Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu personelinin F klavye kullanmasını istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu personelinin F klavye kullanmasını istedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TÜBA Ödül Töreni’nde konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında bilimsel ilerlemelere, teknolojik gelişmelere yer verdi. Kamuda F klavye kullanımı genelgesini hatırlatan Cumhurbaşkanı, genelgeye rağmen kamu personelleri arasında ve kamuda F klavye kullanılmasında gerekli yaygınlığın oluşmadığını belirtti. Bilimsel ve teknolojik olarak hedeflerin tam olarak gerçekleştirilemediğini de vurgulayan […]

Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu personelinin F klavye kullanmasını istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu personelinin F klavye kullanmasını istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TÜBA Ödül Töreni’nde konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında bilimsel ilerlemelere, teknolojik gelişmelere yer verdi. Kamuda F klavye kullanımı genelgesini hatırlatan Cumhurbaşkanı, genelgeye rağmen kamu personelleri arasında ve kamuda F klavye kullanılmasında gerekli yaygınlığın oluşmadığını belirtti. Bilimsel ve teknolojik olarak hedeflerin tam olarak gerçekleştirilemediğini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hedeflere doğru emin adımlarla ilerlendiğini ifade etti.

AR-GE ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Bilimler Akademesi (TÜBA) tarafından düzenlenen ödül töreninde kamuda Ar-Ge konusuna da değindi. Ar-Ge personel sayısının 29000 rakamından 122000 rakamına çıkartıldığını belirten Erdoğan, bilimsel olarak, gelişimsel sürecin sağlıklı yürütülmesi adına ARGE konusuna büyük önem verdiklerini açıkladı. İlk hedeflerinin 2023 olduğunu belirten Cumhurbaşkanı ardından 2053 hedeflerini daha sonra ise 2071 hedeflerini gerçekleştireceklerini ifade etti.

PARDUS YAZILIMI VE F KLAVYE YORUMU

Bir dönem TÜBİTAK tarafından geliştirilen bilgisayar yazılımı PARDUS’un kullanılamadığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yazılım kullanılacağı donanımı üretemediğimizi belirtti. PARDUS ve PARDUS’un kullanılacağı donanımın tamamen bize ait olması halinde yaygınlaşmasının kolay olabileceğini açıklayan Erdoğan, kamuda F klavye genelgesi yayımlandığını açıkladı.

Kamu personelinin, kamu çalışanlarının kamuda F klavye kullanılması adına çıkartılan genelgenin üzerinden uzun bir süreç geçmesine rağmen benimsenmediğini ve F klavye kullanımının yaygınlaşmadığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda da ileri kademelere gidilemediğini ifade etti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. F klavye uygulamasında asıl hatalı olanlar bu klavye yerine halen kullanılan GARİP klavyeyi ülkemize ithal eden kisilerdir. Oysa Türkiye nin F klavye standardı zaten var ama mevcut UCUBE q klavyeyle milyonlarca insan hatalı bir uygulamaya mecbur kılındı. Zamanın hukumetlerinin de duyarsizlığını da kınıyorum. Şahsen Windows işletim sistemindeki F klavye seçeneğini kullanıyorum.

  2. F klavye kullanılması şart. Neden Q Klavye kullanılıyoruz anlaşılır gibi değil ! F klavye için yıllardır uğraş veren; İhsan Sıtkı YENER Hocamızı rahmetle anıyoruz. Cumhurbaşkanımıza bu kararlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Umarım tüm bakanlıklar bu çağrıya uyar ve tüm klavyeler değişip ; Türklere has olan F klavye olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM