FETÖ üyelerini ihbar etti, ihraç ettirdi, sonunda kendisi de ihraç edildi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) çalışan bir kişi görevinden ihraç edildi. Görevinden atılan bu kişinin kurumda çalışan birçok kişiyi FETÖ üyesi diye şikayet ettiği ortaya çıktı.

FETÖ üyelerini ihbar etti, ihraç ettirdi, sonunda kendisi de ihraç edildi

FETÖ üyelerini ihbar etti, ihraç ettirdi, sonunda kendisi de ihraç edildi

TCDD’de görev yapan kişinin çalıştığı kurumda kendisine göre FETÖ üyesi olduğunu tespit ettiği kişileri yetkili mercilere şikayet ettiği, çalışanları şikayet ettiği kurumlar arasında CİMER, BİMER, savcılık ve kendi kurumunun teftiş kurulu olduğu belirtildi. Kişinin ihbar ettiği birçok kişinin meslekten ihraç edildiği açıklandı.

İHBAR ETTİ, İHRAÇ EDİLDİ

YeniŞafak internet sitesinin haberine göre  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) çalışan Kenan Ülkü çalıştığı kurumdaki kişilerden FETÖcü olduğunu düşündüğü kişileri yetkili makamlara ihbar etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından FETÖ soruşturmalarının en yoğun sürdüğü dönemde yapılan açıklamada “Tanıdığınız FETÖ’cüleri ifşa edin. Savcılıklara bildirmeniz lazım. Bu bir vatanseverlik borcudur” çağrısında bulunmuştu. Ülkü tarafından ihbar edilen kişilerden 62 kişinin meslekten ihraç edildiği, Ülkü’nün de iftiradan soruşturma geçirdiği, sonrasında da ihraç edildiği belirtildi.

139 KİŞİYİ İHBAR ETTİ

TCDD çalışanı Ülkü’nün şu ana kadar 139 çalışanı ihbar ettiği, ihbar ettiği kişilerden 13 kişi hakkında da bilgi ve belge sunduğu açıklanırken geri kalan 126 kişinin ihbarında da somut veri sunmadığı ifade edildi. Son çıkan 692 sayılı KHK içerisinde Ülkü tarafından ihbar edilen 3 kişinin de yer aldığı, bu kişilerden en dikkat çeken kişinin de TCDD Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan Canöz olduğu belirtildi. Canöz’ün ByLock uygulaması kullandığı gerekçesi ile ihraç edildiği iddia edilirken, 139 kişiyi ihbar eden Kenan Ülkü hakkında yürütülen soruşturma sonucu Ülkü’nün memuriyetine son verildiği belirtildi.

TCDD Teftiş Kurulu’nun Kenan Ülkü hakkında başlattığı soruşturma sonucunda Ülkü’nün 18 Mayıs 2017 tarihinde memuriyetine son verilmesi kararı aldığı açıklandı. TCDD Teftiş Kurulu kararında alınan ihraç kararı gerekçesi içerisinde Hakikate aykırı suçlamalarda bulunduğu, 126 kişi hakkında belgesi ihbarda bulunmasının karşılığı olarak 126 kez kademe durdurma cezası verilmesi gerektiği, yönetmelik gereği yetkili makamların takdir haklarını kullanarak her suç için ayrı ayrı ceza verebilecekleri gibi işlenen bu suçlara karşılık olan cezayı şiddetlendirmek suretiyle bir üst derece cezayı da verebileceği gerekçesi ile memurluktan ihraç edildiği belirtildi.

ÜLKÜ’NÜN AVUKATI: FETÖCÜLERİ İHBAR ETTİM

Memuriyetle ilişiği kesilen Kenan Ülkü verilen bu kararı Ankara İdare Mahkemesi’ne taşıdı ve kararın iptalini istedi. Avukatı aracılığı ile idare mahkemesine verilen dilekçede hakkında ihraç kararı verilmesinin usule ve kanunlara aykırı olduğu belirtilirken, FETÖ mensubu kişileri ihbar etmesinde bir vatandaş olarak davrandığı vurgulandı. Ülkü tarafından isimleri verilen kişiler hakkında soruşturma dahi yapılmadığı dilekçe beyanında yer alırken, Ülkü’nün bu şekilde memuriyetten çıkartılmasının izah edilemez olduğu belirtildi.

Haber içeriğinde yer alan hususlar yenisafak.com/gundem/ihbar-etti-ihrac-edildi-2763957 adresinden alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. Kenan Ülkü 139 kişiyi ihbar etmiş. Bunlardan 62’si meslekten ihraç edilmiş. İsabet oranı yaklaşık % 48. % 52’si ise delil yetersizliğinden serbest kalmış. Delil yetersizliğinden serbest kalan kişiler Kenan Ülkü’yü kendilerine iftira atmakla suçlamışlar ve bu kişiden şikayetçi olmuşlar.

  Burada iki ihtimal var. Ya Kenan Ülkü canını sıkan herkesi FETÖCÜ olmakla suçladı ve onlara iftira attı ya da Kenan Ülkü bir vatandaş olarak görevini yaptı ve bu kişileri kamudan temizlemek için elinden geleni yaptı.

  Sonuç olarak Kenan Ülkü -ihbar ettiği kişiler hakkında- iddiaları sübut bulmadığı gerekçesiyle başkalarına iftira atmak suçundan meslekten ihraç edilmiş.

  DEĞERLENDİRME
  Delil yetersizliği, soruşturma geçiren kişinin % 100 masum olduğunu göstermez. İleriki bir zamanda yeterli delil bulunursa bu kişiler hakkında yeniden işlem yapılabilir. Nitekim önceden soruşturma geçiren ve aklanan 3 kişi 692 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilmiş.

  Burada söz konusu olay Kenan Ülkü’nün bilerek ve isteyerek başkalarına iftira atıp atmadığının ispata kavuşturulmasıdır. Kenan Ülkü şüphelendiği kişilerin de araştırılmasını istemiş olabilir. Bir vatandaşın, şüphelendiği kişileri ilgili mercilere ihbar etmesi iftira olarak değerlendirilemez. Çünkü iftiranın şartları olan bilerek ve isteyerek hükümleri gerçekleşmemektedir.

  Ayrıca Kenan Ülkü ihbar ettiği bazı kişiler hakkında hiç soruşturma yapılmadığını iddia etmektedir. “Soruşturma yapılmadı” derken herhalde kendisinin ifadesine başvurulmadığını kastediyor. Eğer Kenan Ülkü’nün ifadesi alınmamış ve deliller toplanmamış ise bu soruşturmaların usule uygun yapıldığını söyleyebilir miyiz?

  Son çıkan 692 sayılı KHK ile Kenan Ülkü tarafından daha önce ihbar edilen 3 kişinin de açığa alınması ve bunların arasında Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısının da bulunması Kenan Ülkü’ye komplo kurulmuş olabileceği ihtimalini akla getirmektedir.

  Çalıştığı kurumdaki FETÖ teşkilatının % 50 sini yaptığı ihbarlarla temizleyen bir kişiye teşekkür etmek gerekir.

  Komser adlı kardeşimiz olayı “yön şaşırtma” olarak değerlendirmiş ve meslekten ihraç edilen kişileri de “gariban” olarak nitelendirmiş. Bir gün Komsere de sorulabilir “Ne biliyorsun gariban olduklarını?” diye.

  Mağdur adlı kardeşimiz de olayı “Etme bulma dünyası” olarak değerlendirmiş. Şimdi gerçekten kafama takıldı. Mağdur adlı kardeşimiz neyin mağduru idi?

  SON SÖZ
  Kenan Ülkü’nün 62+3 kişiyi meslekten ihraç ettirmesi birilerinin canını iyi sıkmış
  olmalı.

 2. İhbar etmek nasıl suç olur? Şüphelendiğin birileri varsa ihbar etmelisin ki görevliler araştırsın. İhbarın delili olmaması önemli değil, delili zaten görevliler bulur. Cumhurbaşkanı şüphelendiklerinizi ihbar edin demişti zaten.

 3. Belli ki Kenan abi yön şaşırtmaya çalışmış ama muaffak olamamış. Emniyet birimlerine yardımci olmak tabi ki iyi emme kendisi siyirmak için belli belki de tamamen suçsuz colugunun çocuğunun rızkı derdinde garibanlari işinden ettirmiş.Kenan abi hiç düsünmedin mi Konser Muradin ‘Sen bunları nerden biliyorsun’ diye soracağını…:)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM