Doğum izninden sonra anne memurlar yarım mesai tam maaş ile çalışacak

Doğum yapan memura yarım zamanlı mesai ve tam maaş imkanı sunan yarım mesai tam maaş uygulamasının bu ay devreye girmesi bekleniyor. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından Başbakanlık’ta onayda olduğu belirtilen yönetmelik çıktıktan sonra çalışan anneler için çok önemli bir kolaylık olacak.

Doğum izninden sonra anne memurlar yarım mesai tam maaş ile çalışacak

Doğum izninden sonra anne memurlar yarım mesai tam maaş ile çalışacak

Geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile birlikte çalışan anne memurların doğum sonrası izinlerinin bitmesinden sonra iş hayatından kopmamaları için yarım mesai düzenlemesi getirildi. Yarım mesai düzenlemesinin üzerinde yapılan çalışmalardan sonra yönetmelik hazırlandı ve Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Yarım mesai tam maaş mesai düzenlemesini içeren yönetmelik Bakanlar Kurulu tarafından onaylandıktan sonra Başbakanlık’a gönderildi. Başbakanlık’tan ilgili yönetmeliğin onaylanarak Ocak sonuna kadar çıkması ve hayata geçmesi bekleniyor. Çıkacak olan yönetmelik çalışan annelerin mesailerine kolaylık getirecek. Çalışan anneler yarım mesai görev yapıp tam maaş alabilecekler.

DOĞUM İZNİNDEN SONRA UYGULANACAK

Yasal olarak doğum izni biten memurun aylıksız izne ayrılmadan önce yarım mesai uygulamasından yararlanılması isteniyor. Birinci çocukta çalışan memura doğum izninin bitmesinden itibaren 60 gün yarım mesai izni verilecek. İkinci çocukta yarım mesai süresi 120 güne çıkarılacak. Çalışan annenin üçüncü ve sonraki çocuklarında yarım mesai süresi 180 gün olarak uygulanacak. Anne memur belirtilen bu sürelerde işe gidecek yarım mesai yapacak ancak maaşını tam olarak alacak.

Evlat edinen çalışan annede bu haktan yararlanacak. Evlat edinen anneler evlat edindikleri çocuğun üç yaşına kadar olması durumunda bu haktan yararlanabilecekler. Düzenlemenin memur olmayan, işçi annelerini ilgilendiren kısmı 8 Kasım 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlüğe girmişti. Memur anneler de benzer yönetmeliğin biran önce çıkmasını beklemektedirler.

ÇOCUK OKUL ÇAĞINA GELENE KADAR YARIM MESAİ

Yarım mesai tam maaş hükümlerini de içeren ilgili yönetmelikte bir diğer hususta çocuk okul çağına gelene kadar yarım mesai düzenlemesi. Çalışan memur anne yarım mesai tam maaş sürelerinin bitmesinden sonra istemesi halinde çocuğu okul çağına gelene kadar yarım mesai ile devam edebilir. Yarım mesai ile devam edecek anneye yarım maaş yatırılacak. Çocuk okul çağına gelene kadar memur anne yarım mesai yarım maaş uygulamasından yararlanabilecek.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM