ByLock yükleyin ama yakalanmamak için komşunun Wi-Fi’sini kullanın

FETÖ soruşturmasında ByLock uygulaması önemli bir noktaya sahip. Örgütün kendi içerisinde iletişimi korunaklı olarak sağlaması adına kullanılan ByLock uygulamasında ByLock kullanmadığı halde Bylock şüphelisi kamu personelleri bulunmaktadır.

ByLock yükleyin ama yakalanmamak için komşunun Wi-Fi’sini kullanın

ByLock yükleyin ama yakalanmamak için komşunun Wi-Fi’sini kullanın

ByLock programını hayatlarında hiç duymamış kamu personellerinin ByLock kullandıkları ve FETÖ elemanı oldukları gerekçesi ile açığa alınmaları ve meslekten ihraç edilmeleri büyük mağduriyetlere neden oldu. Özellikle bu konuda üç farklı mağduriyet ortaya çıktı. Birinci mağduriyet haberleri dahi olmadan kendi isimlerine çıkarılan GSM hatlarından kaynaklandı. İkinci mağduriyet ise öğretmen hattı, polis hattı gibi GSM operatörleri tarafından düzenlenen özel kampanyalı telefon hatlarını çevresindeki arkadaşlarına, akrabalarına vermekten kaynaklandı. Üçüncü mağduriyet ise internet hattı yani Wi-Fi hususundan kaynaklandı.

KOMŞUNUZA AİT Wİ-Fİ KULLANIN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada FETÖ mensuplarına Wi-Fi talimatı geldiği ortaya çıktı. Örgütün tepe noktalarından ByLock uygulaması için verilen talimata göre, ByLock kullanacak kişilerin ByLock programı yüklemesinde ve programla ilgili işlemlerde komşunun, yakınının Wi-Fi hattı kullanılması istendi. Bu şekilde kullanılan internetle birlikte kişi kendini gizleyecek, internet hattı sahibi ise ByLockçu olacaktı. ogretmenlericin.com olarak bu konuyu incelediğimizde FETÖ’nün bu talimatının birçok MEB personelini ve kamu personelini mağdur ettiğini görüyoruz. GSM hattından mağdur olanlar ile Wi-Fi hattından mağdur olanların bu talimatların ortaya çıkması ile birlikte mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

BYLOCK, TANGO YÜKLEYİN YAKALANMAYIN

Ankara’daki yargı mensuplarını kapsayan soruşturmada hazırlanan iddianamede MİT tarafından ByLock için hazırlanan raporda da yer verildi.  9 Aralık 2016 tarihinde MİT tarafından hazırlandığı belirtilen raporda kırmızı ve turuncu listeler yer aldı. ByLock kullananların kullanım yoğunluğuna göre hazırlandığı belirtilen listelerde isimleri yer alanların bilgileri iddianameye eklendi. Listede yer alan ByLockçuların yazışmaları ortaya çıktı.

ByLock kullandığı belirtilen ve yazışmalarına ulaşılan Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi eski Üyesi Habil Kahraman’ın Kasım 2015-Şubat 2016 arasında yaptığı yazışmalarda FETÖ’nün iletişim yöntemlerinde iz bırakmamaları talimatı verildiği ortaya çıktı. Örgüt üyelerinin ByLock, Eagle ve Tango gibi iletişim kurma programlarını indirilirken, kullanırken iz bırakmamak için izlenmesi gereken yöntemlerin yazışmalarda yer aldığı belirtildi.

kamudan haber

Yazışmalardan bir kısım;

“Hocaefendi bana takke, tespih hediye etti. Bylock, Tango yükleyin ama yakalanmamak için komşunun Wi-Fi’sinden indirin”

Başka bir yazışma mesajı;

“Evlerde temizlik yapıldı ama yine gözden geçirelim… Tango’yu yükleyin, oradan iletişim olacak. ByLock’u kullanmayacağım”

Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi eski Üyesi Habil Kahraman yürütülen yasa dışı dinleme soruşturmasında 3 polisi tahliye etmişti. Tutuklanarak cezaevine gönderilen 3 polis memurunun usullere aykırı olarak tahliye kararı verilmesi üzerine Kahraman,  HSYK tarafından Ocak 2016 tarihinde meslekten ihraç edildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Allah’ım bu nasıl bir bela, kendimizi nasıl temize çıkaracağız. Yetkililerden ricam mahkeme yolunu açmaları. Sendikaya girip çıktığım için hain damgası yemek ağırıma gidiyor. Beni komisyona değil guvendiginiz hakimlere havale edin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM