Başbakana soru önergesi; OHAL inceleme komisyonu kurulmayacak mı?

OHAL inceleme komisyonu hakkında yazılı soru önergesi verildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması için verilen soru önergesinde OHAL inceleme komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ilişkilendirilmesi yapıldı.

Başbakana soru önergesi; OHAL inceleme komisyonu kurulmayacak mı?

Başbakana soru önergesi; OHAL inceleme komisyonu kurulmayacak mı?

CHP İstanbul Milletvekili Şenal Sarıhan tarafından verilen soru önergesinde OHAL inceleme komisyonunun kurulup kurulmayacağı soruldu. 685 sayılı KHK’nin 23 Ocak tarihinde kurulduğuna ve Kanun Hükmünde Kararname hükmüne göre de 1 ay içerisinde OHAL komisyonuna üye seçilmesi gerekliliğine değinen Sarıhan, komisyonun 3 aylık süre geçmesine rağmen neden kurulmadığını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

OHAL KOMİSYONU: MAĞDURLAR İÇİN İÇ HUKUK YOLU

Soru önergesinde yer alan ifadelerde OHAL komisyonu için FETÖ soruşturmalarında haklarında işlem yapılan ve örgüt üyeliği gerekçesi ile yaptırıma maruz kalanlar arasında masumlar için iç hukuk yolu terimi kullanılırken  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) oylamasının sona ermesi ile birlikte halen kurulamayan OHAL komisyonu için nasıl bir gelişme olacağı soruldu. Ocak ayında gerçekleşmesi gereken ancak OHAL inceleme komisyonu kurulması KHK’sinin yayınlanması ile Nisan ayına ertelenen AKPM oylamasının sonuçlandırıldığına değinen Milletvekili Şenal Sarıhan, AKPM tarafından Türkiye aleyhine karar çıkmasından sonrasında neler yaşanacağını Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplamasını istedi.

HER ŞEY AKPM İÇİN Mİ YAPILDI

ogretmenlericin.com olarak Sarıhan’ın verdiği soru önergesinden şunu anlıyoruz, OHAL komisyonu kurulması kararı, KHK sonrası geçen sürede başvuruların alınması yönünde verilen mesajlar AKPM oylamasının Ocak ayından Nisan ayına ertelenmesi için yapıldı. Geçtiğimiz gün yapılan oylamada Türkiye’nin denetim sürecine alınması kararı alındı ve bu karar gerekçelerinde belirtilen maddelerin düzenlenmesi için Nisan 2018 tarihine kadar Türkiye’ye süre verildi.

BAŞBAKANA OHAL KOMİSYONU SORU ÖNERGESİ

Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplanması için verilen soru önergesinde öne çıkanlar;

  • Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonu neden hala kurulamadı?

  • OHAL inceleme komisyonunun kurulmaması aynı zamanda söz konusu KHK’ya da uyulmadığı sonucunu doğurmaktadır. KHK’ya uymayarak Komisyon’un kurulması önündeki tespit ettiğiniz engeller nelerdir? Bu konudaki sorumlulara yönelik idari veya hukuki bir işlem söz konusu mudur? Hükümetin kendi çıkardığı KHK’ya uymamasının hukuki anlamı nedir? KHK’nın gereklerini yerine getirmemek uygulayıcılar yönünden suç değil midir?

  • Komisyonun AKPM oylamasına engel olmak için kurulması planlandığı iddiası doğru ise AKPM’nin kararının Türkiye aleyhine sonuçlanması Komisyon’un kurulmasına nasıl etki edecektir? AKPM oylaması neticelendiğine göre artık Komisyon’a ihtiyaç kalmamış mıdır?

  • KHK’lar nedeniyle haksız bir şekilde işinden edilen on binlerce kişinin, mağduriyetlerinin bu süre zarfında devam ettiği açıktır. Devam eden mağduriyetlerin maddi — manevi tanzimi için başka düzenleme düşünülmüş müdür?

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Khk lar yasa hukmunde. Sendika ve banka ise Anayasa ve yasa ile kurulan ve faaliyet gosteren kurumlardir. Anayasa ve yasalarlar faaliyet gosteren kurumlar yasa hukmundeki bir metinle altedildi. Demekki neymis khk hukukun ustundedir. Anayasada kanununlarda kanunumsu bir madde ile askiya alindi. Koskoca anayasa mahkemeside anayasanin askiya alinmasina gozyumuyor. Kendi iyelerini bile atmaktan cekinmeyen yuksek yargiclardanda baska birsey beklenmemeli

  2. yasal banka – yasal sendika suç ise yasa diye bişey yok demektir , kendi çıkardığı kanunu uygulamaktan aciz olanın çıkardığı yasaya saygı duymuyorum , uymuyorum .

  3. Utanmadan fıransada ohal var onlara neden karışmıyorsunuz diyorlar halkımızı saf yerine koyuyorlar. fransada kimse yargısız infaz yapmıyor yargı yolunu kapatmıyor bizde siyasi kin acxımsızlık ve kıyım var ilk görevden atılanlar şanssız ama sonraki görevden atılanların içindeasıl hainler var çünkü gizlenmişler. İlk atılanlar karambole o anki kinle hırla gözününde olup saldırılan kesim gizli işi olanlar sonradan ortaya çıktı.

  4. Khk lara yalniz biz magdurlar mi uyacak uymak zorunda yoksa herkes mi? Sayin vekil guzel bir soru sormus khk lara nicin uyulmuyor 672 sayili khk hemen uygulandi 685 sayili khk neden uygulanmiyor veya bu khk ya nicin uyulmuyor bizde uymayalim o zaman

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM