Büyükanneye aylık ödenecek maaş belli oldu, torun bakana 425 lira destek

Aylardır konuşulan ve detaylarının ortaya çıkması beklenen torun bakan büyükanneye aylık maaş ücreti belli oldu. Torununa bakan anneanne, babaanne için devlet aylık 425 lira tutarında bakıcı parası verecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada Büyükanne Projesi içerisinde torun bakan büyükannelere 425 lira aylık maaş verileceğini belirtti.

Büyükanneye aylık ödenecek maaş belli oldu, torun bakana 425 lira destek

Büyükanneye aylık ödenecek maaş belli oldu, torun bakana 425 lira destek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu projenin detaylarını açıkladı. Aylık olarak ödenecek ücretler torun bakan anneanne ve babaanneler için maddi destek olacak. Büyükanne projesi kapsamında bugün imzalar atıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanan protokolle büyükanne maaşı, torun bakan anneane ve babaanne için ödenecek devlet desteği hayata geçirildi.

10 İL, 6 BİN AİLE İLE BAŞLAYACAK

Büyükanneye torun maaşı olarak ödemesi yapılacak ücret 425 lira olarak açıklanırken uygulama 10 ilde başlayacak. Büyükanne projesi uygulanacak pilot il sayısının 10 olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, 10 ilde toplam 6 bin aile ile büyükanne projesinin başlayacağını açıkladı. Büyükanne projesi başlama tarihi olarak Mart ayını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, büyükanne projesinin 6 bin aile ile 10 ilde mart ayında başlayacağını ifade etti.

YAŞ SINIRI GETİRİLDİ

Torun bakacak büyükannelerin projeden yararlanabilmesi ve aylık ücret alması için gerekli şartlardan en önemlisi sağlık ve yaş kriteri. Torun bakabilecek sağlığı olacak büyükannenin yaşı da 65 yaştan büyük olmayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Büyükanne projesinde, proje paydaşları ile birlikte pilot olarak yürütülecek uygulamada torun bakan büyükanneye aylık 425 lira destek maaşı verilecek.

6 AY İLE 1 YAŞ SINIRLAMASI

Büyükanne projesinden yararlanacak kişilerin bu maaşı alabilmesi için torunların 6 aylık ile 1 yaş aralığında olması gerekiyor. Büyükanne projesinde 1 yıllık pilot uygulama yapılacak ve pilot uygulama 10 ilde geçerli olacak. Büyükanne projesi pilot iller; İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep pilot il olarak seçildi.

6 BİN AİLEYİ KAPSAYACAK

Büyükanne projesi 6 bin aileyi kapsayacak. Büyükanne projesinde torun bakan anneanne ve babaanne için asgari ücretin yüzde otuzu ödenecek. Büyükanne projesi kriterleri;

  1. Annenin geliri iki asgari ücret toplamını geçmeyecek.
  2. Ailenin toplam geliri de 3 asgari ücretten az olacak.

Normal doğum, sezeryan doğum ve çocuk sayısı konularında ise projenin ilerleyen zamanlarında netlik olacağı belirtildi. Mehmet Müezzinoğlu büyükanne kriteri olarak en önemli olanın torun bakacak kişinin sağlıklı olması gerektiğini belirtti. 65 yaş kriterinin de uygulanabileceğini belirten Bakan Müezzinoğlu , büyükannenin sağlıklı olması durumunda bu kritere de bakılmayacağını vurguladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM