkasına yarın bize gerekli yarını düşünmek lazım devran dönerse sen yanmazsan çocuğun yanar. Adalet ilelebet sağlam durmalıdır. Siyasi kıyıma alkış tutmak dilsiz seytan olmaktır. ALLAH gerçek madurların yanında olsun onların yerine bir an kendimizi koyabilsek anlarız.

 9. Zurnanin zirt dedigi yerdeyiz en ust mahkeme bakamam diyor suraya gidebilirsiniz diyemiyor vatandasliktan cikarinda sizde kurtulun bizde nereye basvuralim cezamiz neyse cekelim sucumuzu bile ogrenemedik Allahim sen goruyor ve duyuyorsun Arkadaslar dis ulkelere nasil iltica ediliyir bilen var mi?baska care kalmadi sucumuz yok diyoruz inandiramiyoruz artik bu ulkeden bir beklentim kalmadi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM