DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Bülent Turan; mağduriyet olmaması için OHAL inceleme komisyonu kurduk

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Bülent Turan OHAL işlemleri inceleme komisyonu ile ilgili gelen eleştirilere cevap verdi ve kamuoyunda “mağdur imajı” yaratılmaya çalışıldığına değindi.

Bülent Turan; mağduriyet olmaması için OHAL inceleme komisyonu kurduk
29.07.2018
A+
A-

Bülent Turan; mağduriyet olmaması için OHAL inceleme komisyonu kurduk

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda bazı milletvekillerinin FETÖ ile mücadelede mağdur açıklamaları yapmaları ile ilgili AK Parti Çanakkale milletvekili Bülent Turan açıklamalarda bulundu.

SANCAR; MASUMLARI DAHA FAZLA MAĞDUR ETMEYELİM

CHP Denizli Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Haşim Teoman Sancar TBMM’de yaptığı konuşmada kamudan ihraçlarla ilgili açıklamalarda bulunurken yaşadığı bir olayı da anlattı. Milletvekili Sancar 130 binden fazla kamu personelinin meslekten ihraç edildiğini, 1300 civarı kişinin göreve iade edildiğini hatırlatırken mağduriyetlere son verilmesini istedi.

Haşim Teoman Sancar’ın TBMM konuşması;

Konuşmama Peygamber Efendimiz’in bir hadisişerifiyle başlamak istiyorum: “Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.” 15 Temmuz alçak darbe girişiminin üzerinden iki yılı aşkın bir süre geçti. Bu iki yılı aşkın sürede “adalet”, “hak”, “hukuk” kavramları konuşuldu, kamuoyunun aklında FETÖ’yle gerçekten mücadele edilip edilmediği konusunda bazı soru işaretleri kaldı.

FETÖ darbe girişiminin ardından çıkarılan OHAL ve kanun hükmünde kararnamelerle 130 binin üzerinde devlet memuru vatandaşımız işinden ihraç edildi. Geçmişte FETÖ’ye para basanlar, Türkçe Olimpiyatları’na sponsor olanlar, okullarında, yurt dışlarında kalanlar, bankalarında genel müdürlük yapanlar maalesef terfi ederken neyle suçlandığını bilmeyen komiserlerimiz, askerlerimiz, memurlarımız ihraç edildiler.

Değerli arkadaşlar, ben Denizli Milletvekiliyim. Geçen gün seçim bölgemde bir benzin istasyonunda benzin alırken beni orada durduran pompacının aynen söylediklerini bir hak, hukuk ve adalet mücadelesi olarak tüm vekillerime arz etmek istiyorum. “Sayın Vekilim, ben ilimizde bir karakolda amir iken ihraç edildim. Mahkemeye çıkmadım, savcılıkça tarafımda takipsizlik kararı verildi. Beni terörist olarak yargıladılar ama hiçbir konuda, hiçbir yasada tarafıma terörist olduğumla ilgili ibare verilmedi. Ben bugün, soruyorum Sayın Vekilim: Eğer ben terörist isem neden burada serbest geziyorum, eğer terörist değil isem, savcılığa ve mahkemeye inanıyorsak, hakkımda takipsizlik verildiyse ben neden burada, bir terör damgalısı olarak benzinlikte pompacı olarak çalışıyorum?”

Değerli arkadaşlar, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvuran bu kardeşimiz bir yıldan bu yana mahalle baskısıyla evinde, işinde, toplumda dışlanmasına rağmen daha hakkında verilmiş bir karar yok.

Değerli arkadaşlar, terörün siyaseti olmaz, terörün sağı solu da olmaz; bu bir hakkaniyettir. Şimdi soruyorum: Pazarcılık yapmak zorunda kalan, inşaatlarda amelelik yapmak zorunda kalan ve evlerde temizliğe gitmek zorunda kalan bu insanlar gerçekten masum mu, değil mi? Bunun kararını verecek olan yargı, bunun kararını verecek olan Komisyonun çok hızlı hareket etmesi, biz Türkiye Büyük Millet Meclisi mensupları açısından da, toplumun güvenini kazanmak açısından da büyük önem taşımaktadır.

Değerli arkadaşlar, bu anlamda, Denizli’mizde 2 bin devlet memuru görevinden ihraç edildi, dörtte 1’i hakkında çıkmış bir karar yok; bugüne kadar OHAL Komisyonundan çıkan karar sayısı 1.300. Türkiye’de bununla ilgili, biliyorsunuz, 130 bin vatandaşımız mağdur. Artık hep birlikte el ele verip terörü ve teröristi ayıklamalı ama burada, masum vatandaşları da yargılatmamalıyız. Malum, geçmiş dönemde Sayın Binali Yıldırım’ın önemli bir sözü vardı, “Kurunun yanında yaş da yanıyor olabilir, binlerce haksız işlem yapılmış da olabilir. Bunları ayıklamak bizim görevimizdir. Bunun için OHAL Komisyonunu kurduk.” dediler.

Bu saatten sonra OHAL kalkmış ise gelin, hep birlikte adaletin tecellisini sağlayalım, bu arkadaşlarımızın devletine, milletine, vatanına küsmemelerine vesile olalım; gerçekten terörist ise benzincide değil, sokakta dahi gezmemesini sağlayalım. Ama hep söylediğimiz bir şey vardır, adalet tecelli etmeden bir kamu kurumunun müdürü tarafından “Sen teröristsin.” diye işine son verilerek o kişiyi de mağdur etmemek biz değerli vekillerin ve bu yüce kürsünün de ana görevidir diye düşünüyorum. İnanın, herkeste bu anlamda bir sıkıntı vardır. Geçmiş dönemde hep söylediğimiz ve seçim meydanlarında söylediğiniz bir söz vardır, Hazreti Ömer’in “Fırat’ın kenarında bir koyun kaybolsa hesabı benden sorulur.” sözlerini slogan edindiyseniz bu sloganın karşılığında binlerce vatandaşımızın mağduriyetini önlemenizi rica ediyorum, bu sese kulak vermenizi rica ediyorum. Hakkın ve hakkaniyetin ve bir vicdan muhasebesinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılarak artık mağduriyetlere son verilmesini rica ediyorum.

OHAL KOMİSYONU MEKANİZMASI

İyi Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu ise yaptığı konuşmada FETÖ ile mücadeleye değindi. Ağıralioğlu açıklamasında delil olmadan kişilerin meslekten ihraç edilmesinin başlı başına mağduriyet olduğuna dikkat çekerken algı ve şikayetler üzerinden FETÖ ile mücadelenin sağlıklı yürümeyeceğine işaret etti.

Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun FETÖ ile mücadele konusundaki TBMM konuşması;

Bu FETÖ’cülükle mücadele ederken FETÖ’cülüğü bir isim parantezine alıp mücadele etmekten de muzdaripiz, bu bir sıfat, sıfatla mücadele edeceğiz. Sayın Başkan, FETÖ’cülük iftiracılıksa bundan imtina edeceğiz; FETÖ’cülük delilsiz, mesnetsiz insanları mağdur etmekse bundan imtina edeceğiz; FETÖ’cülük haksız yere insanlara birtakım ithamlarla insanları mağdur etmekse bundan imtina edeceğiz. Delilsiz, mesnetsiz, sadece birtakım algıların ya da şikâyetlerin arkasındaki mağduriyetleri engellemenin yolu, FETÖ’cülere verilecek en büyük cevaptır. Adaletsizliğe mukabele etme şeklimiz onlar gibi olmamalıdır. Bizim Hükûmeti temsil eden arkadaşlarımızın üslubunda en büyük şikâyetimiz şudur: Bu üslup ve tonlama, arkadaşlarımızın üslubuna bir FETÖ’cülük sirayet ettiği duygusu oluşturuyor bize. Yani ben bazen latifeyle söylüyorum ama işin ciddi tarafı var, sanki arkadaşlarımızın bazılarının içerisine bir Fetullah Gülen kaçmış gibi. Dolayısıyla, bu içinizdeki Fetullah Gülen’i çıkarmanın yolu şudur: Adalete ittiba etmektir. İhtimam göstereceğimiz şey; hakkın, hukukun yerine gelmesini temin etmek için mekanizmayı hızlı çalıştırmaktır, talebimiz budur.

OHAL İNCELEME KOMİSYONUNU KURDUK

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Bülent Turan yapılan bu konuşmaların ardından partisi adına söz aldı ve açıklamalarda bulundu. Turan açıklamasında OHAL işlemleri inceleme komisyonunu biz kurduk dedi ve bundaki amacın mağduriyetleri gidermek olduğunu ifade etti.

AK Parti Çanakkale milletvekili Bülent Turan’ın TBMM konuşması;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; az önce kıymetli grup başkan vekilleri ısrarla FETÖ’yle mücadeledeki mağduriyetten bahsettiler. Bakınız, haksız yere yapılan bir işlemin vicdanen hepimizi yaraladığı hususu bir gerçektir. Ancak OHAL işlemlerine sadece “mağdur” bağlamında bakmak da büyük bir tehlikeyi göz ardı etmek anlamına gelir. Meclis zaten bu konularla ilgili defaatle toplantı yaparak hem konuyu yürütme organına taşıyarak hem yasama faaliyetleri açısından yeni kurumlar oluşturarak mağduriyetlerin olmaması için büyük adımlar attı. Biliyorsunuz OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu gibi daha önce olmayan bir komisyonu hayata geçirdi. Bunu bu Meclis yaptı. 

Dolayısıyla devasa bir kavgayı, devasa bir mücadeleyi gölgeleyen yaklaşımlar “mağdur yaratıyoruz, mağdurlar var” deyip de esas zanlıları da sanki bir anlamda işleme koymayalım, adım atmayalım tarzı, iş yapıcıları, idare organını korkutacak, endişe duyuracak söylemlere daha dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. FETÖ’yle mücadelemizde kararlı olmak durumundayız. Hâlâ kriptoların olduğu, hâlâ ihraçların olduğu günleri yaşıyoruz. Dolayısıyla mağdur kadar bu mücadelenin de kıymetinin altının çizilmesi lazım diye düşünüyorum.

YORUMLAR
 1. Gerekyok dedi ki:

  Fötö diye diye hem milletin hem ülkenin anasını ağlattınız… Yarın sizinle aynı kafa yapısına sahip bir muhalefet iktidar olursa o zaman iktidar yanlısı ne kadar il ilçe vs teşkilat sorumlusu varsa tavandan tabana kadar her birine “bunların palazlanmasına siz izin verdiniz” diye hepinizin malına çöküp içeri atmaz mı ? Neyse şimdilik sadece seyrediyorum… bakalım bu kendi adaletinizle ülkeyi nereye kadar götüreceksiniz????

 2. Kadir dedi ki:

  Sayin milletvekilimiz doğru ama eksik söylemiş? Kader mahkumlarininda suçu işleyip islemedigi belli değil ? Delilsiz kanitsiz sadece ciddi derece şüpheli denilerek bir dünya ceza alanlar var ! Onlar memur değil sade vatandaş ? Ne olacak hala balık istifi gibi yatiyorlar SIRF OKUYUP MEMUR OLMADILAR DİYE 2. SINIF MUAMELE GÖRMELERİ HANGİ ADALETE GÖRE ADALET OLUYOR

 3. bateri_ist dedi ki:

  2 yil oldu ne arayan var ne soran adama demezler mi niye ihrac oldun diye sonra adalet birakin bu oyalama islerini

 4. fulden dedi ki:

  Sayın CHP vekili çok haklı olarak mağduriyetlerden bahsetmiş..Çok doğru tespitler yapmış..” 2 yıldır hak yerini bulacaktır..Adalete güveniyorum” diyorum..takipsizlik kararı var yine de hiçbir sonuç çıkmadı..Rabbim bütün suçsuz olanlara yardım etsin..Asıl suçu olanlar tabiki cezasını çekmeli..Mazlumun ahını almamak gerekir..Yine de umut dolu bir gelecek için dua ediyorum..

 5. bakıryan dedi ki:

  Sayın Vekilim/Vekillerim,
  Banka, sendika, dernek vb. yasal olan bir kurumdan ötürü ihraç olmaz, olamaz. O tarihte yasal olan bir şey bugün de kanunen suç unsuru olarak gösterilemez. ”Yanlış hesap Bağdat’tan döner.” Bu insanların hukukunu ve hakkını teslim söz konusu olduğunda tüm bu tazminatlar hepimizin yani milletin cebinden çıkacak. Bu insanlar bu ülkenin öz evlatları. Onları bu ülke yetiştirdi. Elbette ve herhalde bu ülkenin üniformasını giyinip bu ülkenin tankına ve uçağına binip değil milletin Meclisini ve elinde Albayrağı olan masum vatandaşlarını boş dağları bile bombalayan haindir, kalleştir,şerefsizdir, bunlara orada ölen karıncanın hakkı dahi sorulmalıdır. Ama bu yanlışlarla ilgisi, bilgisi, görgüsü olmayanları cezalandırmak Türkiye’miz için büyük bir kayıptır ve geleceğimize dair huzursuzluk kaynağıdır. Bu ülkeye tuzak kuranların ekmeğine yağ sürmektir…Yasa koyucu olarak sizler milletin vekilisiniz ;hukukun önünü açmalı, yanlışları daha güçlü ve cesaretle dillendirmelisiniz. Hak sahiplerine, masumlara, mağdurlara bir an önce haklarını teslim etmelisiniz. Kamu vicdanı ,uzaktan ve yakından mağdur olmuşlar sizlerden bunu bekliyor.

 6. Murat 672 Öğretmen dedi ki:

  İhraç edileli 2 yıl. Soruşturma geçirip hakkımda takipsizlik kararı verileli 10 ay oldu ama ben neye göre değerlendirme yaptığını bile bilmediğim OHAL komisyonunu bekliyorum. Ne kadar daha bekleyeceğimi de bilmiyorum. Hakkımı aramak için yapabileceğim hiç birşey yok. Sonra bunun adı ADALET öyle mi?

 7. Laz61 dedi ki:

  Vicdanını susturamassin, o seni susturur.ALLAH cc acele etmez.

 8. SAHİN ÇAKMAK dedi ki:

  KOMSER YARDIMCISI OLAN OĞLUM 1,5 yıl açıkta bekletildikten sonra hiç bir gerekçe gösterilmeden son kararname ile ihraç edildi.Lise sonda olan OĞLU ile ilkokula başlayacak eşi çalışmayan oğluma yapılanlar hangi adalete sığar 25 YILLIK HİZMETİ var.Kımlerin fetocu olduklarını hükümet çok iyi bilir.Ben ömrüm boyunca bu tür yapılanmalara karşı çıktım.Herkes hoca efendi derkederken ben sahtekar ve ajan olduğunu söylüyordum.Benim OĞLUM kimse lik sınavını kazandığı halde soru iptal ederek bu hain örgüt tarafından mağdur edildi.Dava açanlar o zaman davayı kazandılar ve bu gün en iyi mevkilerde çalışmaktadırlar.

 9. Serdal dedi ki:

  “Fırat’ın kenarında bir koyun kaybolsa hesabı benden sorulur.”
  İlahi Adalet’e iman eden insanlar nasıl bu kadar kul hakkına girer? Ahiret’te hesaplaşmaktan korkmaz mı? Anlayamadığım o kadar çok şey var ki bu zamanda. Cevabı; herhalde Ahirzaman…

 10. Mustafa dedi ki:

  Geç gelen adalet adalet değildir bu iki yıldır çekdiklerimizi bir allah bir de biz biliriz araştırılmadan işten atıldık

 11. 672 li dedi ki:

  Ahaksız bir okul müdürü tarafindan keyfi olarak ihraç edildim. Ocak ayında beraat ettim. Komisyon olmasa idari mahkeme kanalı ile görevine donecekim. Komisyon sadece maduriyetleri arttırıyor.

 12. Ebe dedi ki:

  Ben bir köy ebesi olarak sendikadan ihraç ve 5 ay tutuklu kaldım 1 dolardan.öyle bişeyki sendikaya eşim yazdırdı ve evimde çıkan dolar araştırılıp sorulmadan hapse tıktılar.1 yaşındaki emzikli çocuğumu anasından ayırdılar.velhasıl ben hakkımı helal etmiyorum ben etsem 1 yaşındakş çocuğum etmez

 13. Masumiyet dedi ki:

  Neden hala insanları kandırıyorlar anlamadım.dedikleri hiçbir kritere uymuyoruz.neden hala iademiz olmuyor.neden hala masumiyetimiz ortaya çıkmıyor neden hala çok sevdiğimiz işimizin başında degiliz.neden hala iş arkadaşlarımızın ardından bakiyoruz.neden vatan sevdalisiyken vatan haini deniliyor hala o melun ad la anılıyor oluyoruz neden otekilestiriliyoruz.neden hala hakkaniyetli davranmiyor hakim savcılarımız.Neden..nedenn..

 14. Muhammet dedi ki:

  Vekil bey komisyon takipsizlik kararı alanlara da red kararı veriyor bunu nasıl açıklayacak acaba. Devletin adli makamlarına yargısına güvenmiyoruz ama komisyona güveniyoruz diye mi?

 15. ex. prof. dedi ki:

  Milletin aklıyla dalga mi geciyor bunlar….Komisyonmus… kuruluş amaci yaşanan mağduriyetlerin daha uzun sürdurulmesidir…. hak adalet hukuk bu topraklari terk etmistir… ruhuna fatiha okuyabilirsiniz.

 16. Melih dedi ki:

  OHAL komisyonu’nun mağduriyetleri gidermediği ortada. İade edilen devede kulak bile değil. Avrupa Konseyi’nin baskı ve direktifi ile kurulan bu komisyonun bir lütuf gibi sunulması da tam bir pişkinlik örneği. Allah vicdan ve insaf versin.

 17. Mağduriyetlergiderilsin dedi ki:

  12aydan 14aydan beri berat almış takipsizlik almış mağdurlar var.Mahkeme suçsuzsunuz demiş.Ceza peşinen kesilmiş.İnsanlar iş vermiyorlar.Aklanmışlar.Komisyonda iki kişi görevlendirilir berat alanların göreve ifadelerini yazsa olmuyor mu?Ya da o khklarla bunlara 3cümlelik bir ibare koyup mağduriyetleri önlemek çok mu zor.İntihar edenlerin sayısı da araştırılsın.

 18. Rasim Mücahid şireli dedi ki:

  Kitabın ortasından konuşmuş lakin duyan yok

 19. Umut dedi ki:

  Komisyon mağduriyetleri kesinlikle gidermiyor ki!!..Aidatini devletin ödedigi sendikaya üye olmak, devletin desteklediği ve zamanında kapamadigi bankadaki hesap suç sayılıyor ve ihraç kriteri olarak sayılıyor. Bu akıl almaz bir durum.Ne evrensel hukukta ne de ülkemiz anayasasinda ve Türk Ceza kanununda böyle bir suç Yok Yok Yok!!!…Gelinen noktaya bakın,İslamciyiz Müslümanız diyenler müslümanlara zulmediyorlar..Darbeciler ve feto sonuna kadar en agir cezaya carptirilsinlar ama bir sendika bir bankadan ihraçlar tamamen hukuksuzluk ve zulümdür..Allah en kisa zamanda hayırlısiyla görevimize dönmeyi nasip etsin.Hak şerleri hayreyler,Zannetme ki gayreyler, Arif anı seyreyler, Görelim Mevlana neyler,Neylerse güzel eyler. ..

 20. Fatma özsoy dedi ki:

  Daha sucumuzu bilmiyoruz eşim ihraç dildi şu an ankarada 5 eylül komusyonu bekliyor eşim ihraç edildiği için büyûk Elçi benide işte attı 3 çocukla ortada kaldım burda bebeğim 4 aylık çocuklarım ac ben ne yapayım eğer sucumuz varsa bizi asın diyorum bizim icim vatan namustur ben türküm tc vatandaşım ALLAH hakı icin bir an önce araştırın sucsuz olduğumuzu görün yeter.

 21. Tuba dedi ki:

  Kardeşim suçsuz yere işinden oldu biz milletini seven devletine bağlı bir aileyiz eğer birazcık adalet varsa bu ülkede bunlar araştırılır suçlu suçsuz ayrılır rica ediyorum artık bunca insanın çilesi bitsin yazıktır günahtır

 22. Ibrahim dedi ki:

  24 ay oldu. Ateş düştüğü yeri yakıyor.Diğerleri seyrediyor. Allah bize peygamber sabrı versin.

 23. İsminiz dedi ki:

  Ağzına sağlık, ne güzel konuşmuş. Inşallah sözlerinin arkasında durmaya başlarlar!!

  1. Babasoner dedi ki:

   24 aydır ihraç edilmiş 11 ay tutuklu kalmış sonra dosya feto den düştü dijital cihazlarımız incelendi mit araştırma yaptı bir bağlantım olmadığı ortaya çıktı ama hala mahkeme karar veremedi. 25 yıllık meslek hayatımda herkese babacan davrandım amirinden memuruna ve vatandasa mukafatimiz emekli olamadan sürünmek oldu.Allah devletimizin başına işinin ehli ,vatan millet sevgisi olan insanları nasip etsin.