E-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemi

Askerlik durum belgesi e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Kurumlar e-devlet üzerinden alınan askerlik durum belgesini kabul etmektedir.

E-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemi

E-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemi

Askerlik Durum Belgesi sorgulama işleminin içeriği geçtiğimiz yıllarda düzenlenmişti. Sistem ilk etapta sadece askerliğini yapanlar için sorgulama yapıyordu ancak son dönemlerdeki güncellemelerle birlikte herkes askerlik durum bilgisini e-devlet modülü üzerinden sorgulayabilmekte ve askerlik durum belgesini alabilmektedir.

E DEVLET ASKERLİK DURUM BELGESİ

turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet kapısı kimlik doğrulama sistemine giriş yaparak askerlik durum belgesi sorgulama işlemi yapılabilmekte ve askerlik durum belgesi alınabilmektedir. ogretmenlericin.com sitesi olarak e-devlet üzerinden askerlik durum belgesi almayı resimli olarak anlatalım.

E-Devlet Girişi:

E devlet giriş

TC numarası ve e-devlet şifresi yazılarak sisteme giriş yapalım. E-devlet şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum butonuna basarak gelen yönlendirme ekranında şifrenizi alabilirsiniz.

Askerlik Belgesi Sorgulama:

e devlet askerli durum belgesi arama işlemi
Askerlik durum belgesi arama

E-devlet girişi yapıldıktan sonra gelen ekranda arama kutucuğuna “askerlik durum belgesi sorgulama” yazdığımızda hemen altta Milli Savunma Bakanlığına ait askerlik durum belgesi sorgulama başlığı gelmektedir. Oraya tıklayarak ilgili modüle geçiş yapalım.

Askerlik Durum Belgesi:

Askerlik durum belgesi nedir? Askerlik yapmakla yükümlü erkek vatandaşlara verilen belgedir.

Askerlik durumu sorgulama onay ekranı
Askerlik durumu sorgulama

Gelen ekranda bir bilgilendirme kısmı ve onay kısmı yer almaktadır. “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum.” onayı verdikten sonra devam et diyerek askerlik durum belgemize ulaşabiliriz. Askerlik Durum Belgesini e-devlet üzerinden alabilir, askerlik şubelerine gitmeden alınan bu belgeler barkodlu olduğundan dolayı istenilen kurum ve kuruluşlara verilebilir. Vatandaşlar tarafından e-Devlet üzerinden alınan barkodlu askerlik durum belgesi ibraz edilen makamlarca e-Devlet üzerinden doğrulanabilmektedir.

Askerlik Durum Belgesi Oluşturma:

e devlet Askerlik belgesi oluşturma
Askerlik belgesi oluşturma

Devam et dedikten sonra sizin kişisel bilgilerinizi içeren bir bilgi sayfası gelecek. Buradaki bilgileri kontrol ediniz. Sonrasında ise yeni belge oluştur diyerek askerlik durum belgesi oluşturma işlemini gerçekleştiriniz.

Askerlik Belgesi İndir:

e-devlet askerlik belgesi sorgulama
Askerlik belgesi indir

En son aşamada askerlik durumu gösterir konusuna sahip Millî Savunma Bakanlığı Askerlik Durum Belgesi Sorgulama işlemi bitmiş olacak ve barkod numaralı belgeniz oluşturulacak. Ekranda görülen uyarıda belirttiği gibi belgeyi direk yazdırmayın belgenin çıktısını almak için yukarıda bulunan “Dosyayı İndir” düğmesine tıklayarak bilgisayarınıza indirin sonrasında indirdiğiniz belgeyi yazdırarak ilgili kuruma verebilirsiniz.

ASKERLİK DURUM BELGESİ DOĞRULAMA

Oluşturacağınız Askerlik Durum Belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir. Aynı gün içerisinde en fazla 2 adet belge oluşturulabilir. Bir sonraki aşamada karşınıza çıkacak olan “Kayıtlı Belgem” bağlantısını kullanarak, bugün içerisinde en son oluşturduğunuz askerlik durum belgenize erişebilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak oluşturacağınız askerlik durum belgesi, oluşturulduğu tarih için geçerlidir. Oluşturduğunuz Askerlik Durum Belgesi ile ilgili tereddütleriniz var ise bulunduğunuz yere en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığı’na başvurunuz. Askerlik durum belgesi örneği e-devlet üzerinden bu şekilde kolayca alınabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM