Hakim ve savcılara maaş zammı yapılacak, maaşları 13500 lira olacak

Yargı tazminatı artışına ilişkin taslak Başbakanlık’a gönderildi. Gönderilen taslak içerisinde adli ve idari yargıda görev yapan hâkim ve savcılara maaş zammı da yer alıyor.

Hakim ve savcılara maaş zammı yapılacak, maaşları 13500 lira olacak

Hakim ve savcılara maaş zammı yapılacak, maaşları 13500 lira olacak

Yargı mensuplarının beklediği maaş artışı için hükümet gerekli çalışmada sona geldi. Başbakanlık’a gönderilen taslak içerisinde yer alan hükümlere göre adli ve idari yargı içerisinde görevli hakim ile savcılara kademeli olarak maaş artışı uygulanacak. Hakim ve savcıların derecelerine göre maaşlarına yansıyacak zam oranının 2700 liraya ulaşması bekleniyor. Hakim ve savcılara yapılacak zam ile birlikte yargı mensuplarının 13500 lira maaş almaları söz konusu olacak.

YARGI MENSUPLARINA 2700 LİRA ZAM

Yapılacak düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren birinci sınıf hakim ve savcılara 2700 lira maaş zammı yapılacak. Mevcut maaşı 10800 lira olan bir hakim ve savcının düzenlemeden sonraki maaşı da 13500 liraya çıkmış olacak. Derecelerine göre maaşlarına zam alacak olan yargı mensupları arasında yüksek yargı organlarının başkanları ile başsavcılar da yer alacak. Meslekten 21 yıl ve üstü çalışmış olan yargı mensuplarına yüzde 25 zam yapılacak.

16 BİN HAKİM VE SAVCI

Maaş zammından yararlanması beklenen 16 bin yargı mensubunun bulunduğu belirtilirken aktif olarak görevde bulunan hakim ve savcıların istatistiksel dağılımına bakacak olursak;

 • Adli yargıda görev yapan hakim ve savcı sayısı; 12403
 • İdari yargıda görev yapan hakim ve savcı sayısı; 1547
 • Danıştay’da görev yapan hakim ve savcı sayısı; 504
 • Yargıtay’da görev yapan hakim ve savcı sayısı; 936
 • Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) görev yapan hakim ve savcı sayısı; 163
 • Adalet Bakanlığı Merkez teşkilatında görev yapan yargı mensubu sayısı; 370
 • Anayasa Mahkemesi Raportörü olarak görev yapan yargı mensubu sayısı; 15
 • Türkiye Adalet Akademisi’nde görev yapan yargı mensubu sayısı; 6

ogretmenlericin.com olarak yapılacak zam artışının uygun bir karar olduğunu ve yargıda görev yapan hakimlerimiz ve savcılarımızın bu ücreti fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz. Öğretmenler başta olmak üzere devlet memurlarına uygun görülen yüzde 3 lük zam oranının da eriyip gittiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

 1. Bence 2700 tl zam az.hakim savcılar avrupada 30 40 bin tl alıyolar bildiğim kadarıyla.bizdekilerde 20.000 tl alsa bile normal gibi.

 2. son yüksek zam hsyk kurul seçimlerinde yapıldı ve yargıda birlik platformu kazanırsa şukadar zam yapacağız dedi hükümet yani tek tek gizli rüşvet yerine 1100 lira zam ile açık rüşvet yolunu seçmişti şimdi mesele daha ciddi anlaşılan yapılan hukuksuzluklara kılıf bulmak karşılığında 2000 lira ulufe dağıtmayı uygun görmüş padişahımız . editörün de söylediği gibi öğretmen – memur % 3 neden etkisi – yetkisi yok siz iktidarın yaptıklarını sadece savunabilirsiniz ama yargı aklıyabilir . bir sonraki çay toplama mevsimine tüm yargı mensupları rize de olacak gibi geliyor .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM