FETÖ mağdurları için OHAL komisyonu kuruldu, önce işten at sonra araştır

Yeniçağ Gazetesi yazarlarından Orhan Uğuroğlu’nun Önce işten at sonra araştır başlıklı köşe yazısını paylaşıyoruz. Meslekten ihraç edilen binlerce kamu personeli arasından suçsuz olanların görevlerine iadesi için OHAL komisyonunun sağlıklı karar vermesi gerekmektedir.

FETÖ mağdurları için OHAL komisyonu kuruldu, önce işten at sonra araştır

FETÖ mağdurları için OHAL komisyonu kuruldu, önce işten at sonra araştır

FETÖ soruşturmasında 100 binden fazla kamu personeli meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraçların büyük bir kısmı Aktif Eğitim-Sen, Bank Asya gibi kriterler olarak açıklandı. Çıkarılan meslekten ihraç KHK’lerinin yanında göreve iade KHK’lerinde ise göreve iadeler beklenenin altında gerçekleşti. MEB personeli başta olmak üzere binlerce kamu personeli yasal olan sendikadan ve Bankadan dolayı ihraç edildiklerini vurgulamakta ve göreve iade için ihraç kriterlerinin değiştirilmesini istemektedir. Daha doğrusu yasal olan bir durumdan dolayı ihraçlarını yanlış olduğunu belirtmektedirler.

İHRAÇLARDA SON DURUM GÖRÜŞLERİ

Kamudan haber siteleri, MEB haber siteleri, kamu personeline yönelik internet siteleri ilk başlarda sert haberler yapsa da son dönemde ihraçlar konusunda mağdurların durumuna da yer vermeye başladılar. Herkesin ortak görüşü aynı örgütle bağlantısı olanlar ağır şekilde cezalandırılsın, soruşturma geçirsin, yargılansın. Ancak içlerinde mağdur olanlar yani suçsuzlar görevlerine iade edilsin.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu’nun yazısı;

“At izi it izine karıştı” sözü ile FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle işten çıkarılan mağdurlara bir umut doğmuştu işlerine geri dönmeleri için.

Zaman zaman da atıldıkları işe geri alınanlar hatta “darbeci hain” muamelesi görüp daha sonra “Şehit” sayılanı da görmüştük.

Şimdi de “FETÖ mağdurları komisyonu kuruldu”.

Ancak Kanun Hükmünde Kararnameler, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve YÖK kararları ile işten atılmalar da sürüyor.

Vallahi anlayamadım.

Bu nasıl mantık?

Bu nasıl hukuk?

Bu nasıl adalet?

Bu nasıl vicdan?

Bu nasıl yönetim?

Bu nasıl akıl?

Önce araştıracaksın iyi bir soruşturma yapacaksın, yani varsa suçunu tespit edeceksin ve sonra da işten atacaksın.

Doğrusu bu değil mi?

Yapılması gereken bu değil mi?

Devlet yönetimi bunu gerektirmez mi?

Hukukun olmazsa olmaz şartı, “Yargı kararı ile mahkûm oluncaya kadar herkes suçsuzdur” değil mi?

Yani hukukun temel ilkesi “suçsuzluk karinesi” değil mi?

Hele hele ayaklarındaki prangalardan bahsedip Anayasa değiştirmeye kalkışan AKP hükümetine yakışır mı?

Suçsuz insanların bırakın ayaklarına, yaşam boyu hayatlarına pranga vurmak yakışır mı?

Önce işten at hatta “FETÖ’cü” diye yaftala sonra da “Gel başvur haklı mı haksız mı atıldın araştırayım” de..!

Temel fıkrası gibi değil mi?

Ergenekon, Balyoz gibi hayali dosyalar ile Genelkurmay Başkanı’nı dahi tutuklayıp mağdur edip sonra da “pardon” diye aklananlar için “İyi ki idam cezası yokmuş. Ya idam edilselerdi?” diye timsah gözyaşları dökenler acaba neden ders almadılar?

Ah Türkiye’m, vah Türkiye’m, canım Türkiye’m neler görüyoruz neler yaşıyoruz neler?

Bu prangalardan Türkiye’mi Başkan’lık mı kurtaracak?

Hayır.

Akıl ve vicdan sahibi adalete inanan suçlu ile suçsuzu ayırt edebilecek yöneticiler kurtaracak.

Türkiye’min sorunu sistem veya rejim değişikliği değil Türkiye’min sorunu vasıfsız  siyasetçilerdir.

Siyasetin içindeki ana unsur olan partilerin içindeki diktatörlerdir.

Siyasetin içinde hiç var olamayan demokrasidir.

Ve ne acı ki Türkiye’mde olmayan adalet duygusu ve elbette uygulamasıdır.

Kaynak: Önce işten at sonra araştır – Orhan UĞUROĞLU
yenicaggazetesi.com.tr/once-isten-at-sonra-arastir-41794yy.htm

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

28 yorum

 1. Halk egitim de usta ogreticiyim. Halkegitimin kendisinin gonderdigi egitim merkezinde kurs acmak icin beni gorevlendirdiler. Ve orasi fetocu cikmis bende orda kurs verdigim icin gorevden atildim. Ne banka asyada hesabim, NE dersanelerine gitmismiligim, nede okullarinda okumuslugum var. Sadece sigortami yatirdiklari icin. Koskoca halkegitim kiminle calistigini bilmiyosa bunda benim sucum NE, bilsem zaten gitmedim. Bizim sirtimiz saglam degil. Beni gonderenler masa basin da otururken Ben gorevimden alindim.cok haksizlik. Halk egitim de calisan arkadaslr bilir bizi nereye gorevlendirirlerse biz oraya gideriz.cok buyuk haksizliga ugradim.

 2. Allah razı olsun hakkı hakikati açıklayanlardan.. haklıyı haksızı ayırt etmeden hareket edilecekse adalet ne için var.. suçlu suçsuzaynı sonuçları görecekse bir vatan aşığı ile nir vatan haini aynı sonuçları görecekse hak hukuk adalet ne için var..

 3. Teşekkürler Orhan Bey bu insanların sesi oldunuz.Benim eşimde Dr.6aydır tutuklu ne sendikası ne bylock bunlar yok çocuklarımız okullarında diye bir şikayetle tutuluyor ihraç da edildi bunlar o kadar agırkı kaldıramıyoruz bizler vatan haini değiliz insanlar eften püften sebeplerle tutulup özgürlükleri çalınıyor bunları allaha havale ediyorum umuyorum bu zulme artık son verilir keşke adaletle davranıp bu insanları darbe yapanlarla aynı kefeye koymasalardı

 4. Suç olarak gösterilen Bylock. sendika banka okul dersane gazete dergi aboneliği toplantılarına katılma referans veya torpil yapma olmadığı gibi selam tevhit kudüs ve usulsüz dinleme davalarında müşteki şikayetçi nağdur olan FETÖ tarafından 2011-2013 yılları arasında dinlenen çocuklarımın birisi ihraç diğeri açıktadır. Mağdur daha nasıl olur anlamış değilim. çocuklarımın rızkını haksız olarak varsa iftira sonucu kesenleri Allaha havale ediyor cenabı haktan rızıklarının kesilmesi dua ediyorum.

 5. Ne bankaasyam ne sendikam hiçbir kriterim yok. Hain feto yapısıyla alakali hiçbir fiil ve eylemim olmadı ömrüm boyunca. Tamamen zıt bir dünya görüşüne sahibim. Ve şiddet gördüğüm evliligimden çıkan afedersiniz yasasiyla üniversiteye yeniden Kayıt olup daha geçen sene mezun oldum. Yoğun ders çalışma ve dershaneye giderek 63 gibi bir puanla Ç. G.ogretmeni olarak atandım.daha aday öğretmendim.tum akrabalarim bu yaştan sonra okuyup meslek edinme gayretimi ezilen kadınlara örnek gösterdi.ihrac değilim ama 7 aydır aciktayim. Üstelik 84 gün bylock listesinde adın var denip hapse konuldum.Yuce Rabbim ve tüm mevcudiyet sahittir ki bylogun b sini bilmem. İndirmek kullanmak şöyle dursun. İlk defa mahkemede duydum adını. Ya bn delirdim ya da çok büyük bir yanlışlık var. Lütfen dikkat çekin. Iadei itibarımi istiyorum.Buyuklerimiz belki bilmiyor. Bile bile niye buna müsade etsinler?Kuru kuruya madem yere yavrularıma hasret kaldım. Alakam olsa suçum olsa gam cekmezdim.Olur da bu kadar mı yanlışlık olur? Mağdur değilken edebiyatını yapanlar yüzünden gerçek mağdurlarin sesi duyulmuyor.Duyun ve duyurun sesimi.Allah sorar yoksa!

  • Yasadiklariniza çok üzüldüm,, geçmiş olur inş,, su bylock meselesinde çok dikkatli olmalı,,kesinliğe ve mutlak kanıtlara Gore hareket edilmeli.. 123 gün yatıp pardon denip çıkan var hapisten

 6. Bu nasıl bir adalettir.ne banka ne sendika..hiç bir kriterim yokken ihraç edildim.bu genç yaşımda mesleğimden soğuttular..yazık bu ülkenin durumuna..

 7. Bizim gibi hukuk mağdurlarına “Orhan UĞUROĞLU” gibi cesaretli, düzgün ve dik duran 10 farklı gazete 10 köşe yazarı çıkartsa ertesi günü Hükumet yaptığı hatayı kabul eder OHAL engizisyon KOMİSYONU saçmalığından vazgeçerdi. Ben bu KHK’lara AKP Giyotini diyorum.

 8. AİHM müracaatını yaptım bu komisyondan bir şey çıkmaz siyasilerin söyleminde bir yumuşama olacak ki komisyon rahat çalışsın hem komisyon kuruyorlar hem de mağdur edebiyatı yapmayın diyorlar söylem değişmeden eylem değişmez

 9. Sendikadan istifa etmeme rağmen ihraç edildim..Rabbim hepimizin yardimcisi olsun..inşallah en kısa zamanda mesleğimize geri döneriz

 10. YÜREGİNE SAGLIK ORHAN BEY.SENİN GİBİ DOGRUYU KORKMADAN SÖYLEYENLER ARTTIKÇA ADALET GÜZEL ÜLKEME YENİDEN GELECEKTİR.

 11. Allah razı olsun herşeyi çok güzel anlatmış Allah’ın izniyle Hak olan adalet elbet bir gün tecelli edecektir kimsenin hakkı kimsede kalmaz

 12. ben TC MEB İNSAN KAYNAKLARININ 2 OCAK 2014 TE 81 İLE ”YASALDIR” DEDİĞİ SENDİKAYA ÜYE OLDUKTAN VE İSTİFA ETTİĞİM HALDE İHRAÇ OLDUM. BU SENDİKAYI 81 İLE ”YASALDIR” DİYE GÖNDERENLER KİMLER ACABA. ONLAR ŞU AN NE İŞ YAPIYOR.

 13. o kadar suçsuz yere işten atılanların ahını alanlar ALLAHın huzurunda nasıl hesap verecekler acaba??insanları devlete küstürdüler.

 14. Dünkü adalet bakanın feto üyesi olmasada suçu olmasada insanları attık açıklamasından sonra yukaridaki yazı güzel olsa ne olmasa ne vicdansizlar yazıklar olsun

 15. Çok güzel bir yazı kaleme aldığı için teşekkürler.Yasal sendika banka bilmem ne hukukun suç saymadigi şeylerden binlerce memur atıldı.isime elbet döneceğim ama calisirmiyim bilmiyorum.Cok kırgınım Bu mübarek gün de Allah büyük dualarla

 16. Harika bir yazı olmuş sn Orhan Uğurluoğluna teşekkür ediyorum.
  Söyleyecek söz bırakmamış çok iyi bir analiz yapmış….

 17. iki üniversite bitirdim ben bir şöför babanın emeği ile.Yedi ay yasal sendikadan atın diye mi? Dört yıl önceki.Zaten bir aklanayım adalet tarafından ilk olarak istifa edecegim.Diyecek cok sey var ama neyse.

 18. sadece bank asya hesabımdan dolayı atıldım hesap 2015 te kapatıldı. 2014 te yatan en yüksek miktar 1050

 19. devlet yönetmek ciddi iştir. kimse duygularına göre hareket edemez. anayasa bu ülkede herkesi sonsuz şekilde bağlar. hukuk fiildir, yani somut kurallardır.anayasada suç sayılmayan hatta güvence altına alınan durumlardan ihraç edildik. Türkiye Cumhuriyeti İLO’yu tanımış altına imzasını atmıştır.Tv Programına göre yorum yapanlar lütfen bunları okusun. gün gelir hukuka uymayanlar hesap verir. Tv programlarındaki bazı hukukcu kimliğine sahip olan kimseler, hukuku bir tarafa bırakıp duygu ve düşüncelerini dile getirmekte.çok ürpertici durum. hukuku savunan kimseleri hain olarak lanse etmeleri daha da vahim.

 20. Ellerinde delil olmadan, ispiyoncuların lafı ile işten atıldık.İspiyoncuyu söylemiyorlar. Ben nasıl bu iftiraya cevap vereceğim. Başkada bir kriter yok.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM