Göreve iade edilenlerin özlük ve mali haklarının verilmesi için 10 gün şartı

15 Temmuzdan sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle meslekten ihraç edilen kamu personellerinden örgütle bağının bulunmadığına karar verilenler iade KHK’leri ile göreve iade ediliyor. Göreve iade edilenlerin mali hakları, özlük ve sosyal hakları hakkında hükümler 688 sayılı KHK’de yer aldı.

Göreve iade edilenlerin özlük ve mali haklarının verilmesi için 10 gün şartı

Göreve iade edilenlerin özlük ve mali haklarının verilmesi için 10 gün şartı

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerden en son çıkan 688 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen sonra KHk ile göreve iade edilenlerin mali ve sosyal hakları düzenlendi. 29 Mart tarihli 688 sayılı göreve iade KHK’sında göreve iade edilen kamu personellerinin hakları neler?

416 KİŞİLİK İADE LİSTESİ

688 sayılı KHK ile göreve iade edilenlerin listesi içerisinde 416 kamu personeli yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığından göreve iade ise gerçekleşmemiştir. 688 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin iade hükümleri başlıklı kısmında ikinci fıkrasında yer alan metine göre meslekten ihraç edilip göreve iade edilenler mali ve sosyal olarak bir kayıp yaşamayacaklar. KHK listesinde adı olan kişilerin KHK’nın yayım tarihinden itibaren göreve iade edildiği açıklanırken, ilgili kamu personellerinin 688 sayılı KHK’nin yayımlandığı 29 Mart tarihinden itibaren 110 gün içerisinde göreve başlamaması halinde görevden çekileceği vurgulandı.

10 GÜNLÜK SÜRE VERİLDİ

Göreve iade edilenlere 10 günlük süre verilirken, bu süre içerisinde yani 8 Nisan tarihine kadar göreve başlamayanlar görevden çekilmiş sayılacaklar. Meslekten ihraç edildikleri günden göreve iade edildikleri güne kadar olan süreçte tüm mali kayıplarının karşılanacağı 688 sayılı KHK’de yer alırken ayrıca sosyal (özlük) haklarının da iade edileceği belirtildi.

TAZMİNAT YOK

Meslekten ihraç edilip göreve iade edilenlerin bu durumdan dolayı tazminat talebinde bulunamayacakları açıklanırken, görevden çıkartılan ve iade edilenlerin tüm haklarının verileceği ifade edildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Rabbim yöneticilerimize gerçekleri görmeyi nasip etsin. bir çok kişi eşi ile birlikte sendikadan, bankadan ihraç olmuş durumda. dışarıda iş bulamıyorlar. insanlar iş vermekten korkuyor başımıza bir şey gelir mi diye. bunca insanı savunmasız bir şekilde ihraç edip bu vebalden nasıl kurtulacaklar. Allah suçluyu suçsuzdan ayırsın İnşallah sekiz aydır bu çektiğimiz çileler bir an önce biter umarım.

  2. Rabbim insaallah cok sevdigim isime tez zamanda regaib kandili gecesinin hurmetine kavuustur ya rabbi

  3. Saglik bakanliginda cogu yerde sendikadan ihrac olmamisti meb de niye bu yapiliyor coguda istifa ettigi halde neden iade yok su anda yargi karari ilesendika ve bankanin teror orgutu uyesi olmasi icin yeterli delil olmadigi belirlendi(Adana ,Hatay,Erzurum mahk)daha ne yapsinlar sucsuz olduklarini nasil ispatlasinlar birde temiz kagidi olanlar sucauz olanlar donecek diyorsunuz bunca masumun ahini aliyorsunuz Allah buyuk

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM