Çalışma Hayatında ‘Ucube Dönemi’ Hayırlı Olsun

Çalışma Hayatında ‘Ucube Dönemi’ Hayırlı Olsun Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Çalışma Hayatında Yeni Bir Ucube Sistem Yaratılıyor” açıklamasında bulundu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, son dönemde gündemde olan “Taşerona kadro” konusunu değerlendirdi. Koncuk  “Anlaşılan odur ki, çalışma hayatında yeni bir ucube daha yaratılmaktadır” dedi. Türkiye Kamu-Sen ve Türk […]

Çalışma Hayatında ‘Ucube Dönemi’ Hayırlı Olsun

Çalışma Hayatında ‘Ucube Dönemi’ Hayırlı Olsun

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: “Çalışma Hayatında Yeni Bir Ucube Sistem Yaratılıyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, son dönemde gündemde olan “Taşerona kadro” konusunu değerlendirdi. Koncuk  “Anlaşılan odur ki, çalışma hayatında yeni bir ucube daha yaratılmaktadır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın “taşerona kadro” açıklamaları arasındaki çelişkilere değindi. Koncuk, KPSS’ye girip iş bekleyen gençlerin yaşadıkları infialde hiç haksız olmadıklarının altını çizdi. Koncuk, “Çalışma hayatını paramparça edenler utanmalıdır” dedi.

İsmail Koncuk Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar;

“Başbakan taşerona kadro diye açıkladı ama Maliye Bakanı “Özel statü” diyor. Bu açıklamayı “657’ye 4-E mi geliyor?” diye anlamak yanlış olmaz.

Başbakanın taşerona kadro açıklamasından sonra, özel statü, sınav, performans, 3 yılda bir sözleşme imzalamak açıklamaları düşündürücüdür.

KPSS’ye girmiş iş bekleyen, umutsuz bırakılan gençlerimizin infiali de hiç haksız değildir, ancak  bu taşeron sistem de kabul edilemez.

Görülen odur ki, taşerona anladığımız anlamda bir kadro yok, İş güvencesi yok, maaşları da değişmeyecek, yani yeni bir ucube daha yaratılıyor.

Yeni ucube sistem taşeron değilse de, marazlı bir sistem olacak, görelim sonuç ne olacak? Çalışma hayatını paramparça edenler utanmalıdır.

Bir sendikacı  olarak yıllardır dile getirdiğim bu taşeron çıkmazını hiç eleştirmeyen ardından sendikacıyım diyenler de sorgulanmalıdır.

2002’de 20 bin olan taşeron çalışan sayısını,  14 yılda 720 bine çıkaranlar da, bu hastalıklı istihdam şekline sessiz kalanlarda bellidir.

Şuan 430 bin İ.İ.B.F.’liyi, 350 bin işsiz öğretmeni, 1 milyon MYO mezununu, 2 milyon lise mezununun iş aş sahibi yapılacağını düşünme zamanıdır.

Tüm çalışanlar artık şu gerçeği sorgulamak zorundadır. Bu çalışma hayatı nereye gitmektedir, olumsuz gidişi engellemek için bana düşen nedir?”

 

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamudan Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM