AYM bireysel başvuruları reddetti, gerekçe; OHAL inceleme komisyonu

Anayasa Mahkemesi 70 binden fazla bireysel başvuru hakkında bir açıklama yaptı. AYM tarafından yapılan açıklamada başvuruların reddedildiği belirtildi.

AYM bireysel başvuruları reddetti, gerekçe; OHAL inceleme komisyonu

AYM bireysel başvuruları reddetti, gerekçe; OHAL inceleme komisyonu

FETÖ soruşturması çerçevesinde kamudan 111 bin kişi meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç edilen kişiler başta olmak üzere Anayasa Mahkemesine binlerce bireysel başvuru yapıldı. 685 sayılı KHK ile kurulan OHAL inceleme komisyonu Anayasa Mahkemesi tarafından sonrasında ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından iç hukuk yolları arasında idari bir mekanizma olarak gösterildi.

70 BİN 771 BİREYSEL BAŞVURU REDDEDİLDİ

OHAL sürecinde çıkartılan kanun hükmünde kararnameler ile yapılan işlemler ve OHAL kapsamında yapılan idari işlemlere yönelik Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurular hakkında AYM basın duyurusu yayınladı. Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada iç hukuk yollarının tüketilmemesinden dolayı başvuruların reddedildiği vurgulandı. AYM açıklamasında bireysel başvurudan önce OHAL inceleme komisyonu başvurusu sonrasında da idari yargı yollarına başvuru yapılması gerektiğini, başvurucuların iç hukuk yolları tüketilmesinden sonra Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılabileceğinin altı çizildi.

İÇ HUKUK YOLLARININ TÜKETİLMEMESİ

Anayasa Mahkemesi 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerini hatırlatarak, OHAL sürecinde çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile haklarında direkt işlem yapılanların komisyona, yargıya sonrasında da AYM’ye bireysel başvuru yapabileceğini açıkladı. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı açıklamasında iç hukuk yolları tüketilmeden bireysel başvuru yapıldığı için başvuruların kabul edilemez bulunduğunu ve bu kararların başvuruculara tebliğ edildiğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi tarafından 70 bin 771 başvurunun reddedilmesi hakkında yaptığı basın duyurusu metni;

Anayasa Mahkemesi Açıklama

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM