ByLock raporunda 200 bin kişinin adı yer aldı, yeni KHK ile ihraçlar yolda

Raporda ByLock uygulamasının aktif olduğu 200 bin kişinin isimleri yer alırken, milyonlarca mesajlaşma ortaya çıktı. MİT ve Emniyet tarafından hazırlanan raporun ayrıntılı olarak incelendiği, bu rapordan yola çıkarak kamuda çalışan kamu personellerine yönelik yeni tedbirlerin ve arkasından da meslekten ihraçların gerçekleşmesi bekleniyor. ByLock uygulaması kullanan kişilerin yargılanmalarına da başlanacak.

ByLock raporunda 200 bin kişinin adı yer aldı, yeni KHK ile ihraçlar yolda

ByLock raporunda 200 bin kişinin adı yer aldı, yeni KHK ile ihraçlar yolda

FETÖ/PDY soruşturmasında soruşturmanın en önemli sac ayağı olan ByLock programında son aşamaya geçildi. MİL ve Emniyet tarafından üst düzeyde yürütülen ByLock soruşturmasında tüm verilere ulaşılmaya çalışılıyor. Hazırlanan ByLock uygulaması teknik raporunda örgütün programı 17-25 Aralık sürecinden sonra 2014-2016 yıllarında aktif olarak kullandığı belirlendi. Kamuda çalışan kamu personellerine yönelik uzun bir süredir yürütülen soruşturmanın gidişatı ByLock uygulaması soruşturması ile değişecek.

2 YILDA 18 MİLYON MESAJ

ByLock programını örgüt üyelerinin aktif kullandığı, 2 yıllık süreçte 18 milyona yakın mesaj atıldığı belirlendi. Atılan mesajların büyük bir kısmının deşifre edildiği, çözülemeyen mesajların incelenmesinin de sürdüğü belirtildi. Aljazeera’nin haberinde yer alan ByLock uygulaması bilgilerine göre ByLock uygulamasını yazan, uygulamayı faaliyete geçiren yazılımcının geçmişte herhangi bir yazılım referansının bulunmaması dikkat çekiyor. Çok özel ve gizli yapılan bu uygulamada profesyonel hareket edildiği, çok güçlü bir kripto kullanıldığı açıklandı.

TÜRKÇE AĞIRLIKLI KARAKTERLER MEVCUT

ByLock programını geliştiren kişinin program veritabanında Türkçe ağırlıklı karakterler kullanmasının tesadüf olmadığı, uygulamacının ByLock’u geliştirirken ticari değil özel olarak hareket ettiği, programın ve programın bulunduğu sunucunun masraflarının ise anonim ödeme yöntemleri ile ödendiği ortaya çıkartıldı. Yani bu uygulama yurt dışında geliştirilen sıradan bir program değil, FETÖ talimatı ile geliştirilen ve internete bağlı kalınması zorunlu bir program olarak raporda yer aldı.

GOOGLE ARAMALARINDA TÜRKİYE AĞIRLIĞI

Belirli tarihlerde ByLock programının google üzerinden aramalarının arttığı yer alan raporda, google da ByLock aramasının en çok Türkiye üzerinden yapıldığı belirtildi. ByLock uygulamasına kayıt olurken kişisel özel verilere yer verilmesinden uzak durulduğu, kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra özel ekran desenli şifre girişinin de yapılarak uygulamaya giriş yapıldığı açıklandı.

MEB personel haber

OTOMATİK SİLİNİYOR

ByLock uygulamasına getirilen önemli güvenliklerden birisi de adli yöntem olarak bilinen güvenlik önlemi. Belirli periyotlarda kullanıcı tarafından silinmesi gereken ByLock mesajları kullanıcılar tarafından silinmediği takdirde otomatik olarak siliniyor, bu yönteme de adli yöntem deniliyordu. Tüm kullanıcıların ve silinmiş mesajların sunucularda kriptolu olarak şifrelendiği, kriptoların tamamının çözülmesi için az bir aşama kaldığı raporda yer aldı.

YENİ İHRAÇLAR GELECEK

ByLock uygulaması teknik raporunun tamamen çözülmesinin ardından kamuda binlerce ihracın gerçekleşeceği düşünülüyor. ByLock uygulaması ile FETÖ bağlantısının direkt ve kesin olduğu belirtilirken meslekten ihraç edilen ve FETÖ ile ilgisi olmayan, örgüt tarafından bir nevi kullanılan kişilerin de raporda yer alması halinde bu kişiler için de olumlu gelişmelerin olacağı tahmin ediliyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

18 yorum

 1. Sayın CUMHURBAŞKANIM Allah rızası için sesimizi duyunuz ben ve benim gibiler Fetöcü değiliz Allah da ettirmesin bizler sadece BANKASYA mağduruyuz bununda bedelini ödedik ve hala da ödüyoruz artık işimize dönmek istiyoruz önce Allaha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın affını istiyoruz.SAYGILARIMLA

 2. Allah belasını versin bu bylockun . 14 ekimden beri abim açıkta ve içerde . Kullanmadığı halde hiçbir elektronik aletinde çıkmadığı halde hala suçlu . Ya bir başkası kullanıyor çevresini suçsuz insanlar çekiyor . Nerede hak nerede hukuk ? Bu kadar konuşma varsa nasıl suçlular çıkmıyor ortaya . Ne yapmaya çalışıyorlar ne ? Buna rağmen açıklama bekliyorlar . Anlat diye . Adam kullandığı bir şey için neyin açıklamasını yapsın . Neyin . Rabbim den tek isteğim . Bizi bu hale sokakların cezasıni bu Dünya da versin inşallah

 3. Ben neden ihraç edildiğimi bilmiyorum.29 Ekim 675 nolu kararname ile ihraç edildim.20 yılık meslek hayatımda hiç bir soruşturma geçirmedim.Bylock denen programı kullanmadım.Bankasyaya hiç para yatırmadım.Kimse yokmu derneğine bağış yapmadım.Sendika üyeliğim yok.Sosyal medya hesabımda bir paylaşım dahi yapmadım.Gazete dergilere hiç abone olmadım.Tereö örgütünün ne yurtlarında kaldım nede toplantılarına katıldım.Yani ihraç edilme kiriterlerinin hiç biri bende yok sayın editör ben acaba neye dayanılarak ihraç edildim. Söyler misiniz?

 4. Suçsuz olan ihraç edilmiş,yıllarca milletine hizmet etmiş devlet memurlarının tekrar göreve dönüp,dönmeyeceğini yine millet karar vermeli; yani yine REFARANDUMLA belirlenmelidir.

 5. Arkadaslar sendika uyesi olup baska sendikaya girenler atilmayanlar oldu bunlari adli surecte belirtin savunmalarinizda kayit altina alinmasini saglayin su isim sendikaya kaydi vardi atilmadi deyin birsey sucsa sendikanin bankanin bir gunude hergunude suctur degilse degildir.Bu ispiyonculuk degil hak aramadir

 6. İnş.yeni bir iftira planları kurgusu değildir bu haber.
  Yorumlarda okuduğumuz kadarıyla baylock indirmediği halde aylocktan açığa alınanlar tutuklananlar var nasıl oluyor bunlar.Yani baylockla ilgisi olmayan biri nasıl oluyor da suçlanabiliyor ben anlayamıyorum aklıma iftira karalama geliyor artık.
  Böyle tuzaklardan Allaha sığınıyorum.
  Hukukun gerçekten işlemesi ne kadar da önemli…

 7. Şimdi biz sendikadan atilanlar ne olacak yeter artık perişan olduk.Acikta olsaydık ama ins.biseyler olur yoksa emekli olacak ama hakkimida arayacam.

 8. 14 ekimde beri hiç bilmediğim duymadigim bayloktan açığa alındım. İnşallah mesajlar konuşmalar çözülmüştür de suçsuz olduğum, hiç bir bağımın olmadığı ortaya çıkar.

 9. Benim de hiç ümidim kalmadı artık hayatım emeklerim ziyan oldu. Çocuklarım için güçlü durmaya çalışıyorum. Bu alçak örgütün içinde olanlar bulunsun benim yaşadıkl arı mın beterini yasasinlar.vatan haini değilim ben. Okulumu çok özledim. Vecçok yoruldum

 10. Sayın editor öncelikle yaptığınız iyi niyetli haberler için sonsuz teşekkürler. Masum bile olsa geri iade ile ilgili çok beklentiye girdirmemek gerek. Bunu yapabilecek gerçekci ve adalete dayalı bir mekanizma göremiyorum. 93 bine yakın personel alımı yapılacak. Her khk da hayal kırıklığı yaşanıyor . Sabah akşam bir umut bekleniyor. Ne yazık ki Masumlar yakılmış oldu. Herkes de izledi

 11. Bylock filan bilmem. Adını bile bilmiyorduk. Ben neyden ihrac edildim. Tahminim yasal ve aylar önce istifa ettigim sendika. Bunun adı adalet mi hukuk mu? Umarım ben ve benim gibi binlerce insan mağdur edilmez. Yasal unsurlar artık duzelsin

 12. ben şunu anlıyorum. sendika, banka,okul, dernek vs. baktılar suç değil. vatandaşa anlatamadılar. bari herkesi baylokçu diyelim, millet bizi desteklesin. zaten baştan beri almanya 600 bin attı biz de atarız demiyorlarmıydı. bence herkese iftira atılacak. başkada izahı yoktur. iftira atanlar bedelini çok ağır öderler.

 13. Ne baylokmuş yahu!! Bilmiyoruz nedir!! Ama eşim in telinde baylok olduğu şüphesiyle ihraç edilmiş. Aciktayken baylok yok diyordu savcı. İhraç oldu baylok varmış dediler. Yazışma var mı diyoruz bilmiyoruz diyorlar. Yahu bu nasıl adalet!! Ne olduğunu dahi hala anlamadığımiz bi şeyden ihraç oluyor eşim. Akla dön diyorlar bide?? Avea nin verdiği saçma listeden imei no karışıklığından mı oldu? Neyden olduysa bunu araştırmayan bizi dinlemeyen, bizi suçlayan herkesi Allah a havale ediyorum. Bir hiç uğruna attiniz çamuru

 14. Simdi bylocktan habersiz,masum,tertemiz sadece sendikadan dolayi ihraç olanlara ne olacak?Yada faizsiz bankacilik diye tasarruf amacli banka hesabi olanlara ne olacak? Her iki esinde calismasindan dolayi tam gun egitim yaptigindan ötürü cocugunu ozel okula gonderenlere ne olacak?Allah askina gerçek suclulari bulun,ancak garibanlara kiymayin!!!Devletimuz ve milletime kim hainlik ettiyse cezalandirilsin,ancak bu İHRAÇ KRITERLERI ile bir cok seyden habersiz garibanlara olan oldu.Sagligindan,esinden,serefinden edildi.Onuru kirildi.Yuvalari dagildi bir cogunun,borç yukuyle kala kaldilar.Asla hain degilim,herkes vatanimi çok sevdigimi biliyor,amirlerim ve idarecilerim de dahil.İHRAÇ KRITERLERINI DEGISTIRIN MASUMLAR DONSUN İNŞALLAH.ALLAH vatanimizi,milletimizi,bayragimizi korusun.

  • bylocktan kullananların bi çoğunda ne sendika nede banka yoktur,çünkü bylock gizli bir yazışma programı yani kendini belli etmemek üzere ileşim kurulmuş.sendika veya banka kamuya açık Devletimizin izin verdiği vede denetlediği teşvik ettiği,aidatımı ödediği şeffaf gizli kapaklı olmayan,devlet kontrolünde olduğu bilindiğinden bi çok kişi buna güvenerek yasal olduğunu düşünerek uye olmuştur yada faizsiz olduğu için(talimat üzerine para yatıranı hariç tutuyorum)bankayı kullanmıştır.Demem o ki gizli iletişim programı olan bylock kullananların fetö üyesi olduğu orta çıkmaktadır. Örgüt üyeleri, teröristbaşı Fetullah Gülen’in talimatı üzerine görüşmelerin Bylock programı üzerinden yapıldığını belirterek, talimatta, “Normal telefonla görüşme yapanlar hizmete ihanet eder” denildiğini de aktardı.Kanıtıdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM