Hayırlı işler, Hayırlı günler yasaklayan 2017/1 sayılı genelge alçaklıktır

Başbakan Binali Yıldırım sosyal medyada hızla yayılan ve her yerde paylaşılan 2017/1 sayılı sözde selamlaşma içerikli genelge hakkında açıklama yaptı. Başbakanlık Genelgesi olarak sunulan Hayır genelgesine ateş püsküren Yıldırım, gerekli yasal işlemin başlatılacağını belirtti.

Hayırlı işler, Hayırlı günler yasaklayan 2017/1 sayılı genelge alçaklıktır

Hayırlı işler, Hayırlı günler yasaklayan 2017/1 sayılı genelge alçaklıktır

Dün sosyal medyada ve kamu haber sitelerinde de yer alan Hayır sözcüğü ile başlayan selamlaşma kalıpları için yasaklama getirdiği belirtilen 2017/1 sayılı Başbakanlık Genelgesinin sahte olduğunu Öğretmenler İçin olarak belirtmiştik. Bu belgeyi paylaşan öğretmen, memur, kamu çalışanlarının da bu suça ortak olduklarını vurgulayarak gerekli uyarılarda bulunmuştuk. Başbakan Binali Yıldırım sözde genelge ile ilgili açıklama yaparak kızgınlığını ifade etti.

SAHTE GENELGE

2 Şubat 2017 tarihli hazırlanan 2017/1 sayılı genelge olarak belirtilen sahte evrak önümüzdeki günlerde yapılacak olan referandum sürecinde gerginlik yaşatmak adına hazırlanıp, sosyal medyada servis edilmişe benziyor. EVET ve HAYIR görüşüne sahip kişilerin üzerinde etki oluşturarak seçmenler arasında tartışma, gerginlik ve kavga ortamı için hazırlandığı düşünülen evrak sosyal medyada çok hızlı bir şekilde yayıldı. İlgili evrak Başbakan Binali Yıldırım’ın da dikkatini çekti ve Yıldırım bu konuda açıklama yaptı.“Hayırlı işler”, “Hayırlı akşamlar”, “Hayırlı Cumalar” vb gibi kalıpların yasaklandığı iddia edilen genelge için Sahtekarlıkta epey mesafe katetmişler ifadesini kullanan Başbakan Yıldırım, “Sahtekarlıkta epey mesafe almışlar belli ki. Kim yaptıysa, büyük bir alçaklık yapmış. ifadesini kullandı.

GEREKEN YAPILACAK

Sahte genelge için gerekli talimatı vereceğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, talimatın verilmesi ile birlikte de gerekli işlemlerin yapılacağını açıkladı. Yasal işlemlerle konunun çözüleceğini işaret eden Yıldırım, devlet işinin ciddiyet istediğini vurguladı.

Adana’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım, ilgili genelge hakkında kendisine yöneltilen soruyu cevapladı. Bir gazeteci tarafından soruyu cevaplayan Yıldırım ile gazeteci arasında şu diyalog geçti;

Gazeteci: Sosyal medyada, Başbakanlık tarafından yayımlandığı öne sürülen ve kamu kurum kuruluşlarına gönderilen bir genelge dolaşıyor

Başbakan Yıldırım, “Her şeye inanıyor musunuz? Dedikodulara itibar etmeyin. Biz söyleyeceğimizi milletimize doğrudan söyleriz.” 

Başbakan gazeteciye ilgili genelgenin de içeriğini sordu. Gazetecilerin dolaşan genelge içeriğinde Hayır kalıplarının yasaklandığını belirtmesi üzerine Başbakan Yıldırım şu ifadeleri kullandı;

Sahtekarlıkta epey mesafe almışlar belli ki. Kim yaptıysa büyük bir alçaklık yapmış. Arkadaşlara talimatı veririm, gerekli yasal işlemleri başlatırlar. Devlet işi ciddiyet ister. Önüne gelen bilgisayarda yapıştırma, kesme, sahtekarlık aldı başını gitti. Ama bunun bedelinin ağır olduğunu yapanların da bilmesi lazım. Milletimiz ne zaman kime ‘evet’ diyeceğini de bilir, kime ‘hayır’ diyeceğini de bilir. Ayrıca bir tarife gerek yok, arife tarif gerekmez.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Sayın Cumhurbaşkanımız idam önüme gelirse imzalarım. meclisten böyle bir karar çıkarsa imzalarım demesine rağmen(defalarca); Neden meclisten böyle bir karar çıkarmıyorsunuz diye bir soru sorabilecek gazeteci yok mu? akan kanların hesabı sorulmayacak mı?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM