Başbakanlık; sosyal medya paylaşımları için yasal süreç başladı

Yılbaşı gecesi İstanbul’da yaşanan terör olayından sonra sosyal medya paylaşım sitelerinde hızla yayılan ve kutuplaşmalara sebep olan içerikler yetkilileri harekete geçirdi. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre facebook, twitter, instagram başta olmak üzere kin, nefret ve kutuplaşmaya neden olacak paylaşımda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Başbakanlık; sosyal medya paylaşımları için yasal süreç başladı

Başbakanlık; sosyal medya paylaşımları için yasal süreç başladı

Facebook başta olmak üzere son 48 saat içerisinde yapılan paylaşımlar yetkilileri harekete geçirdi. 31 Aralık akşamı yaşanan terör olayından sonra sosyal medya sitelerinde yer alan kin ve nefret içerikli söylemler, hükümeti istifaya çağıran paylaşımlar, noel ve yılbaşı kutlamaları hakkında yapılan yorumlar, analizler konusunda Başbakanlık açıklama yaptı. Başbakanlık tarafından 2 Ocak 2017 tarihinde yapılan açıklamaya göre, sosyal medyadan yapılan paylaşımlara önem gösterilmeli, yapılan paylaşımların içeriğinde kin ve nefret duygularının yer alması durumunda, kutuplaşmaya götürücü içeriklerin yer alması halinde gerekli yasal işlemin yapılacağı vurgulandı.

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu vurgusu yapılırken, yapılan paylaşımlara dikkat edilmemesi durumunda terör olaylarını haklı çıkarıcı tutum içerisinde yer alınacağı belirtildi. Teröristler tarafından kurulan bu tuzaklara düşülmemesi konusunda kamu oyuna açıklama yapıldığı belirtilirken, ülkemizin ve milletimizin menfaatinden uzak paylaşımlarda bulunulmaması gerektiği belirtildi.

KİN VE DÜŞMANLIK VURGUSU YAPILDI

Başbakanlık açıklamasında kin ve düşmanlık vurgusu yapılırken, ilgili paylaşımların kine ve düşmanlığa sebep olacağına işaret edildi.

Yapılan açıklamada ilgili paylaşımlar yapanlar hakkında yasal sürecin başladığı belirtildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM