Fikri Işık; meslekten ihraç edilen polisler askere gitmek zorundalar

FETÖ soruşturması ile meslekten ihraç edilen emniyet personelleri askere gidecekler. Açıklama Bakan Fikri Işık tarafından yapıldı. Bakan Işık, ihraç edilen kişilerin askerlik yapmalarının bir mecburiyet olduğunu belirtti.

Fikri Işık; meslekten ihraç edilen polisler askere gitmek zorundalar

Fikri Işık; meslekten ihraç edilen polisler askere gitmek zorundalar

Meslekten ihraç edilen polislerin, emniyet personellerinin askerlik yapmamalarından dolayı bu yükümlülüklerinin tekrar ortaya çıktığı belirtildi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklamada FETÖ soruşturmaları neticesinde meslekten ihraç edilen Emniyet personellerinin askerlik yapacağını açıkladı. Askerlik yapması gereken kişilerin sayısı konusunda ise emniyetin araştırmasını sürdürdüğü belirtildi.

BİN 590 KİŞİ OLDU

Emniyet teşkilatı tarafından verilen rakamlara göre bin 590 kişinin askerlik yapması gerektiği belirtildi. FETÖ/PDY soruşturmasında meslekten ihraç edilen polisler ağırlıklı olmak üzere askerlik yükümlülüğü olan ancak görevinden dolayı askerlik yapmayanların askerlik sorumluluklarını yerine getirecekleri açıklandı. Bakan Fikri Işık, işlem ve incelemeler doğrultusunda Emniyetten kendilerine bilgi geldikçe bu kişilerin askerlik görevlerini yapmalarının sağlanacağını belirtti.

DİKKAT EDİLECEK

Terör örgütü üyeliği gerekçesi ile meslekten ihraç edilen bu kişilerin nasıl askerlik yapacağı konusuna da değinen Işık, bu kişilerin TSK’da geri hizmet ağırlıklı olmak üzere görevlendirileceğini belirterek, denetim ve gözetim altında tutulacaklarını vurguladı. TSK’da sakıncalı piyade kavramını hatırlatan Işık, meslekten ihraç edilen ve askere alınacak emniyet personellerinin silahsız ve mühimmatsız görev yapacaklarını ifade etti.

6109 SAYILI ASKERLİK KANUNU

8 Şubat 2011 tarihinde 6109 sayılı Askerlik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.  Kanuna göre meslekte 10 yılını dolduran polisler askerlik görevini yapmış sayılmaktadır. Polislik görevinde belirtilen 10 yıllık süreyi doldurmadan ayrılan, istifa eden veya meslekten ihraç edilenler askerlik görevini yapmak durumundadır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Terörist diye meslekten ihraç ettiniz. Şimdide askere alacam diyosunuz. Bu nasıl tezatlık. Teröristin askeriyede ne işi var ?

  2. Bu haberden sonra,ohal bitiminde memurların iade olacağı ümidim azaldı.
    İade düşüncesi olsaydı askere göndermezlerdi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM