Eşini, Baldızını, Yeğenini, Kardeşini İşe Alan Başkan

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Bursa’da bir ilçe belediyesinde inceleme, soruşturma başlattı.

Eşini, Baldızını, Yeğenini, Kardeşini İşe Alan Başkan

Eşini, Baldızını, Yeğenini, Kardeşini İşe Alan Başkan

Geçtiğimiz günlerde basında ve medyada yer alan haberlerden sonra Kamu Görevlileri Etik Kurulu Bursa’da bir ilçe belediyesinde inceleme, soruşturma başlattı.

İlgili ilçe Belediye başkanının taşeron olarak çalışan eşiyle evlendikten sonra önce 5393 sayılı belediye kanununa tabi belediye sözleşmeli çalışanı yapmış, daha sonra da eşini müdür vekili yapmış.

Belediye başkanı eşini taşeronluktan alıp müdür vekilliğine kadar getirmekle kalmamış, sınavsız herhangi bir değerlendirmeye tabii tutulmadan baldızını, yeğenini, kardeşini belediyede işe almış Ayrıca aynı belediyede belediye başkan yardımcıları da kardeşlerini, çocuklarını, gelinlerini, akrabalarını belediyede işe yerleştirmiş. Bu kişilere çok yüksek maaşlar verilmiş.

MAKAM ARAÇLARI ÖZEL İŞLERDE KULLANILMIŞ

Belediye’de çalışan müdürlerin belediyeye ait makam araçlarını ve şoförlerini müdürlerin çocuklarının okula götürülmesi gibi özel işlerde kullandıkları, yılda iki kez başarılı memurlara verilmesi gereken ikramiyenin sadece müdürlere verildiği iddialar arasında yer almıştır.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yapılan inceleme sonucunda eş, çocuk, akrabalarını işe alan belediye yetkililerinin bu tutumundan dolayı ortaya çıkan durumun toplumun ve Belediye’de çalışan diğer personelinini belediyeye, kamu hizmetine, kuruma ve belediye makamına olan olan saygı ve güveninde olumsuz sonuç oluşturduğunu tespit etmiştir.

ETİK DAVRANIŞA AYKIRI

Kamu Görevlileri Etik Kurulu ilgili yönetmelik olan Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik‘in etik davranış ilkeleri hükümlerine uymayan, etik ilkelere aykırı bir durum tespit olduğunu belirtmiştir.

İlgili olayın Bursa’nın Nilüfer İlçesinde yaşandığı ve ilgili belediyeye ait olduğu iddia edilmiş. MemurlarNet haberine göre ilgili Etik Kurulu Kararı için TIKLAYINIZ

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamudan Haber

 

Haber İçeriği MemurlarNet’ten alınmış olup manşette kullanılan resim temsilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM