Göreve iade için OHAL komisyon talimatı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi

23 Ocak tarihinde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilenler arasında suçsuzların itirazlarını yapmaları, başvurularının incelenmesi ve görevlerine iadeleri için OHAL İşlemleri Komisyonu kurulması kararı alındı. OHAL komisyonunun yaşanan mağduriyetlere çözüm bulacağı yönünde yorumlar yapılırken, Komisyonun kurulması ve mağuriyetlerin giderilmesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği belirtildi.

Göreve iade için OHAL komisyon talimatı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi

Göreve iade için OHAL komisyon talimatı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarih olan 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren en geç bir ay içerisinde OHAL komisyonuna komisyon üyeleri seçilmek zorunda. 7 kişiden oluşacak olan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 685 sayılı KHK’nin yayımlandığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde başvuru almaya başlayacak. Komisyonun aldığı başvurular ön incelemeden geçecek ve başvurunun uygun olması durumunda incelemeye alınacak. Başvurusu incelenen ve değerlendirmede FETÖ bağlantısı olmadığı anlaşılan kişiler göreve iade edilecek.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT GELDİ

ogretmenlericin.com olarak meslekten ihraç edilen suçsuz mağdurların görevlerine iadeleri için referandumun etkili olacağını aylar öncesinden belirttik. Anayasa değişiklik paketinin TBMM’den geçmesi, Nisan ayının başlarında referandum yapılacak olması ve hükümet ile muhalefet arasında yaşanan EVET-HAYIR gerilimi ilerleyen dönemlerde bakalım nasıl gelişmelere neden olacak. Şu anda kamu haber ve ajans haber basınında yer alan bilgilerde OHAL komisyonunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatı ile kurulduğu bilgileri verilmeye başlandı. Sabah’ın haberine göre FETÖ’den mağdur olanların görevlerine iadeleri için talimatın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldiği vurgulandı. Öğretmenler İçin olarak OHAL komisyonunun kurulmasının FETÖ’den suçsuz olanların görevlerine en kısa sürede dönmeleri için yapılan bir uygulama olduğunu düşünerek olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz.

TEMİZ KAĞIDI ALINMASI ŞART

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından yapılan incelemelerde başvuru sahibinin suçsuzluğunun tespit edilmesi halinde komisyon ilgili kamu personeli hakkında temiz kağıdı verecek ve Devlet Personel Başkanlığına gönderecek. 15 gün içerisinde mağdur olan kamu personelinin ikametgahı dikkate alınarak göreve iadesi sağlanacak. OHAL komisyonu başvuru alma tarihi netleşmedi ancak kısa sürede kurulması beklenen OHAL komisyonunun başvuruları da en kısa sürede alacağını düşünüyoruz. 7 kişiden oluşacak olan OHAL komisyonu 2 yıl görev yapacak olup bu süre bir yıl daha uzatılabilecek.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kararına itiraz yargı yolu ile yapılacak. OHAL komisyonu tarafından verilen olumsuz karara mahkeme ile itiraz edilebilecek.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

36 yorum

 1. Peki 14 ekimde aciga alinanlar ne zaman iade edilcek.Suc yok karisiklik oldugu soyleniyor ama iade yok.nerdeyse 4 ay oldu ve sabrimiz tukendi.Bu konu hakkinda neden hicbir aciklama yapilmiyor …

 2. sevinen yok çünkü bu komisyonun bir oyun olduğunu amacın referandumda meydanlarda komisyon kurduk araştırıyoruz siz evet verin masumsalar dönerler diye nutuk atacaklarını biliyoruz birde ahim in önünü kapatmak için şeytani bir plan olduğu aşikar tebrik ederim yeni oyununuzu .

 3. GERÇEKÇİ BİR ÇÖZÜM ISTIYORUZ BEN ARTIK YAŞAYAMIYORUM.. EMEKLERİMİ HAKKIMI ISTIYORUM TEK KRITERE TAKILI OLANLARI HEMEN İADE ETMELİLER Kİ MILLET İNANSIN ARTIK YOKSA KIMSE İNANMAZ.

 4. Sağol hocam demek komisyon verecek temiz kağıdını(!)ne safmışım.Gülesim,gülesim ,gülesim geldi temiz kağıdına!

 5. Başvuru valiliklerde kimlere ne şekilde yapılacak? İki ay önce mem’lere yaptığımız başvurular dan daha mı etkili olacak.?!Ne hukuka ne adalete güvenim kalmadı. Ben kendimden eminim arkadaş. Harama el uzatmadım, kimsenin canına malına kastetmedim. Çevremde çıksın bir kişi bu adamın bana zararı dokundu desin, böyle biri çıkarsa müebbet versinler. Yıllarca okudum anamın babamın emeği ile. altı yıldır öğretmenim. Tek bir velim tek, tek bir öğrencim benden şikayetçi değildi elhamdülillah. Her şey Allah’tan. Allah hakkımızda hayırlı olanı versin. Başımıza gelen bu musibetlerin de sorumlusu her kimse Allah tez zamanda cezasını versin.

 6. Sayin editor ihrac olup emekli olankarda basvuru yapip islerine geri donebileceklermi luffen bunu haber yaparmisiniz binlerce insan bu soruya cevap bekliyor

 7. Ben araba mıyım temiz kağıdı alacağım hiç bir zaman kirlenmedim Allah’a şükür hep ülkem için çalıştım içim rahat bir yıllık sendika üyeliği yüzünden mesleğinden oldum banka sendika üyeliği bunları suç sayamazsınız yanlış hesap Bağdat tan döner biz de döneceğiz inşallah devletimiz de biliyor suçsuz olduğumuzu

 8. Sayın Cumhur Başkanımızın iyi niyetinden sağ duyusundan şüphemiz yok artık normelleşme ve olağan yaşam şartlarına dönülmek istendiği herkesin arzusu sabırlı olalım bizim bilmediğimiz nedenler vardır yoksa kim ister bu kadar insanın işinden aşından yuvasından olduğunu ben devletime güveniyorum Hayra yoralım hayır gelsin lütfen iyiniyet empati

 9. Bu süreçte en çok üzüldügüm şey dinden imandan soğudum birisi dinden imandan bahsettiğinde gıcık kapıyorum

 10. ÖZELDE ÇALIŞMA HAKKI VERİLSİN bunca insan biraz daha zorlanırsa ağaç kökünü harbiden yemeye başlayacak.Benim olduğum yerde özel hastane ihraç edilen Doktor un reklamlarıyla billboardları süslemiş artık bizimle çalışıyor diye İNSAF ARTIK

 11. 1 ) daha önce ” inelenip araştırıldı masumlar döndü ” yalanmış
  2) daha önce ” mağdur felan yok edebiyat yapmayın ” yalanmış
  3) daha önce ” her bakanlık komisyon kuruyor incelenecek ” yalanmış
  4) bizim bildiklerimizi bilseniz 2-3 saat uyuyamazsınız
  5) masumiyet karinesi – adalet – hukuk – kanunilik – suçun şahsiliği – allah cc korkusu – mümin mümine zulm etmez yalanmış .
  6 ) sandık var , seçim var , referandum var bu mağdurların ve etrafındakinlerin seslerini kesip % 2 -3 bile etkisi olacaksa müdahale edilmeli düşüncesi doğruymuş .

 12. peki bu komisyon iade-i itibar da yapacak mı? malum biz peşin peşin, hiçbir yargılama olmadan terörist ilan edildik. masumiyet karinesi ihlali de giderilecek mi? 672’nin ekli listelerinden de çıkartılacak mıyız?

 13. Aslında çözüm çok basit yasal olan sendikayı ve bankayı kriter olmaktan çıkarırsın(eğitim-senlilere yapıldığı gibi) kafadan en az 80000 kişi iade olur. Baylok kullananları fetönün talimatıyla bankaya para yatıranları da komisyon inceler darbeye karışan bir şekilde işin ucundan tutanlar varsa en ağır şekilde cezalandırılır eğer bunlardanda suçsuz olan varsa iade edilir. Dinimizde kimse kimsenin suçundan sorumlu değildir insanlar yanlız doğar, mezara yanlız girer, Allahın huzuruna yanlız çıkar. kendi günahından kendisi sorumludur. kimse başkasının gündan sorumlu değildir. Lanet olası vatan hainleri darbe yaptı Allaha şükür başarılı olamadılar. O zalimler yüzünden hatır gönül sendikaya üye olmuş insanlar niye açlığa terkedilsinki? ben sayın cumhur başkanıma güveniyorum aynı duyguları paylaşıyoruz sayın reisim inşaallah kardeşlerini üzmeyecek. suçsuzlar inşaallah görevlerine dönecek. İnşâallah ğöz yaşımız dinecek. kalp kalbe karşı biz reisimizi seviyoruz o da bizi seviyor. ortalık karışık vatanın selameti için belki böyle gerekiyordu. büyüklerimizin vardır bir bildiği, vatanımıza canımız feda. sular duruldu sıra suçsuzların iadesine geldi.

 14. Bu haber eylülde olsaydı sevinçten havalara uçardık herhalde ama şimdi inandırıcı bir tarafı kalmadı gibime geliyor.Sanki yapılan her iyi hareket bize daha çok zarar veriyor.Anlamadım bu işi

 15. Temiz kağıdını nereden alacağız?Sadece bunu alıp dilekçeye eklemek yeterli mi?Başka bir şeyler ekleyecek miyiz?

 16. c.baskaninin iki dudagi arasinda iadeler.yapmak istemiyor demekki. niyetin ne oldugu 7 sayisindan belli. dalga geciliyor yani. ayrica komisyonlar mahkeme degildir.Aihm bu komisyonu niye ic hukuk yolu olarak tanisinki.boyle bi yol yokki

 17. Arkadaslar az önce bir sitede okudum temiz kağıdı alan dönecek ancak kendi kurumunda calisamayacak ben öğretmenim temiz kağıdı alsam dahi gorevime donemeyecek miyim bu nasıl iş. Allahım sen sonumuzu Hayır eyle sabır ver.cok yoruldum ben çok.

 18. KHK’da yazılı olarak yer alması çok önemli, 6 aylık süreçte hukukilik anlamında bu bir ilk. Bardağın dolu tarafından bakacak olursak; bu 7 kişilik komisyon teknik anlamda, fiziki olarak elbette görevlendirmeler yaparak çalışacak. Bütün işi 7 kişi yapamaz… Önemli olan niyet ve amaç “üzüm yemekse” maksat 1 kişi bile bu kaosu bitirir…

 19. Havada su dövüyorlar.aihm müracatını yapın.ben 12 aralıkta yaptım.rededilse de gene müracat hakkım var

 20. 7 kişilik 10 tane komisyon kurulmalı ki 100.000 i aşan itirazlara cevap verebilsin.1 Komisyonla bu iş olmaz.İnsanların aklıyla dalga geçmeyin.

 21. Evrensel hukuk ilkeleri ile değerlendirilirse çoğu ihraç iade ile sonuçlanır.Siyasi değerlendirilirse ki mevcut yapılan bu iade göstermelik kalır ve AİHM sürecini uzatma hamlesi olur.Birde referandum hamlesi gerçeği de var .Ama kılı kırk yaran bir komisyona inandırılmıştık ta valiliklere dilekçe vermiştik kuyruklar olmuştu.O filmi yine mi izleyeceğiz sonu belli o zaman.Artık mağduriyetlerin olduğu bu KHK ile resmileşti.Hukukçu üyelerde komisyonda olacakmış biraz hukuk katılacak karardan adalet beklenir.Başvuracağız ve bekleyeceğiz arkadaşlar.Allahtan hayırlısını istiyorum.

 22. Tamam iyi hos da sendika kriter olmaktan çıksın ki bizler de görevimize geri dönelim. Sendika bizi mağdur etti. Bunu herkes biliyor komisyon sendika üyeliğine ne diyecek peki. Önemli olan bu.

 23. Sevindiren değil üzen bir haber bu.Çünkü inandırıcı hiç bir yanı görünmüyor.
  Halkı referandum öncesi iadeler oluyor diye aldatma sadece.

 24. Bari boş yere ümitlerimizi yıkmayın.
  Bari daha fazla dalga geçmeyin…
  Bari iade yapılıyor diye halkı kandırmayın…

 25. Komisyon kurulması çok güzel ama iki konunun içinden çıkamıyorum.
  1 -7 kişi 97000 ihraç 20000 öğrenci ve diğer başvuruları nasıl bitirecek
  2 -Kriter degistirilmezse dün ihraç sebebi sayılan sendika, banka vb. kriterler yine donemeyecek
  Inşallah niyet halistir eğer oyalamak için yapılmışsa yine suya düştü hayaller

 26. Sayın cumhurbaşkanım çok teşekkür ederim.Lakin bu komisyon sayısı az geldi inşallah çok uzun yıllar beklemeyiz hızlı bir şekilde yaparlar iadelerimizi.

   • Hocam nicin ozelde calisiyoruz ya 2000 yilinda kpss ile atandim.Dusuk puan aldigim icin once dogu hizmetine gonderdiler.Hakkimla isime girdim haksiz bir sekilde isimden oldum.Neden ozelde calisacagim devlet kurumu hic kimsenin babasinin ciftligi degil.Turkiye cumhuriyeti hukuk devletidir.Ben adalete vicdanli hakimlere guveniyorum.Sucumuz yok darbeden 1 yil once ciktigim sendikadan dolayi nasil suclu olabilirim.Devlet 15 temmuzda bile aidat odemisken ben nasil suclu olabilirim…Onun icin ben hakkimi istiyorum…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM