DOLAR 5,6889
EURO 6,2925
ALTIN 269,9
BIST 107.956
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sisli

Devlet memurlarının siyaset yapma yasağı ve siyasi parti üyeliği açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş memurların siyaset yapma konusundaki yasağı hakkında açıklama yaptı. Numan Kurtulmuş açıklamasında devlet memurlarının siyasi yönde faaliyet yapması, siyaset yapma yasağını anlamsız bulduğunu açıkladı.

Devlet memurlarının siyaset yapma yasağı ve siyasi parti üyeliği açıklaması
01.02.2017
A+
A-

Devlet memurlarının siyaset yapma yasağı ve siyasi parti üyeliği açıklaması

Hükümet Sözcüsü Prof. Numan Kurtulmuş Habertürk’e açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş açıklamalarında referandum konusuna ve gündemdeki gelişmelere değinirken devlet memurlarının siyaset yapmasının yasak olması hususuna da değindi. Mevcut 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince bir memur herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmak konusunda yasaklara sahip. 657 sayılı DMK hükümlerine göre Tarafsızlık ve devlete bağlılık adına devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar. Devlet memuru herhangi bir siyasi partinin veya kişinin, zümrenin yararına veya zararına davranışta bulunamazlar.

SİYASET YAPMA YASAĞI ANLAMSIZ

Uzun yıllar akademisyenlik hayatı olduğunu belirten Kurtulmuş, bu süreçte yaşadıklarını da değerlendirdiğinde memurların siyaset yapmasının yasak olmasını anlamsız bulduğunu açıkladı. Memurun siyaset konuşması, siyaset yapması konusunda diğer meslek grupları olan işçiler ile ya da serbest meslek yapanlarla aynı durumda olması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, önemli olanın insanların görüşlerini inandıklarını karşı tarafa hakaret etmeden saygı çerçevesinde aktarabilmesidir dedi. İşçiler siyaset yaparken devlet memurlarının siyaset yapmasının yasak olduğunu manasız bulduğunu vurgulayan Kurtulmuş, kişilerin ötekileştirmeden siyaset yapabileceğini açıkladı.

MEMURUN SİYASET YAPMASI YASAK

ogretmenlericin.com olarak dönem dönem aldığımız sorulardan olan memurun siyaset yapması yasak mı sorusunun cevabını da vermiş oluyoruz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 7;

Tarafsızlık ve devlete bağlılık:

Madde 7 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/2 md.) Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.

Devlet memurları mitinge katılabilir mi? Devlet memurları 657 sayılı DMK hükümlerine göre siyasi parti mitinglerine katılamazlar. Bir kişinin veya zümrenin siyasi içerikli çalışmalarına destek veremezler. Memur siyasi paylaşım konusunda da dikkatli olmalıdır. Özellikle memur facebook siyasi paylaşımlarına dikkat etmelidir. Sadece miting faaliyetleri ile değil sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar ve açıklamalar da ilgili siyasi partinin yararına veya zararına tutum olarak değerlendirilebilmektedir.

Siyasi partiye üye olan memurun cezası, siyasi partiye giren memurun cezası meslekten çıkarmadır. Devlet Memurları Kanununda memurun siyasi parti üyeliği cezası açık olarak belirtilmiştir. 657 sayılı DMK’de Disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller başlıklı bölümde Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller hükümleri yer almıştır.

E – Devlet memurluğundan çıkarma kısmında memurun yapacağı davranışlar neticesinde meslekten çıkarılacağı belirtilmiştir. Memurun meslekten çıkarılmasını gerektirecek davranışlar içerisinde c fıkrasında;

E – Devlet memurluğundan çıkarma :

Bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere memurluktan çıkarmaktır. Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

 c) Siyasi partiye girmek,

Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmanın cezası kademe ilerlemesinin durdurulması cezasıdır. Ayrıca ideolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükün ve çalışma düzenini bozmanın cezası da devlet memurluğundan çıkarılmadır.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
  1. Reşo ağa dedi ki:

    Örnek : Bir ilçede, herhangi bir kamu dairesinde, herhangi bir işi olan adam var. Örnekte de dediğimiz gibi ilçe burası. Herkes bir birini tanıyor. Gerçi il içerisindede birbirini tanıyanlar mutlak vardır. Şimdi kamuya giden a partili kamuda ki memur b partili. Şimdi şuraya dikkat. Her insanın eğitimi, iş konusundaki hassasiyeti, ve anlayışı bir değil ve olamazda. Binlere gerek yok bir kişinin bile bu şekilde bir siyasi çekişmeyle karşı karşıya kalması, işinin aksaması bile olayın mahiyetini ön plana çıkarır. Bu açıklamanın referandum öncesinde yapılmasıda elbette düşündürücü. Bu talihsiz bir söylemdir. Durum denildiği gibi olursa herkes partisnin hükümetin başında olmasını ister ve bu şekilde çabalar durur. Parti hükümetin başına gelince hükümet memurluğu olur. Ama en güzel memurluk devlet memurlığudur. Dünyada olduğu gibi.