Danıştay; memur mesai saatleri içerisinde odasının kapısını kilitleyemez

Bursa’da yaşanan olayda devlet hastanesinde çalışan bir diyetisyen mesai saatleri içerisinde odasının kapısını kilitledi ve içeride oturdu. Diyetisyene verilen uyarı cezasına diyetisyen tarafından yapılan itiraz sonucu Danıştay verilen cezayı uygun buldu.

Danıştay; memur mesai saatleri içerisinde odasının kapısını kilitleyemez

Danıştay; memur mesai saatleri içerisinde odasının kapısını kilitleyemez

Memurun kapısını kilitleyip mesai saatlerinde içeride oturması ya da farklı işlerle uğraşması zaman zaman kamu kurumlarında vatandaşlar tarafından şikayet konusu yapılmaktadır. Bursa’da yaşanan olayda memura verilen disiplin cezasının Danıştay tarafından da onaylanması sonrası kapı kilitleme olayının yaşanmayacağı değerlendirilmektedir.

KAPIYI KİLİTLEDİ TELEFONLARA BAKMADI

ogretmenlericin.com olarak geçtiğimiz aylarda benzer bir durumu dile getirmiş ve okullarda idarecilerin kapıyı kilitlemesinin yanlış olduğunu suç işlediklerini belirtmiştik. Öğretmen, doktor, idareci vs kamu kurumlarında kamu personelleri odalarının kapılarını kilitleyerek açmamazlık yapamazlar.

Bursa’da devlet hastanelerinin birinde görevli diyetisyen mesai saati içerisinde odasının kapısını kilitledi ve kapıyı hastanın çalmasına rağmen kapısını açmadı. Hastanın hastane yönetimine gitmesinden sonra diyetisyenin odası telefonla arandı ancak diyetisyen telefonlara da cevap vermedi. Hastane yönetimi kapıya gelip diyetisyenin kapısını çaldılar ve sağlıkçı kapıyı açtı.

HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Mesai saatleri içerisinde kapısını kilitleme ve kapıyı açmama nedeniyle diyetisyen hakkında idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucu diyetisyene “uyarma” cezası verildi. Kendisine verilen uyarı cezasının iptali için yargıya giden diyetisyene yargıdan olumlu yanıt gelmedi.

Mahkeme verdiği kararda “Mesai saatinde memurun odasının kapısını kilitlemesi suçtur” dedi. Vatandaşlara hizmet vermek adına kamu kurumlarında görevli kamu personellerinin kapısını kilitlemesinin suç olduğu belirtilen mahkeme kararı sonrası sağlıkçı kararı Danıştay’a taşıdı.

DANIŞTAY CEZAYI ONADI

İdare Mahkemesi diyetisyen tarafından mesai saati içerisinde oda kapısının kilitlemesinin görevi aksatmak olduğuna hükmetti. Diyetisyenin yapmış olduğu itirazın idare mahkemesi tarafından reddedilmesinden sonra kararı Danıştay’a götüren memur buradan da olumsuz sonuç aldı. Danıştay 12. Dairesi, diyetisyenin itirazını reddetti.
Kararda şu ifadelere yer verildi: “Devlet hastanesinde diyetisyen olarak görev yapan davacının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/A-(f) maddesi uyarınca uyarma cezasıyla cezalandırılmasına ilişkin işleme karşı yaptığı itiraz reddedilmiştir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM