DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Sağanak Yağışlı

Devlet memurluğu güvencesi kalkıyor, 657 sayılı DMK değişiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu devlet memurları kanunun değişeceğini belirtti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değişecek, yeni yapılanmayla birlikte memurlara performans sistemi getirilecek ve performans sistemi ile birlikte memurların devletteki çalışma süresi belirlenecek. Devlet istediği zaman memuru performans değerlendirme sonucuna göre işten çıkartabilecek. Kamuda bilinen adıyla devlet memurlarının iş güvencesi kaldırılıyor. Anayasa ve Başkanlık referandumundan sonra uygulamaya sokulacak değişikliklerin başında 657 sayılı DMK yer alıyor. Devlet memurlarına getirilecek performans sistemi ve iş güvencesinin kaldırılması çok tartışılacak.

Devlet memurluğu güvencesi kalkıyor, 657 sayılı DMK değişiyor
21.02.2017
A+
A-

Devlet memurluğu güvencesi kalkıyor, 657 sayılı DMK değişiyor

Hükümet tarafından son dönemde sık sık dile getirilmeye devam edilen devlet memurlarının iş güvencesi kaldırılacak. Son açıklama Çalışma Bakanından geldi. Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamada memurluğu tapulu mal olarak ifade etti ve Memurluk tapulu mal olmayacak ifadesini kullandı. Yapılacak düzenleme ile birlikte kamuda uzun süreli memur olarak çalışma dönemi sona erecek. Esnek bir çalışma modeli üzerinde duruluyor. Kısaca durulan bu modelle birlikte devlet memurları istenildiği zaman memurluktan çıkartılabilecek ve iş güvenceleri kaldırılmış olacak.

SEBEP FETÖ MÜ?

Hükümete yakın haber kaynaklarında ve kamudan haber sitelerinde yer alan bilgilere bakıldığında bu düzenlemenin yapılmasının gerekçesi FETÖ ve FETÖ gibi terör örgütleri gösteriliyor. Ancak bu konudaki çalışmaların FETÖ ile alakalı olmadığı yetkililer tarafından aylar önce yapılan açıklamalardan da anlaşılabilmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada da kendisinin 657 sayılı DMK ve devlet memurları yapısını yıllardır değiştirmek istediği buna Anayasanın engel olduğu yönünde açıklaması da mevcuttur. Aynı şekilde Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından son haftalarda dile getirilen devlet memurları sistem yapısının değiştirilmesi yönündeki çalışmalarda memurların performansına yönelik hususlar vurgulanmıştır.

ÖRGÜT ÜYESİ MEMURLARIN İŞ GÜVENCESİ

657 sayılı DMK’da ya da Anayasada memurların iş garantisi gibi bir durum söz konusu değildir. Devlet memurları işledikleri suçlara göre ceza almaktadırlar. Devlet memurluğundan çıkarılma cezaları da kanunlarda belirtilmiştir. Ayrıca herhangi bir örgüt üyeliği olan MEB personelinin, kamu personelinin devlet memurunun iş güvencesinden söz edilemez, örgütle bağlantılı olan kamu çalışanları kanunlara göre zaten meslekten atılabilmektedir. Bu konuda yapılan haberler gerçeği yansıtmayan bilgiler içermektedir.

657 DMK FORMATLANACAK

Sabah’ın haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu devlet memurlarının iş güvencesi konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Müezzinoğlu kamu personelinin iş güvencesini doğru bulmadığını açıklayarak memurluğun tapulu mal olamayacağını belirtti. Bakanın açıklamalarında kamu personel reformunda büyük değişiklik yapılacağı anlaşıldı. Memurların iş hayatı, kamu çalışanlarının reformu konusunda çalıştayların sürdürüldüğünü açıklayan Müezzinoğlu kamu çalışanlarının yamalı bohça gibi duran düzenlerinin formatlanacağını vurguladı.

TAPULU MAL OLMAYACAK

Devlet memurluğunun tapulu mal olmayacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, iş güvencesine dayalı bir memurluğun olamayacağını belirtti. Devlet memurlarının kendisini geliştirici, performansa ve liyakata dayalı bir sistem üzerinde çalıştıklarına değinen Bakan, 5 yılda bir kendisini yenileyen sisteme ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

kamudan öğretmen haber

Bakanın bu açıklamasından devlet memurlarının her 5 yılda bir performans sistemine göre değerlendirmeden geçileceği ve bu değerlendirme sonucuna göre memurluktaki durumun netleşeceği anlaşılmaktadır.

657 DMK ÇAĞA UYGUN OLACAK

657 sayılı Devlet Memurları Yasasının değiştirilerek çağın gerekliliklerine uygun hale getirileceğini açıklayan Çalışma Bakanı, kamuda 50 çeşit ödemenin de dengeli hale getirilmesi için uğraştıklarını belirtti.

Devlet memurlarına performans sistemi kapsamında ise yüksek performansı olan memura yüksek ücret ödenmesinin planlandığını belirten Müezzinoğlu hizmet farkı, ek ders farkı, ek ödeme farkı gibi etkenlerle memurun performans sisteminin arttırılması gerektiğini açıkladı. Kamuda memurluk gibi dokunulamayacak bir sınıfın olamayacağını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu demokraside millet hariç herkese dokunulabileceğini ifade etti.

 Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. Tuğba ÇETİN dedi ki:

  Tapulu Mal mıyız biz? Bu ne biçim bir tabir nasıl bir üslup??? Millet hariç herkese dokunulacak ne demek biz Millet değiliz de neyiz? Çok yüksek maaşla çalışıyor gibi bir de iş imkanımız da alınıyor elimizden!!! Uyu Türkiye Uyuyun devlet memurları. O performansın ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz siz!!!

 2. isa çakoğlu dedi ki:

  kaldırmayanın ta omuzlarına domuzlar atlama yapsın,çarşının bir kurnazı sizsiniz,haydi kaldırında görelim,hepiniz halk mahkemelerinde ahiretteki adillikle yargılanacaksınız,Atatürk gibi biri 80 milyonda çıkar elbet

 3. Muhterem dedi ki:

  Bence memurum iş güvencesi müdürün eline bırakılmamalı çünkü müdür havalara girecek ve istediği kişiyi kapıya atacak e o zaman memurun iş güvencesi müdürün eline bırakılacak sa o zaman istediği adamı kapıya atsın ve istediği seçtiği adamı işe alsın o zaman zaten bunların amacı böyle olsun istiyorlar memurun iş güvencesini kaldırıp memuru sözleşmeli yapıp bide bütün yetkiyi müdürün eline bırakıp milletin ekmele oynamaktır

  Adaletli olacaksa ve adaletli olsun istiyorsanız o zaman
  Memurun iş güvencesi müdürün eline bırakılmamalı
  Memurun iş güvencesi kalkmamalı asla

  657 saylı kanun da tabi düzenleme olacak ise

  memurun işini veya ekmegini tehlike ye atacak kadar değil bizim hakımızı tehlike ye atacak kadar değil
  Biz hakımızı sahip çıkacağız ve sahip çıkmak bizim en doğal hakkımız

  Onun için arkadaşların dediği gibi hayırla sahip çıkalım

  Arkadaşlar

  Yol yakınken hakkımıza sahip çıkalım yoksa bi daha arayıpta bulamayız
  Bence hayırla sahip çıkalım

 4. Tarkan dedi ki:

  “ÖMÜR BOYU GARANTİLİ İŞ” Şeklindeki başlık çok kaba olmuş. İnsan okuyunca “kapağı devlete attıktan sonra ömür boyu yan gelip yatma” güvencesi gibi algılıyor. Hiç hoş değil.

 5. Sedat dedi ki:

  Taşeron işçileri kadro talep ederken, var olan kadrolu ve güvenceli çalışma düzeni de yok edilmeye çalışılıyor. Zaten Müezzinoğlu bunun da mesajını verdi, ‘Kamuda bütüncül bir düzenleme yapabilirsek, taşeronları bunun içinde çözeceğiz’ dedi. Biz buradan bütün çalışanların taşeronlaştırılacağını anlıyoruz. Anlaşılan o ki, Bakan eşitlik talebimizi yanlış anladı. Biz herkes kadrolu, güvenceli çalışsın derken, o herkesi kadrosuz, güvencesiz yapmaya çalışıyor.”

  Emegimize sahip çıkalım arkadaşlar bu konu çok diddi çünkü 657 sayılı kanunda memurun iş güvencesi kalkmaması için hayırla sahip çıkalım
  Bence yoksa bütün herkez açıkta kalır

 6. Bir öğretmen dedi ki:

  Her iş tamam da bu konu mu eksik kaldı?Helal olsun size.

 7. Okan dedi ki:

  – MEB, eğitimde esnek, güvencesiz ve performansa dayalı çalışma uygulamalarından derhal vazgeçmeli.
  – Bölge illerinde uzun süre çalışmak istemeyen öğretmenlerin sorunu yüksek hizmet puanı ve ek ücret gibi teşvik politikaları ile çözülmeli.
  – Herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalı.
  – Kamuda “mülakat” yerine “liyakat” ilkesi benimsenmeli.
  – Kamu istihdamında hiç kimse siyasi düşünce, inanç ve etnik kimliği nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulmamalı.
  – Eğitim sistemi kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkını gözeten bir anlayışla yeniden düzenlenmeli.

  Bunlara yapacanıZa
  657 sayılı memurlar kanunda memurun iş güvencesini kaldırmaya çalışıyorsunuz ve kamuda çalışan memurları sözleşmeli yapmaya çalışıyorsunuz

  Bu millet 657 sayılı memurun iş güvencesini kaldırmayın memurun iş güvencesinin kalkmasını istemiyoruz diye barım barım bağırıyor bütün millet ama hiç aldırış etmiyorsunuz aksine memurun iş güvencesini kaldıracaz diye daha da üstüne gidiyorsunuz

  1. Tarkan dedi ki:

   Aynen katılıyorum Okan Hocam…

 8. Tarkan dedi ki:

  Devamlı işten çıkarılma korkusu yaşayan, performans ortalamsını yüksek tutmak için amirlerine dalkavukluk yapan, mesleğinde bir ağırlığı ve güvencesi olmayan öğretmenler dönemini açıyorlar. Herkese hayırlı olsun. on beş yıldır sürekli eğitim sisteminde değişiklikler, yenilikler(!) 🙂 yapıyorlar. Sonuç: Tam bir fiyasko. Avrupada sonuncu olmayı geçtik, Afika düzeyinde bir fen ve matematik ortalamasına düştük. Hala okulları mahalle mekteplerine çevirme derdindeler. Otuz yıl önce ortaokul-lise öğrencisiydim. Otuz sene öncesinin eğitimi, otuz sene sonrasından daha ileri seviyedeydi. Şimdi okuma yazmayı sökemeyen adamlar liseden mezun oluyor. Öğretmenlerin iş güvencesini de kaldırın. Onları yanlışa itiraz edemeyen kapıkullarına çevirin, eğitimi yap-boz oyunu haline getirin. Bilimi fenni boş verin yüklenin dini eğitime… Alın size Osmanlı Dönemi…. Şimdi 4. Murat ve lale devri arasındayız bir yerdeyiz. Vahidettin’e gelmemize az kaldı. Bir Mustafa kemal daha gelir mi??? İşte onun garantisi yok. 🙁

 9. Öğretmen dedi ki:

  Güvence mı “tilkiye tavuk sever misin demişler tilki de beni güldürmeyin” demiş

 10. R.ADAR dedi ki:

  KARDEŞİM BELİRLİ DEĞİŞİKLİK OLUR DA BUNLARIN Kİ DÜRÜSTÇE DEĞİL ADAM KAYIRMA MUHALİF TEMİZLEME KPSS YE ÇALIŞMAK YERİNE PARTİ BÜROLARINDA ÇAYCILIK YAPMAK DAHA MANTIKLI KPSS DEN 90 ALIPTA TORPİL ARAYACAĞINIZA GİDİP PARTİ ÜYESİ OLUN 60 70 ALIN DAHA GARANTİ HEM DE MEMURLUĞUNU DA GARANTİ OLUR İŞTEN ATILMAZSINIZ. AYIP BE MEMUR NASIL TARAFSIZ OLACAK SİYASİ AĞIRLIĞI OLAN BİRİSİ GELİNCE SIKIYSA EĞİLME EĞİLMEZSEN ÇOLUK ÇOCUĞUYUN RIZKINDAN OLURSUN ALLAH KOLAYLIK VERSİN.

 11. veli dedi ki:

  Aynen zaten yokmus ki
  biz devlet garantisi var diye memur olduk.bilseydik boyle olacagini ozel sektorde cabalardik.
  Memur maasina talim etmezdik. 17 yildir devletime serefimle hizmet ettim.bir arabamdan baska val varligim yok.devletimin bir damla suyunu israf etmemeye calisan bir ogretmendik.bir de dustugumuz duruma bak.
  Allah im sana havale ediyorum
  Yardimina muhtacim.

 12. ulkucu magdur dedi ki:

  zaten yokmuski. bankada hesabi var diye memuru isten atiyormus zaten. bu uc milyon memur yine kendini atacak olana oy verir zaten.

 13. insaf dedi ki:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu demokraside millet hariç herkese dokunulabileceğini ifade etti. bu millet dediği kim acaba bu terimin içinde demek ki memurlar yok

 14. insaf dedi ki:

  devlet memuru … gibi çalışsın hizmet süresi dolsa bile emekli olmak için yaşı beklesin eeee siz bir dönem mvekili olun ömür boyu kıyak emeklilik?? adaletiniz bu kadar işte

 15. Hasan dedi ki:

  657 sayılı memur yasasında iş güvencesi neden kaldırıyorsunuz bizim iş güvencesini neden elimizden alıyorsunuz biz iş güvencesi kalkmasını istemiyoruz ya neden milletin hakkını elinden almaya çalışıyorsunuz performans geldimi çok adaletsizlik olacak kendi adamını yüksek gösterip diğer mazlum gariban memuru düşük gösterip kapıya atacak varmı böyle adaletsizlik ya kendi ülkemizde esir olcaz çok ortalık karışacak çok adaletsizlik olacak bunları önlemek için neyse 16 Nisan’da zaten herşey meydanda olacak

  H

 16. ali dedi ki:

  sanki çok mu kaldı