Başbakanlık selamlaşma kalıpları için hayır içerikli genelge yayınladı yalanı

Sosyal medyada yayımlanan bir genelge hızla yayılmaya başladı. Ancak bu genelge gerçeği yansıtmamaktadır. Yalan bir genelgedir. Başbakanlık tarafından yayımlandığı belirtilen genelgede kamu çalışanlarının selamlaşırken HAYIR sözcüklerinin kullanmaması istendi. “HAYIRLI işler” “HAYIRLI günler” “HAYIRLI cumalar” “HAYIRLI olsun” gibi kalıpların kullanılmaması istendi.

Başbakanlık selamlaşma kalıpları için hayır içerikli genelge yayınladı yalanı

Başbakanlık selamlaşma kalıpları için hayır içerikli genelge yayınladı yalanı

Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından 2 Şubat 2017 tarihinde yayımlandığı iddia edilen 2017/1 sayılı genelge sosyal medya hesaplarında ve kamu haber sitelerinde yayılmaya devam ediyor. Öğretmenler İçin olarak bu yalan genelgeyi sosyal medya hesaplarında paylaşan kişilerin de bu yalan davranışa ortak olduklarını ve bir nevi suç işlediklerini belirtmek isteriz. Selamlaşma Kalıpları konulu 2017/1 sayılı Başbakanlık Genelgesinin yaklaşan referandum öncesinde EVET ve HAYIR tartışmalarını üst seviyeye taşımak için sosyal medya üzerinden çıkartıldığı düşünülüyor.

HAYIRLI SÖZCÜKLER YASAK

İlgili sözde Başbakanlık genelgesine göre Kamu kurum ve kuruluşlarında gerek kamu çalışanları arasında gerekse kamu çalışanları ile hizmet alıcılar arasında “HAYIRLI işler’, “HAYIRLI günler’, “HAYIRLI Cumalar’, “HAYIRLI sabahlar’, “HAYIRLI akşamlar’ “HAYIRLI olsun’, “HAYIRLI dersler’ gibi selamlaşma ve iyi dilek kalıpları kullanılmamasına özen gösterilecektir. HAYIR sözcüğü ile başlayan gündelik selamlaşma şekillerinin 10 Mayıs 2017 tarihine kadar yasaklandığı belirtildi.

GENELGE GERÇEK DIŞI

HAYIR içerikli selamlaşma kalıplarının yasaklandığını belirten yalan genelgede tutulan ilgi ise farklı bir durumla alakalı. 12/7/2006 tarihli ve 26226 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış bulunan 2006/18 sayılı Genelge olarak tutulan ilgi aslında “Kamu Binaları, Kamuya Açık Alanlar ve Toplu Taşıma Araçlarının Özürlülerin Kullanımına Uygun Duruma Getirilmesi” ile ilgili bir husus.

Hayir Genelgesi

Sosyal medyada dolaşan sözde genelge yukarıda belirtilen genelgedir. Bu genelge gerçek dışı bir genelgedir. Özellikle MEB personelleri ve kamu personelleri bu genelgeyi paylaşarak yanlış bir davranıştan kaçınsınlar. Bu konuda Başbakanlık tarafından resmi bir açıklama yapılarak genelge yalanlanacak ve sözde resmi yazıyı kamuya sunanlar hakkında işlem yapılacaktır düşüncesindeyiz.

İlgi tutulan kısım

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM