FETÖ şüphesi ile ihraç edilen 438 kişi Ombudsmana başvurdu

Meslekten ihraç edilen ve FETÖ süphesi oldukları belirtilen 438 kişinin Ombudsmana yani Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurduğu belirtildi. Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç FETÖ’den ihraç edildiğini belirten kişilerin kendilerine başvurduğunu açıkladı.

FETÖ şüphesi ile ihraç edilen 438 kişi Ombudsmana başvurdu

FETÖ şüphesi ile ihraç edilen 438 kişi Ombudsmana başvurdu

İdari karar doğrultusunda meslekten ihraç edilen 438 kişinin Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurduğu açıklandı. Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda gündeme dair açıklamalar da yaparken kendilerine gelen başvurular hakkında bilgi verdi. Şeref Malkoç’un açıklamalarında FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilenlerin durumu ön plana çıktı.

438 KİŞİ OMBUDSMANA BAŞVURDU

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç açıklamasında KHK vurgusu yaptı. Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilenlerin kendilerine gelemediğini açıklayan Malkoç, Kanun Hükmünde Kararnameler ile alınan ihraç kararlarının kendi alanlarına girmediğini vurguladı. KHK kararlarının yasama kararı olarak geçtiğinin altını çizen Şeref Malkoç, bu tür kararlarda Kamu Denetçiliği Kurumunun yapacağı, değerlendireceği bir husus olmadığını ifade etti.

İDARİ KARARLARLA İHRAÇLAR

FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilenlerden kendilerine başvuru yapanların idari kararla ihraç edilen çalışanlar olduğunu belirten Malkoç, şu ana kadar bu durumda olan ve Ombudsmanlık başvurusu yapanların sayısının 438 kişi olduğunu belirtti. Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan bazı başvurular hakkında da örnekler veren Şeref Malkoç, annesinin cep telefonunu aldığı gerekçesi ile başvuru geldiğini, televizyondaki evlendirme programlarına başvuran kişinin başvuru yapmasına rağmen evlendirilmediğini belirterek kendilerine başvuru geldiğini ifade etti.

ŞEREF MALKOÇ KİMDİR?

Şeref Malkoç özgeçmişi; yıllarca çeşitli sendikaların, kurumların avukatlığını yapmış Malkoç siyasi kişiliği ile de tanınmaktadır. Trabzon doğumlu siyasetçi şu anda Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi olarak görev yapmaktadır. Refah Partisi, Fazilet Partisi, Has Parti ve Ak Parti içerisinde önemli görevler üstlenen Malkoç, çeşitli dönemlerde Trabzon Milletvekilliği yaptı. 2015 yılında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Malkoç, 2016 yılında Kamu Başdenetçiliği görevine seçildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Bu kurum ne ise yarar hangi yanlislari duzeltir?yanlis yapan kendi yandaslari olursa nasil davranir olmazsa nasil davranir? Hak ve hukuktan haberi varmi ihraclar yasama faaliyeti imis hani yasa hangi yasasya gore ihrac edildiler?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM