DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Sağanak Yağışlı

FETÖ ihraçları açıklaması, meslekten ihraç edilenlerin emeklilik hakları

Bakan Mehmet Müezzinoğlu katıldığı televizyon programında gündemdeki konular hakkında açıklama yaptı ve program sunucusunun sorduğu soruları cevaplandırdı. Müezzinoğlu kamudan ihraç edilenlerin özlük hakları, emeklilik hakları ve emeklilik maaşları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Müezzinoğlu şu ana kadar FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen, açığa alınan ve göreve iade edilenlerin sayısal verilerini de açıkladı.

FETÖ ihraçları açıklaması, meslekten ihraç edilenlerin emeklilik hakları
20.02.2017
A+
A-

FETÖ ihraçları açıklaması, meslekten ihraç edilenlerin emeklilik hakları hakkında Bakan Müezzinoğlu son değerlendirmeyi yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kamudan FETÖ ihraçları konusunda açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu 20.02.2017 tarihi itibari ile hakkında işlem yapılan, meslekten ihraç edilen, açığa alınan, göreve iade edilen kamu personelleri hakkında sayısal bilgi verdi. FETÖ nedeniyle açığa alınan 30157 kamu personeli, meslekten ihraç edilen 96980 kişi olduğunu belirten Müezzinoğlu ihraç edilenlere son ihraç KHK’si ile birlikte 4464 kişi daha eklendiğini ifade etti.

İHRAÇ SAYISI: 101 BİN 444

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu meslekten ihraç edilenlerin toplam sayısını söylerken sayısal hata yaptığı görülmektedir. Müezzinoğlu meslekten ihraç edilenlerin sayısının 13 bin 120’ye ulaştığını belirtiyor. Ancak 96 bin 980 ihraç ve son KHK ile birlikte meslekten ihraç edilen kamu personeli sayısı 101 bin 444 oldu. Müezzinoğlu’nun belirttiği 13 bin 120 verisinin farklı bir durumla ilgili olduğunu düşünüyoruz.

TOPLAM GÖREVE İADE: 19 BİN 175

Bakan Müezzinoğlu FETÖ soruşturmaları nedeniyle şu ana kadar göreve iade edilen kamu personel sayısını da 19175 olarak açıkladı. Hatırlatmakta fayda var Bakan tarafından göreve iade edilenlerin sayısı belirtilirken meslekten ihraç edildikten sonra göreve iade edilenlerden ziyade açığa alındıktan sonra göreve iade edilenleri kapsamaktadır. Çünkü meslekten ihraç edilip tekrar KHK’ler ile göreve iade edilenlerin sayısı 19 bin değildir.

PKK/DHKPC İHRAÇ SAYISI: 2 BİN 796

FETÖ soruşturması haricinde diğer terör örgütleri PKK ve DHKPC soruşturmasında meslekten ihraç edilen kamu personel sayısının 2 bin 796, açığa alınan 141 toplam 2937 kişi olduğu belirtildi.

İHRAÇ EDİLENLERİN ÖZLÜK HAKLARI

Program sunucusu tarafından Bakan Müezzinoğlu’na meslekten ihraç edilen kamu personellerinin özlük hakları soruldu. Sunucu ihraç edilenlerin özlük hakları konusunda yaşanan tartışmaları hatırlattı. İnternet ortamında, forum sitelerinde, kamu haber sitelerinde yer alan bilgilerin doğruluğu ve ihraç olanların sahip oldukları haklar konusunda Müezzinoğlu’ndan açıklama istendi. Emeklilik süresini ve koşullarını taşıyanlardan meslekten ihraç edilenlerin emeklilik hakları ve emeklilik maaşları konusunda Bakan Müezzinoğlu bilgi verdi.

Meslekten ihraç edilenlerin emeklilik hakları nelerdir? Meslekten ihraç edilenler emeklilik ikramiyesi alabilir mi? Sorularını yanıtlandıran ve ihraç edilenlerin emeklilik hakları konusunda açıklama yapan Bakan Müezzinoğlu, FETÖ ya da PKK dolayısıyla meslekten atılmış kişilerin emeklilik hakedişleri varsa emeklilik hakedişlerini aldıkları ve emekli maaşlarının bağlandığını belirtti.

Meslekten ihraç edilen birinin evi varsa, arabası varsa, gayrimenkulu varsa ve bunlar bu kişinin nasıl tapulu malıysa diğer sosyal güvencesi de onun hakkıdır ifadesini kullanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, devlete zarar vermiş, millete zarar vermiş ve hukuk bu zararı geri ödemekle ilgili hüküm vermişse bu kişilerin tazminatına, maaşına, ikramiyesine haciz gelebilir açıklaması yaptı. Meslekten ihraç edilen kişinin emeklilik hakkının sadece kendisine ait bir hak olmadığını belirten Müezzinoğlu bu hakkın kişinin ailesinin, çoluğunun çocuğunun hakkı olduğunu vurguladı.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. Mustafa E. dedi ki:

  Genel Sağlık sigortası gelir testi için 3 ay önce yaptığım başvuru evraklarım hala bekletiliyor. Gelir testi işleme konulmadığı için SSK en yüksek oran üzerinden borçlandırmış. Her şehirde başka bir uygulama söz konusu.

 2. Anonim dedi ki:

  İki sene önceki sendika üyeliğinden dolayı atıldım. Hesaplarım blokeli, üzerime konan tedbirler var. Pasaport iptal. Satış yapamıyorum. Tüm bunlara sebep tek tahminim sendika. Allahım sen aklımı koru. Ayrıca atılanların emekli olduğu yok. Olanlar da nasıl olduklarını paylaşırsa memnun olurum.

 3. Öğretmen dedi ki:

  Satış yapanlar var mal üzerinde tedbir varsa satamaz yoksa engel yok

  1. byt dedi ki:

   tedbir de yok adli işlem de yok hiç bir şey yok ama sattırmıyorlar………

 4. Öğretmendi dedi ki:

  Bu herkes için mi geçerli yani ihrac edilen herkes mi satış yapamıyor evini arabasını . Tapu dan sorduk satışa engel yok diyor . Bence herkes araştırsın.

  1. Anonim dedi ki:

   İllerin uygulamaları farklı malesef. Benim olduğum il biz ölelim istiyor. Kin denilen duyguyu tattırma Allahım. Hiç iyi şeyler düşünemiyorum bana bunu yapanlarla ilgili. Böyle değildim ben.

 5. byt dedi ki:

  ihraç olanların mülklerinin satışına izin verilmediğini sayın bakan bilmiyor her halde………