Bir milyon kişinin gözü kulağı OHAL inceleme komisyonu kararlarında

Yazdığı yazılar ile OHAL işlemleri inceleme komisyonuna değinen yazarlardan olan Haber Türk yazarı Sevilay Yılman bu haftaki yazısında “OHAL Komisyonu çözüm değil yeni bir düzenleme kaçınılmaz!” açıklamasında bulundu.

Bir milyon kişinin gözü kulağı OHAL inceleme komisyonu kararlarında

Bir milyon kişinin gözü kulağı OHAL inceleme komisyonu kararlarında

Kendisine gelen mağduriyet mektuplarına değinen Gazeteci Yazar Sevilay Yılman “Ve yüzden de sadece dilimde değil, gelen mağduriyet mektuplarını okumaktan dolayı gözlerimin içinde de bitti o tüylerden!” ifadesini kullandı. OHAL inceleme komisyonu konusunda derdini anlatamadığını vurgulayan Sevilay Yılman OHAL inceleme komisyonunun gündemde olmamasına rağmen bu komisyonun ülkede yaklaşık 1 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirtti.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU SON DURUM

Bazılarınızın gündeminde değil biliyorum bu mesele, ama bilmelisiniz ki şu anda bu ülkede yaşayan ve sayıları 1 milyona yakın olan bir kesim var ve bunların tek gündemi OHAL, yani Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu! Esasında bu komisyona başvuru sayısının toplamı 107 bin 175, ama bunun geçmiş aylarda 6 bin 400’ünün incelenmesi tamamlanmıştı.” açıklamasında bulunan Sevilay Yılman OHAL işlemleri inceleme komisyonundan çıkacak kararlardan etkilenecek yaklaşık 1 milyon kişi olduğunu ifade etti. OHAL komisyonunun karar vermesi gereken dosya sayısının 102 bin olduğunun altını çizen Sevilay Yılman “Geriye kalan dosya sayısı 102 bin. Ancak bu başvuran kişilerin bir eşi ve çocuklarının, annesinin, babasının, kardeşinin, dayısının, amcasının velhasıl yakın akrabalarının olduğunu düşünün ve OHAL Komisyonu’ndan çıkacak kararı yüreği ağzında bekleyenlerin toplam sayısının ne kadara vurduğunu görün!” dedi.

1 MİLYON İNSANIN BEKLENTİSİ VAR

Yazar Sevilay Yılman başvuranlarla birlikte toplam sayının 1 milyonu bulduğunu belirtirken “Milyona yakın demem ondan işte! Ve ne yazık ki bu milyona yakın insanların beklentisine bir türlü cevap verilemiyor. Biliyorsunuz, geçen mart ayının başında komisyonun yavaşlığını dile getirmiş ve bu yavaşlıkla başvuruların tamamının 10 yılda bitirilmesinin mümkün olmadığını söylemiştim. O yazdıklarıma epeyce bir destek geldi. Hem başvuruculardan hem de başvurulanlardan. Her iki taraf da bu hususta bana hak veriyor, ama tabii mesele benim haklı olup olmadığım değil, sorunun nasıl çözüleceği.” açıklamasında bulundu.

OHAL KOMİSYONU ÇALIŞMALARI YETERLİ DEĞİL

OHAL inceleme komisyonunun çalışmaları hakkında son durum bilgisi aldığını belirten Yılman, OHAL komisyonunun çalışmalara devam ettiğini ancak çalışmaların yetersiz kaldığını ifade etti. “Dün bir kez daha OHAL Komisyonu çalışmalarını yokladım. Çalışmalara tam sürat devam ediliyor ancak yeterli değil. Çünkü komisyon bünyesinde 80’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 220 personel görev yapıyor olsa da yapılacak iş ya da işlemler belli. Öğrendiğim kadarıyla büyük bir titizlikle çalışılıyor. Mesela arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen tüm bilgiler bu sisteme kaydediliyormuş, ancak bunların hepsi karar verme sürecine yani sonuca gidişe hız katmıyor.” ifadelerine yer veren Yılman OHAL inceleme komisyonunda gördüğü sorunları dile getirdi.

BU İŞ OHAL KOMİSYONU İLE ÇÖZÜLMEZ

Dün anladım ki bu iş OHAL Komisyonu’yla çözülecek bir iş değil. Bence başka bir çözüm üretmek gerekiyor. Örneğin, yeni bir KHK çıkarılıp en azından OHAL Komisyonu’nun kararını bekleyenlerin bir kısmının talebi karşılanabilir.” açıklamasında bulunan Sevilay Yılman aklındaki çalışma şablonunu açıkladı. “FETÖ’yle irtibata kanıt sayılan bazı hususlar suç olmaktan çıkarılabilir. Bank Asya’nın kurucusu olan kerli ferli adamlar elini kolunu sallayarak ortada dolaşırken, bu bankada hesabı olduğu için üç kuruş memur maaşı alanları FETÖ’cü deyip KHK’yla ihraç etmek zaten hakkaniyetli bir yaklaşım değildi. Bu durum düzeltilebilir mesela.” önerisinde bulunan Sevilay Yılman “Bu benim aklıma gelen bir formül. Pekâlâ başka formüller de bulunabilir. Nasıl olur bu bilmiyorum, ama gerçek olan şu ki OHAL Komisyonu imkânlar ve şartlar gereği hız yapamıyor. Er geç karar verilecek elbette ama unutmayalım ki geç gelen adalet de adalet değildir.” dedi.

Sevilay Yılman Son Yazısı: haberturk.com/yazarlar/sevilay-yilman-2383/1902897-ohal-komisyonu-cozum-degil-yeni-bir-duzenleme-kacinilmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

36 yorum

 1. merhaba iyi günler . 675 nolu khk ile ihrac oldum
  hakkımda açılmış hicbir dava sorusturma inceleme yok. işin garip tarafı hala eyle suçlandığımı bilmiyorum. daha ne bekliyorlar ya yeter artık neyse sucumuz cezamıza razıyız.

 2. Ey insanlik……
  Ne diyeyim size ….
  Devlet ve sizlerin sayenizde acim….
  20 aydir sucumu bilmiyorum….
  Herkes sesizlige burunmus cigliklarimi duymuyor.yaziklar olsun.ne diyeyim.haksizlik karsisinda susan dilsiz Şeytandir……….

 3. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.zamanla her şey ortaya çıkacak ama bir an önce olsun artık.

 4. Gazeteci Yazar Sevilay Yılman hanımefendiye bu merhametinden dolayı ve bu cesaretinden dolayı madurların sesini duyurması inanın madurlar tafından ne kdar kendisine dua ediyorlardır bilmelerini isterim. Çözüme katkı olması için acizane bende bir öneride bulunmak istiyorum. Siteden takip ediyorum. Binlerle ifade edilen hiç bir şdari ve adli soruşturma geçirmeyenler ile mahkeme tarafından takipsizlik kararı verilenler öyle zannediyorumki kurum amir ve müdürlerince şüpeli gösterilenlerdir. Bunlar birazda kastı suçlamalar olduğundan bu insanların maduriyetlerini yeni bir khk ile mor beyinde yapıldığı gibi görevlerine iade etmektir. Yeter artık bu insanların tahammül güçleri kalmadı. Merhamet etmeyene merhamet olunmaz. Cumhurbaşkanımızı zor durumda bırakmayın. Onlar bunu istiyorlar oyunu bozun yeter artık. Hala daha anlamayacakmısınız.

 5. Suç orgut propagandası iken dosyada herhangi Bir Kanıt olmaksızın tanık beyanlarına itibar edilerek hagb alan döner mi arkadaşlar .. Allah’a havale ettim emeği gecen örgütcüleri…

 6. Öncelikle Sevilay Yılman gibi duyarlı gazetecilere böyle mühim konuları zikrettikleri için çok teşekkür ederim.Hepimizin malumudur 15 Temmuzda yaşanan hain darbe girişimi ve ülkemizde yaşanan ihale süreci… Darbecilere ve bunlara destek verenler en ağır cezaları alsınlar amenna.Dünyanın hiç bir yerinde muz cumhuriyetlerinde bile bir bankaya para yatıran bir adam hakkında işlem yapılmamıştır ve yapılamaz da.İnaniyorum ki 15 temmuz öncesi bankaya para yatırdı diye ihraç olacak denilseydi herkes kahkahayla gülerdi.Adalet hepimize tüm dünyaya lazım.insaallah gerçekten masum ve mağdur olan tüm insanlar adalet tecelli eder ve görevlerine dönerler.Aksi taktirde ahirette mesul olurlar.Rabbimin huzurunda tüm şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum… ruhlarına el Fatiha

 7. Ben hakkımı bu dünyada almak istiyorum öte taraf Allah’ın bileceği iş çocuklarımın geleceği ellerinden alındı ihraç olduğum gece kızımın gözünden dökülen yaşlar bir gün bile aklımdan çıkmıyor bu öte tarafa bırakılacak bir şey değil iki yıla yaklaştı ama beynime çivi ile çakılmış gibi bu durum çocuklarımız için yaşayacağız ve onların gözlerinden dökülen yaşları unutmayacağız yeniden onları mutlu göreceğiz niye biliyor musunuz milyonda bir suçumuz yok da ondan

  • Aynen sayin hocam.obur dunyaya kalmadan burda istiyorum jakkimi.obur dunyalari bitti zaten onlarin.ben hakkimi kesinlikle helal etmiyorum etmeyecegimde!!

 8. 26 temmuz 2016 da savcıya ifade verdim verdiğim ifade ve sunduğum belgelere dayanarak savcı ANTİFETULLAHÇISIN senin ne işin var burada diyerek serbest bıraktı iade beklerken 1 eylül de ihraç edildim eğer fetö ile bir bağım var ise cennet yüzü görmeyeyim eğer yok ise ki yokkkk bu duruma vesile olan sorumlu olan kim varsa ALLAH iki cihanda cehennemi yaşatsın amin amin amin

 9. Bu ülkede adalet biraz zor işler. Herşey her birşey yandaş ile yürümekte. benden se ondan sa beni seviyorsa onu seviyorsa…. Adalet gelirmi gelmez mi bilinmez ama giden canlara tükenen hayatlara olur olan.

 10. Eeee ne yapceğiz? Böylesine önemli bir konuyu arada gündeme getirmekle, “işin içinden de çıkılmıyor” ve “hadi bir kriteri affedilsin” demekle vicdanınızı mı rahatlatıyorsunuz? Tüm mağdurlara acayip moral oldu ve yetkili kişiler biz nasıl düşünemedik diye de size hayran kalmışlardır eminim. En başından beri bizler ne diyoruz. Durup durup ne haberi yapılıyor. Süreçle ilgili yapılan ne doğru ki? Yazmasın kimse bişey. Hakkımızı aramayın da. Yeter ya.

 11. Herkesin üç maymunu oynadığı ortamda bir şekilde kendisine ulaşanlara kulak tıkamayan nadir gazetecilere teşekkür ederim. Biz asla suç olmayan basit ve sudan sebeplerle işimizden edildik. Darbeci ve hain asla değiliz ve olmayız. Bu yaftalamayı, iftirayı reddediyorum. Yarın hukuk geri geldiğinde bu zulmü reva görenler kimin yüzüne bakabilecek? Bu zulmü yaşatanlar ve taraf olanlar mahşer günü nasıl hesap verecek? Muhasebenizi iyi yapın.Adalet için yarın çok geç!

 12. 672 ile ihrac edildim 20 ay oldu benimde.. hakkimda hicbir adli sorusturma yok. Feto denen alcak orgutun ne okuluna ne sendikasi ne bankasin ne gazetesi ne toplantisi hicbir bagim olmadi. Zaten arasririp ihrac etseler hangi gorus mensubu oldugumu bile anlarlar.. is bulamadim is vermediler 7 ay oldu asgari ucretin biraz ustu bir is buldum sukurler olsun. Isyeri sahibi sormadi bild onceki isyerinden neden ayrildin diye. Sorsa zaten almayacak. Daha yazacagim cok seyler varda burasi yetmez. Ne cekti isem Allah buna vesile olanlara kat kat fazlasini cektirsin. Simdide komisyon bekliyoruz 10 aydir is yapacak denilen komisyon 4 aydir isine baslayabildi ne hikmetti cok hizlilar. Ya kardesim benim anami ahlattilar bu komisyonunuz haftasonuda calissin ne var o kadar magdurun gunahi ne her gun gozum kulagim haberlerde insanin ekmeginile oynamak ne kadar ucuz her gun Rabbime havale ediyorym bunlari… Allah buyuktur onunda bir hesabi vardir.

 13. Hiç bir suç unsuru yok iken ihraç edildim.Savcılıktan “Takipsizlik” yani “soruşturmaya gerek yoktur” kararı aldım.Alsak ne olacak ki.Çarşaf liste ile “hain” ilan edildim. Toplumdan dışlandım. İşsiz kaldım. Ne bu toplumda ne de bu ülkede yaşamak istemiyorum artık. Bundan sonra gelecek adaletin…..

 14. Hiç bir suç unsuru yok iken ihraç edildim.Savcılıktan “Takipsizlik” yani “soruşturmaya gerek yoktur” kararı aldım.Alsak ne olacak ki.Çarşaf liste ile “hain” ilan edildim. Toplumdan dışlandım. İşsiz kaldım. Ne bu toplumda ne de bu ülkede yaşamak istemiyorum artık. Bundan sonra gelecek adeletin…..

 15. Bize uygulanan hukuk.Senden şuphelendim ihraç ettim.Mahkemelere gidip kendini ifade etmenede izin vermiyorum.Çunku komisyon kurmuşum.Bunun adınada adalet ve hukuk devleti diyorum.Beni ihrac ettiniz.9 ay oldu hakimda açilan bir dava yok.Niçin beni gürevime iade etmiyorsunuz.Suç işlemissem niçin dışarida dolaşiyorum.Allah düşmanimida bu kadar hukuksuzlukla karşi karşiya birakmasin.amin.

 16. Allah mazlumlarlan beraberdir.Buda bizim imtihanimiz.Sabır sabır sabır.Adalet er yada geç teceli edecek.

 17. Ihrac edilip hakinda hiç bir yasal işlem yapilmayan binlerce kişi kalpleri taşlanmiş yöneticilerden umut bekliyorlar.Ama unutmayinki Allah en büyük ne derse o olur.Bu idarecilerin plani olabilir.Ama gerçekleşek olan Rabbimin dediğidir.Alahin laneti zalimlerin üzerine olsun.Amin

 18. sayın yılman cesur davranışınız için size çok teşekkür ederiz mağdurların çocuklarına yaktığınız bu umut mumu için Allah sizden razı olsun o kadar solcu demokratlardan bu eleştiriyi duyamadık insan hakları savunucuları neredesiniz bizlerinki çocuk değil mi

 19. Siyasiler fetoculeri kurtarmanın peşinde zan atılarak ihraçlara bakan yok. Bu insanların suçu ne bekletiyorsunuz. Hükümetimiz kimle mücadele ettiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Bu millete hizmet eden temiz ve dürüst insanlara fetö iftirası atıldı yazık değilmi bu insanlara içinde ölenler var sonra arkasından feto ile alakası yoktu göreve iade yazısı. Bunun vebali kimin aceba…fetoculere fişlettiniz bu insanları Allah bu insanlara eliyle diliyle iftira atarak bir gecede terörist ilan edenlerin elini ve dillerini kurutsun inşallah. Amin

 20. Evrensel hukukun,ülkemizdeki hukukun,Anayasanın ve kanunların suç saymadigı sendika üyeliği ve banka hesabı,nasıl olurda birdenbire suç sayılıyor?.Aidatini devletin ödedigi sendika üyeliği ve devlet teşviki ve desteği ile kurulan bir bankadaki hesap(helal kâr payı veren katılım hesabi), nasıl olur da terör örgütüne üyelik ve yardım sayiliyor?.T.c Anayasasında ve kanunlarında böyle bir suç yokken, ülkenin her yerindeki mahkemelerdeki savcı ve hakimler hangi hukuka ve ceza kanununa dayanarak suçlamada bulunuyor ve ceza kesiyor?Bunlar nasıl hakim ve savcı! Nasıl vicdan sahibi!..Madem ki suç idi, neden 3 yıl öncesinden ihraç olmadık ve suclanmadik?..İşte asıl mağduriyet burada yatıyor!!!şu söylem çok hatalı ve bencilce.”Benim sendika yok, banka yok,kriterim yok…fan filan….Arkadaşlar uydurulan bu kriterlerin hepsi tamamen siyasi..Terörist darbe girişimini yapanlar ve destek verenler yani fetö, en agir cezaya carptirilsin.En başta Allahtan dilim bu.

 21. Sevilay Hanım zeka seviyeniz fena deģil…Biz en baştan anlamıştık bu komisyonun çözüm olmadığını…Ha bu arada çözüm sunarken de epey ‘bencil’-ya da korkak mı desem- davranmışsınız. Hazır çözüm sunmuşken diģer ‘engin’ fikirlerinizden de mahrum etmeseydiniz biz mağdurları…

 22. anlamadım sayın cumhurbaşkanımız dahil komisyon üyeleri bile haksızlığa son vereceğiz hızlanacağız gerçek fetöcüleri tespit edeceğiz magdurlara yardım edeceğiz diyorlar ama doğru ise kim yanlış karar verdiriyor komisyona

 23. KOMISYON;Ak düştü saçlarıma,dert girdi yıllarıma, aadalet için biraz geç kalmadın mı ?

 24. Elbette feto ‘nün üstüne gidilsin.Fakat yasal olan konularda insanlar mağdur edilmesin.Niyet okunarak insanlar suçlu ilan edilemez.Sanki insanların elinin altinda istihbarat teskilati varmış gibi düşünülüyor.Devlet foto yu bilememiş normal vatandas nerden bilsin.Allahin adaleti sasmaz.

 25. Sayın yılmaz size çok teşekkür ediyorum Rabb’im yar yardımcınız olsun inşallah.yazinizi okudum bi nebzede olsa içim biraz rahatladi sizin gibi duyarlı olurlar inşallah.ben bir mağdur değilim ama aylardır takip ediyorum çok uzuluyorum.benim arkadaşimida suçsuz yere görevden uzaklaştirip mağdur ettiler bu adalet degil.ben anlamıyorum bu kadar dinine devletine bağlı onca insana neden haksızlık zulüm yapıyorlar Rabb’im buna razı gelmez haksızlıkların başlarına yıkacak elbette.vesselam…

 26. yazarımıza duyarlılığı için tşk ler, beklentinin 5 milyonun üzerinde olduğu kesin; ama komisyondan da bir şey çıkmayacak.adalet gecikecek mağduriyetler devam edecek,gerçek fetöcüler elini kolunu sallayarak gezecek birde itirafcıyım diyecek ve kurumlarda bunları koruma altına alacak olan her zaman ki gibi garibana olacak..

 27. SAYIN YILMAN BU HAKKANIYETLI YAZIIZ NEDENIYLE SIZI KUTLUYORUM. BU IS ANCAK HUKUKSUZ KRİTERLERİN YERİNE HUKUKU,SUÇUN SAHSILIGINI GETIEMEKLE MÜMKÜNDÜR.OHALSIZ VE ADALETLI GÜNLERE INŞALLAH

  • SÜLEYMAN ŞAH OĞLU ERTUĞRUL BEY der ki: “Adaletle âbâd olmayan devlet yıkılmaya mahkumdur”

 28. Şahsım da takipsizlik alan ancak iade edilmeyen binlerce mağdurdan biri. Bu işi 300 personelli komisyon yerine 81 ilde görev yapan binlerce savcılık tarafından adli soruşturmayla çok çabuk çözülebilir. Maksat üzüm yemek değil de bağcıyı dövmekse başka tabi.

  • Bu saatten sonra olması gereken çözüm bu bence de..

   Mahkemesiz, vatan haini gibi aşağılık bir iftirayla ilimizden ettiler;sonra, mahkemeye gidemezsiniz, dediler. Benim aradığım üç beş kişi seni temize çıkaracak. Titiz çalışma varmış. Dosyalar, dolaplar, masalar çok düzenliymiş. Helal olsun….
   Hani suçu ispatlanana kadar herkes masumdu.
   Bir de şu var: fanatik yalaka ve vicdan yoksunları da büyüklerin iftirasını sahiplenerek onlar da bana vatan haini muamelesi yapıyor. Aşağıda Ahzab süresinde Yüce Allah’ın ayetlerini bir bilseler.
   Bu haksızlığı yapan,sahiplenen, desteğiyle zulmü devam ettiren herkesle Allah’ın huzurunda hesaplaşacağım.
   66 – O gün yüzleri ateş içinde çevirilirken: “Ah keşke Allah’a itaat etseydik, peygambere itaat etseydik!” derler.

   67 – Yine derler ki: “Ey Rabbimiz! Biz liderlerimize ve büyüklerimize itaat ettik de bizi yanlış yola götürdüler.”

   68 – Ey Rabbimiz! Onlara azabın iki katını ver ve kendilerini büyük bir lânet ile lânetle.”

 29. O kadar saçma yürütüldüki bu süreç en baştan herşey yanlış yapıldı. Koltuk sevdalısı kurum amirlerine koltuğun yada personelin diye seçenek sunuldu. Tabiki arkadaş koltuğunu seçti ben ve benim gibi vatan sevdalısı insanlar bir anda terörist oluverdik. Ama unuttukları bişey var bu dünya fani toprağın altında şartlar eşit. Rabbime hergün şükrediyorum iyiki zulmedenlerin tarafında değilim. Yoksa bu vebal ödenecek gibi değil. Tabiki bunu yaşadıklarımdan biliyorum.

 30. bu iş ohal komisyonunun çalışma süresi ve komisyonda çalışan kişi sayısı ile değil,ihraç kriterlerinin hukuki ve vicdani olması ile çözülür…Hukukun ve adaletin tecelli etmediği her dakika zulümle eşdeğerdir…

 31. Komisyon çok titiz çalışıyormuş atarken hiç titiz calişmadiniz ne bir soruşturma idari işlem yapmadan kürekle b.k kürer gibi attınız hepimizi ne için yok banka hesabı varmış yok sendikaya üye imiş bu mu feto ile mücadele buna kargalar bile güler adamlar önceden soluğu yurt dışında almış burda fetocu diye camimizi okudular açlıktan gebermemizi istiyorlar yazıklar olsun bu duruma sessiz kalan herkese

 32. BENDE TAKİPSİZLİK ALDIM YEDİ AYDIR BEKLİYORUM KOMİSYON KARAR VERECEK DİYE TAKİPSİZLİK VE BERAT ALANLARIN ÇIKARILACAK BİR KHK İLE İTİBARLARININ VERİLMESİNİ İSTİYORUM

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM