Çağdaş Hukukçular Derneği; OHAL inceleme komisyonu oyalama taktiği

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şube Başkanı Avukat Murat Yılmaz OHAL inceleme komisyonu, OHAL komisyonu başvuruları hakkında bir değerlendirmede bulundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği; OHAL inceleme komisyonu oyalama taktiği

Çağdaş Hukukçular Derneği; OHAL inceleme komisyonu oyalama taktiği

OHAL inceleme komisyonu bir oyalama taktiğidir. Açıklama Çağdaş Hukukçular Derneği Şube başkanı tarafından yapıldı. Avukat Murat Yılmaz tarafından yapılan OHAL komisyonu açıklamasında sert eleştirilere yer verildi. Yılmaz, OHAL komisyonundan bir şey çıkmayacak, belli ifadesini kullandı. 23 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği 23 Şubat tarihine kadar kurulması gereken OHAL komisyonu geçen 3 aylık süreçte halen kurulmadı.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU BİLİNÇLİ OLARAK KURULMUYOR

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şube Başkanı Avukat Murat Yılmaz yaptığı açıklamada OHAL inceleme komisyonunun kurulması sürecinin bilinçli olarak uzatıldığını belirtti. MEB personelleri başta olmak üzere kamudan ihraç edilen on binlerce kişinin durumunun incelenmesini, değerlendirmesini hükümetin ciddiye almadığını vurgulayan Yılmaz, OHAL inceleme komisyonu konusunun tamamen bir oyalama taktiğinden ibaret olduğunu belirtti.

KOMİSYON BAŞVURULARINI 4 YILDAN ÖNCE TAMAMLAYAMAZ

OHAL inceleme komisyonunun kurulması ve komisyonun başvuruları kabul etmesinden sonra sürecin en az 3-4 yıl süreceğini açıklayan Avukat Murat Yılmaz, komisyona yapılan başvuru sonrası başvurusu reddedilen durumunu yargıya taşıyacak. yargıya taşınan başvurunun da en erken sonuçlanması 2-3 yıl sürecek ifadesini kullanan Yılmaz, karar sonrası temyiz süresinin de yaklaşık 3 yıl süreceğini belirtti. Bu kararlardan sonra Anayasa Mahkemesine gidileceğini vurgulayan ÇHD Ankara Şube Başkanı, sonrasında ise AİHM yoluna gidileceğini açıkladı. Meslekten ihraç edilen bir kişinin tüm başvurularının sonuçlanmasının ise ortalama 15-18 yıl sürebileceğinin altını çizen Yılmaz, hükümetin bu konuda ciddi davranmadığını belirtti.

HER İLDE BİR OHAL KOMİSYONU KURULMALI

Haklarında KHK ile işlem yapılanların durumlarını hükümetin ciddiye almasını talep eden Murat Yılmaz, bu konuda her ilde bir OHAL komisyonu kurulmasının en mantıklısı ve sağlıklısı olduğunu belirtti. Şu anda kurulma kararı alınan komisyon nedeniyle AYM’nin, Danıştay’ın İdare Mahkemelerin başvuru almayacağını ve bunların OHAL komisyonunu işaret edeceğini söyleyen Yılmaz, ancak ortada kurulan bir komisyon olmadığını vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

14 yorum

 1. Ah almayın.. 672 s. KHK ile ihraç edilenlerdenim. 10 ay oldu. Her ilde bu sorun çözümlensin yerine yeni bir KHK ile şerefimiz, itibarımız özür dilenilerek tarafımıza iade edilmelidir. Devletimin, hükümetimin, ordumun, emniyetimin ve yurdumun yanındayım. 1 defa daha Türk Kızılayına daha kan verirsem Altın Madalya ve Beratı alacağım. Asla darbecilerden yana olmam.. Allah büyüktür. İnşaallah bu travmalar geçecek. Devlet doktor biz hastayız. Tedavinin bitmesine az kaldı. Devlet-i Aliye’nin tebasıyız. Allah’ım hepimizi iç ve dış düşmanlardan korusun. Amin. Selam ve dua ile

  • Tüm bunlar sen teb’a olduğun için memleketin başına geliyor zaten. Teb’a değil, hakkını hukukunu koruyan, her kes için adalet ve demokrasi talep eden, kendi aklı ve vicdanıyla hareket eden cumhuriyetin yurttaşı olabilseydiniz, ona buna teb’a olmasaydınız şimdi devlet-i aliyeden gelen talimatlarla hukuksuz şekilde mağdur edilmezdiniz. Eminim eterafınızdaki sol düşünceli meslektaşlarınız belki yüzlerce kez size izah etmeye çalıştı ama dinlemediniz. Biz teb’a değil yurttaşız kardeşim. Temel insan hakları ve evrensel hukuk ve adalet ilkelerinden başka Kimseye tabi değiliz. Bizi yönetenlerin bu memlekette ne kadar hakkı varsa bizim de en az o kadar hakkı var.

 2. Zalim yikilirsa zulmuyle beraber gider. Zalimin hakkindanda alemlerin rabbi olan Allah gelir. Bu kadar mazlumun ahi kalir sanmayin.

 3. ANLAŞILIYOR Kİ 685 KHK REFERANDUM İÇİN ÇIKARILAN AP’Yİ DE KANDIRMAK SEBEBİYLE ÇIKMIŞ, UYGULANMAYACAK BİR OYALAMA TAKTİĞİYMİŞ !!!!

 4. Bu ülkede herkes b.kun içine girmeden bir şey değişmez biz bogazımıza kadar b.kun içindeyiz

 5. Diyorlar ki açık açık bu ülkeden ya defolup gidin yada geberin… Biz yaptık oldu, güç bizde kimsede bize bir şey yapamaz… Bu ülke bizim, istediğimiz yaparız. Reis de diyor ki benim milletim bunu istiyor diyor… Diyebileceğim tek şey bizim başımıza gelenler sadece anlaşılması için duyarsız kalan bütün insanların başına gelir inşallah…

 6. Insan en cok da din,hak,hukuk,adalet,islam, muhafazakarlik,,,vs dilinden dusurmeyenlerden bunlari goruyor ya en cok da ona uzuluyor…Cunku bizi boyle gorenler asla bizim gibi olmayi istemez ki…maalesef islam toplumlarinda kendi icinde kargasa,anlasmazlik hep bu sebeplerden çıkıyor.Nasil bati toplumlarina,bati insanina bizim gibi olmalarını,bizim inancimiza gelmelerini isteyecegiz…Allah vatanimuzi,milletimizi,bayragimizi korusun inşallah,ancak hep yanlis yapiruz.

  • TOPLUM ANCAK BÖYLE BÖLÜNÜR. DEVLETİN HIZLA GELİŞMESİ “SEN BENDEN DEGİLSİN” AYRIMCILIGI VE YAPILAN HAKSIZLIGI %51’İN GÖRMEZDEN GELMESİYLE, ENGELLENMİŞ OLUR. YARIN MUSLUKLARI KESİLİNCE ANCA ANLARLAR

  • Kardeşim… Bir işin içine din, mezhep, ırk gibi kavramlar girdi mi oradan ne adalet çıkar ne hak ne de ahlak… Kendinden olmayanı yeterince inançlı görmeyen, farklı olana günahkar, cehennemlik diye bakan, mezhebe, soya, ırka, dine göre hareket eden mutlaka ikiyüzlü, taraflı ve adaletsizdir. Herkese aynı muamelenin yapılmasını kabullenmez. Kendisi daha dindardır, daha inançlıdır ya veya daha bir safkandır ya işte o yüzden devamlı bir iltimas, bir kayırma, zındıklardan daha torpilli olma derdindedir. BİLİYORSUNUZ ÇOĞUNUZ BAŞINIZA BU GELMEDEN EVVEL BÖYLEYDİNİZ. Ya bir partiden, dernekten, cemiyetten, cemaatten birilerinin desteğiyle başkalarının önüne geçme derdindeydi çoğunuz. Siz bu duruma düştünüz, zamanında manevra yapıp paçayı kurtaranlarınız ise hem size sırtını döndü hem de yandaş sendikasından, iktidar partisinden veya henüz sakata gelmemiş cemaatinden tarikatinden torpillenmeye devam ediyor. Artık şu din-iman işleriniz devlet işlerine sokmayın kardeşim. Laik, demokratik, sosyal politikalara dayalı herkese eşit davranan bir hukuk düzeninden yana olun. samimiyetle bundan yana olun. Almanyadaki Türkler oranın en laik, en sosyal demokrat, en solcu, en eşitlikçi partişlerine oy verirler. Aynı adamlar Türkiyeye gelince bu sefer en milliyetçi, saldırgan, mezhepçi, dinci partilere oy verirler. Azınlıkta olduklarında demokrasiyi, çoğunlukta olduklarında bencilliği ve hoşgörüsüzlüğü, zalimliği tercih ederler. Bırakın din, mezhep, ırk referanslarını. Bunlar insanın şahsi dünyasıdır. Herkes için aynı şeyi isteyin. Değişin. Çok fazla değişin.

   • SUÇSUZ YERE CEZA ÇEKEN ÖNCEKİ DÜŞÜNCESİNİ MUTLAKA DEGİŞTİRİR. ARTIK MÛCADELE GERÇEK DEMOKRASİ VE İŞLEYEN ANAYASA İÇINDİR

   • Biz bu ulkeyi yonetecek liyakatli insanlar secemedik. Ya insanlarin basartusuyle diniyle ugrassin diye yonetici sectik, yada cenazelerde kuran okusun, torununa kuran ogretsin, mescitte imamlik yapsin diye yonetici sectik. Demokrasi icinmi yonetici sececegiz

 7. Aym bakamam dedi zaten arkadaslar neyi bekliyoruz komusyon kurulmayacak bizi acliga ve olume terkettiler Allahin sen buyuksun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM