DOLAR 5,7787
EURO 6,4235
ALTIN 277,5
BIST 98.955
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Başbakan Binali Yıldırım; ‘OHAL komisyonu kurulma aşamasında’

Başbakan Binali Yıldırım bir televizyon kanalında gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkanlık sistemi, Anayasa değişikliği ve referandum konuları ağırlıklı olmak üzere gelen soruları cevaplandıran Yıldırım OHAL komisyonu konusunda da açıklama yaptı. OHAL komisyonunun kurulma aşamasında olduğunu belirten Yıldırım, OHAL komisyonunun kurulmadığını ifade etti. OHAL komisyonu başvuruları ve başvuru sonucu yaşanacak ihtimallere de değinen Yıldırım, 685 sayılı KHK ile komisyonun hukuki dayanağının da olduğunu belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım; ‘OHAL komisyonu kurulma aşamasında’
06.03.2017
A+
A-

Başbakan Binali Yıldırım; ‘OHAL komisyonu kurulma aşamasında’

Başbakan Binali Yıldırım 6 Mart 2017 tarihinde saat 20:00’da ATV’de Başbakan ile gündem özel programına katıldı. Başbakan katıldığı programda gündemdeki konular hakkında açıklama yaparken program sunucularının sorularını yanıtlandırdı. Başbakan Binali Yıldırım, Membiç, Sincar konularında ayrıntılı bilgi verirken Barzani’nin bölgedeki konumuna değindi. Yaklaşan referandum oylamasına da vurgu yapan Yıldırım, Başkanlık sistemine getirilen eleştirilere de cevap verdi. OHAL komisyonu konusunda kendisine yöneltilen açıklamayı düzelten Yıldırım, OHAL komisyonu kurulmadı açıklamasını yaptı. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu  kurulma aşamasında diyen Başbakan açığa almalar ve ihraçlar hakkında son rakamları paylaştı.

REFERANDUMA 40 GÜN KALDI

Başbakan Yıldırım bugünden itibaren referanduma 40 gün kaldığını belirterek, bu sistemin bu şekilde devam edemeyeceğini vurguladı. Baba ile oğulu birbirine düşüren bu sisteme en iyi örneğin de Ecevit örneği olduğunu ifade açıklayan Yıldırım, anayasa kitapçığının fırlatılmasından sonra yaşanan krizin yükünü ise kendilerinin çektiğini belirtti. Bu kriz olmamış olsaydı Türkiye’nin dış borcu olmayacağını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım bu sistemden kaynaklanan, iki kişinin çekişmesinden dolayı ülkenin uğradığı zarar ortadadır dedi. Atatürk İnönü, Bayar Menderes örneklerini veren Başbakan Yıldırım tek adam konusunda yöneltilen eleştirilerde ise CHP’nin eski kafa tek adamlık benzetmesini yaparak cevapladı.

TEK ADAM OLACAK

Tek adam denilen kişinin sandıkla gelip sandıkla gideceğini açıklayan Binali Yıldırım, tek adam diye yapılan eleştirilerde CHP zihniyetinin kastettiği tek adamlıkla bunun aynı olmadığını vurguladı. Gelen eleştirileri zırva olarak nitelendiren Başbakan, elbette tek adam olacak ifadesini kullandı.

SEÇME YAŞI SEÇİLME YAŞIDIR

Seçme yaşının aslında seçilme yaşı da olduğunu belirten Yıldırım, bu konuda gelen eleştirileri yanıtladı. Muhalefet tarafından bu değişikliğin iktidardakilerin kendi çocuklarını milletvekili yapmak için yapıldığı eleştirisi sorulan Binali Yıldırım, kendi çocuklarından en küçüğünün 35 yaşını geçtiğini ifade ederek yapılan bu eleştirileri deli saçması olarak yorumladı. 15 Temmuz’da şehit olanlar arasında 18 yaşında 7 genç olduğunu belirten Binali Yıldırım, ana muhalefet partisinin gençleri anlamadığını ve onlara haksız davrandığını ifade etti.

BARZANİ DESTEK VERİYOR

Barzani’nin kendilerine terörle mücadelede destek verdiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, bu konuda Barzani’nin önemli paydaşlardan olduğunu işaret etti. Barzani’nin de kendileri gibi bir bakış açısına sahip olduğunu belirten Yıldırım, Barzani beğenilsin ya da beğenilmesin şu anda aynı noktadan hareket edildiğini vurguladı.

OHAL KOMİSYONU KURULMADI

Program sunucularından birisi Başbakan Binali Yıldırım’a OHAL komisyonu ve OHAL komisyonu başvuruları hakkında gelişmeleri sordu, sunucu OHAL komisyonunun kurulduğunu, başvuruların alındığını ve tek tek tüm başvuruların incelendiğini belirtti. Başbakan Binali Yıldırım ise 685 sayılı KHK ile kurulması kararlaştırılan OHAL inceleme komisyonunun kurulmadığını ifade ederek sunucunun verdiği bilgiyi düzeltmek istediğini ifade etti. Daha önce Valilikler ve Başbakanlıkta kurulan komisyonlara da değinen Binali Yıldırım, o komisyonların hukuki olarak değil idari olarak görev yaptığını bu yüzden hukuki açıdan adım atılması için Kanun Hükmünde Kararname ile komisyon kurulması kararını aldıklarını ifade  etti.

FETÖ’DE KAMUDA OLUŞAN İHRAÇ RAKAMLARI

FETÖ soruşturmalarında kamuda yürütülen işlemlerde son rakamları açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, PKK ve DHKPC konusundaki sayısal bilgileri de paylaştı. Güncel rakamları açıklayan Binali Yıldırım FETÖ soruşturmalarında görevden uzaklaştırılan (açığa alınan) kamu personel sayısının 31014 olduğunu meslekten ihraç edilen kamu personeli sayısının 96999, toplamda ise FETÖ ile ilgili açığa alınan ve ihraç edilen kişi sayısının 128013 olduğunu belirtti. Öğretmenler İçin olarak hatırlatırsak FETÖ soruşturmalarında ağırlıklı olarak personel MEB bünyesinde yer almaktadır.

PKK/DHKPC bağlantısı gerekçesi ile görevden uzaklaştırılan 141, ihraç edilen 2796, toplamda 2937 kişi olduğunu açıklayan Binali Yıldırım, göreve iade edilen kamu personel sayısının ise 12586 olduğunu belirtti. Dosyası bekleyen kamu personel sayısının ise 100 bin civarı olduğunu açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım tarafından göreve iade edilenler hakkında verilen sayısal verilerde ağırlıklı olarak 8-9 Eylül açığa almaları olduğunu belirtmek isteriz. 10 bin civarı MEB personeli açığa alınmış ve devamında ise tamamına yakını göreve iade edilmişti.

OHAL KOMİSYONU BAŞVURULARI

Meslekten ihraç edilenlerin durumu, askeri öğrencilerin durumu, kapatılan kurumlar, vakıflar, dernekler, emekli personellerin durumları OHAL komisyonu tarafından değerlendirilecek açıklamasını yapan Yıldırım,  bu durumdakilerin ilgili OHAL komisyonuna başvurular yapılabileceğini vurguladı. Haksız yere memurluktan çıkarıldım diyenlerin başvurularını bu komisyona yapacağını belirten Başbakan Yıldırım, OHAL komisyonunun süresi olarak da ellerinde iş yükünü işaret etti.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından 06.03.2017 tarihinde ATV’de yayınlanan Başbakanla gündem özel programında yapılan OHAL komisyonu açıklaması videosu;

OHAL komisyonu kuruluşu, OHAL komisyonu üyeleri, OHAL komisyonu başkan seçimi ve komisyon çalışması hakkında açıklamalar.

ESKİ BAŞVURULAR DEVREDİLECEK

Başbakan Binali Yıldırım, OHAL komisyonu ve kurulacak ayrı ayrı heyetler ile (OHAL komisyonu sekretaryası) çalışmalar başlayacak ifadesini kullandı. 100 bini bulan başvuruların (eski başvurular) OHAL komisyonuna devredileceğini açıklayan Başbakan Yıldırım, itirazı kabul edilen ve suçsuz olan kişilerin göreve iade edileceğini, müracaatı kabul edilmeyenlerin de alınan olumsuz karara karşı hukuki yolunun açık olduğunu belirtti. Hukuki hak arama yolunun OHAL komisyonu ile açıldığının altını çizen Yıldırım, AİHM dahil tüm hukuki başvuruların yapılabileceğini açıkladı. Kişilerin haklarını yargı yolu ile arayabileceğini belirten Yıldırım hukuki dayanak vurgusu yaptı.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. RCP dedi ki:

  MAKAM VE MEMURİYETİN,CAHİL VE ZALİMİN ELİNDE OLDUĞUNDA YAPTIĞI TAHRİBATI 100 ASLAN YAPAMAZ… SABIR YAAA SABIR ERENLERR

 2. Ece dedi ki:

  Valiliklere verdiğiniz dilekçelere güvenmeyin derim. Eğer komisyon dilekçe almaya başlarsa mutlaka müracaat yapın. Bizim valilikte dilekçeleri yalandan aldılar tarih sayı bile vermediler. Komisyon da kurulmadı. Neler yapılması gerekiyorsa yapın. Sonuçtan hiç ümidim yok ama hak aramamış olmayalım. İçimi dünyamı karattınız. Bir kişinin hakkının bile hesabını bu dünyada veremeyeceksiniz. Bu işe alet olanların vayki vay haline. Ama bizim yanımızda olan azınlığa nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Şu an için sadece dua edebiliyorum.

 3. KIYIMA DEVAM dedi ki:

  KONJEKTÜR DEGİŞMEDİKÇE HUKUK MAZLUM İÇİN DEGİŞMEYECEK. ORTAM MÜSAİT OLUNCA 100 BİN KİŞİ DAHA ATILACAK. GANDİ GİBİ PASİF EYLEM YAPMADIKÇA ORTAM DEGİŞMEYECEK.

 4. Teacher dedi ki:

  Eski OHAL komisyonu 19.09.2016 da kuruldu,yani 672 sayılı KHK ile ihraç edilen kişilerin itiraz dilekçeleri (kuyumcu hassasiyetiyle !) incelendi. Sonrasında 13 KHK daha çıktı yanlış hatırlamıyorsam,yani yeni ihraçlar da oldu,bu nedenle mecburen yeniden başvuru alacaklardır. Eski başvuruları yeni komisyona sevk etmek yetersiz.
  Ne deseler alıcısı var arkadaş!
  Komisyon kuruldu dediler, 15 güne kurulur dediler,daha neler neler dediler. Ne deseler düşünmeden inanacak milyonlar var,aklıma Şamlı ile Kûfelinin hikayesi geldi..Ülkenin halini endişe ve dehşetle seyrediyorum.

 5. Magdur dedi ki:

  Bugun grup toplantisinda aciklayabilir veya referandum oncesi komisyon kurulus kordelasi kesebilirler toplu kurulus toreni yapabilirler

 6. cemil dedi ki:

  Başbakanımız illerde dilekçeler toplanırken dedi ki: Başbakanlıkta komisyon kurduk arkadaşlar dilekçeleri titizlikle inceliyorlar. Bu kocaman bir yalanmış ortaya çıktı değil mi? Yalan dolan nereye kadar. Kendi KHK sına uymuyor ANAYASAsına uymuyor.Zaten bir şey demek ne haddimize.ALLAH’ ım sen büyüksün.

 7. magdur672 dedi ki:

  2013-2014 yıllarında dedim ki bunlar ellerinden gelse fırsatını bulsa muhalif olanların ekmeğini keser. o dönem müdürlük müdür yrd.lığına başka sendikadan olanları öğretmenliğe gönderip kendi adamlarını almışlardı. o dönem haksızlığa karşı kurduğum bu cümle maalesef ki gerçek oldu. KENDİLERİNE EN KÜÇÜK HAKSIZLIK YAPILSIN BAŞLIYORLAR EYYYY ALMANYA EYYY ŞU EYYYY BU!!!!!! FAKAT GÖRÜYORUM Kİ KENDİ YAPTIKLARI HAKSIZLIKLARDAN RAHATSIZ DEĞİLLER. fetönün de ALLAH BELASINI VERSİN fetöyü BAŞIMIZA bela edenlerin de BELASINI VERSİN. HEM BU DÜNYADA HEM ÖTE DÜNYADA

 8. İsmail koç dedi ki:

  Allah görüyor, Allah duyuyor, Allah biiliyor deyip kendimi teselli ediyorum, yoksa yapılanlara dayanılmaz, eve ekmek götürememek, vatan haini görülmek çok zor. Söyleyecek söz çok ama ben yoruldum …

 9. Perisan dedi ki:

  Ne gorduk, gördük ki sagcisi solcusundan betermis. Meğer vicdan ağzından Allah dusmeyende değil eşitlik diyendeymis. İnsanların dinini koltuk için istismar edenler de var hak yolundan gitmeye devam edenlerde var. Allah’ın da elbet bir hesabı vardır o hesapta ne yaparsan yap şaşmaz.

 10. Gülay dedi ki:

  İhrac khk lari ayni anda yürürlüğe girerken komisyon khk sınin tarihi gecmesi nasil bir khk oluyor.Rabbim aklimizi ve imanimizi korusun.

 11. Bahadır dedi ki:

  Me muriyette bir işin, olmamasını istiyorsan komisyona havale edersin, bunlarda bu kafada, bizi oyalıyorlar başka bir dertleri yok.

 12. Mehmet dedi ki:

  Dilekçeler devredilecekse yeniden dilekce vermeye gerek kalmıyor ki sayın editor haksizmiyim

 13. Mehmet dedi ki:

  Arşivde kimin yasal olan bir davranıştan ihraç olduğu belli. Özellikle 672 khk.ve diğer khklar. Ihraç olan herkes iade edilmeli. Vereceğimiz dilekçenin bir anlaminin olduğuna inanmıyorum. Ne, neye gore, hangi hukuk? Kriter netleşmesi. Ve topluma korkusuZca a cik lan ma lı. Yoksa komisyon el altında çalışma riski ile karşı karşıya kalır. Haksız miyin sayın Editor

  1. Editör dedi ki:

   Biz yorumlarımızı ve değerlendirmelerimizi yayınladığımız haberlerin içine koyuyoruz. Direkt size haklısınız ya da haksızsınız dememiz uygun olmaz.

 14. Mehmet dedi ki:

  Komisyonun kriterleri net olmalı. Hukuki bir temeli olmalı. Yoksa adamı olan geri döner olmayan kalır inancındayım. toplum vicdanı yara alır.

 15. Sevdalı öğretmen dedi ki:

  ZATEN SUÇSUZLAR IDARI KARARLA ATTIK DİOSUNUZ KOMISYON NEYİ İNCELİYECEK.HALA HİKAYE HALA AVUTMACA KANDIRMACA 1 GECEDE ÇIKAN BİR.KHK İLE GÖREVE DÖNSÜN SUÇSUZLAR YOKSA ÇOK CANLAR GIDECEK VATAN EVLATLARI

 16. Neredesin ey hukuk? dedi ki:

  Bu kadar zor mu bu komisyonu kurmak. İnsanları bir çırpıda işinden itibarindan ettiniz, o konuda cok hizlisiniz maşallah. İnsanlar ölüyor farkında mısınız acaba. Bir umut diye bekleyen insanlar hic umrunuzda değil mi? Kendi koydugunuz hukme kendiniz uymuyorsunuz, 23 subata kadar kurulması gerekiyordu zira, sonra insanları hukuki olarak suc olmayan sendikadan bankadan dolayı terörist ilan edip sivil ölüme terk ediyorsunuz. Kusura bakmayın ama inanmıyorum iyi niyetinize, hak adalet ve hukuk anlayisiniza, yazik ki siz güya dindar muhafazakâr insanları temsil ediyorsunuz, gerçekten yazık. Bu dünyada en büyük adalet herkesin ölecek olması. Hz. Ömer’e ölüm var ya Ömer diye uyaran kişi gibi ben de size söyleyeyim bari, ölüm var ey siyasiler, ahiret var, mizan var, kul hakkı var, yetim hakkı var, emrolundugunuz gibi dosdoğru olun ve adaletten ayrılmayın.

 17. ulkucu magdur dedi ki:

  onceki basvurular devredilecek derken neyi kastetti.valiluklere verdigimiz onceki dilekcelermi bu komisyona devredilecek yani.yeniden basvuru olmayacakmi

 18. Magdur dedi ki:

  Biz surekli kandiriliyoruz ayni seyler tekrarlanip duruyor daha once sayin basbakan 1_2 haftaya komisyon kurulacak demisti Sayin Bozdag 15 gunde kurulacak 6i5 sayili khk da 1 ay icinde kurulacak hangisine inanalim hepsine inandik hepside yalan cikti Allah yardimcimiz olsun

  1. zeynep dedi ki:

   Komisyonun kurulmaması daha iyi.Konisyon sanki iade edecek

 19. Druro dedi ki:

  Ateş düştüğü yeri yakıyor.ergenekon balyoz da ben o insanlar için uzulmustum.haksizliga ugradiklarinin farkindaydim .Şimdi de yasal unsurlardan ihraç edilmiş olan insanlar olduğunu düşünüyorum.Gerçek darbeci fetocu cezasını çeksin .Fakat hatıra sendikaya girmiş üstüne darbeden once istifa etmiş insanlarda fetocu diye atılıyor.herkes izliyor bana dokunmayan yılan bin yaşasın deyip sevinen bile var.bir gün sıra size de gelince anlarsınız.Adalet hukuk demokrasi neymiş insanın ihtiyacı olunca anlıyor.

 20. İbo (eğri oturur doğru söyler) dedi ki:

  BEN DE İHRAÇ EDİLDİM , AMA NE “HUKUKU” NE DE “DAYANDIĞI MADDEYİ” GÖREMEDİM. NEDEN YETKİLİ BİRİ ÇIKIP DA ADAM GİBİ AÇIKLAMALARDA BULUNAMIYOR. BEKİR BOZDAĞ “YAPTIĞINIZ HUKUKSUZLUKLAR BAŞINIZI AĞRITACAK” UYARISINI AİHM BAŞKANINDAN ALDI. AMA NE FAYDA. BİZİ AVRUPA HİZAYA GETİREMEZ ZİHNİYETİ BU KONUDA MAALESEF TUTARSIZ KALACAK. HALA “DEDİĞİM DEDİK ÇALDIĞIM DÜDÜK BİZE OY VERMEYENLER DE HÖDÜK” DEYİP DURUYORSUNUZ…

 21. Bir garip dedi ki:

  Fetö Amerikada sefada. Sizler siyasi zevk pesinde .umurunuzda mi insanlar aç.intihar eden edene.zulme katlanmak her gecen gun daha da agirlasan bir yuk oluyor.sabir sabir nereye kadar.gunahima giren her kesi Allah a havale ediyorum.