HSYK; meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların itirazları reddedildi, 31 Aralık Resmi Gazete

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulunun 29/12/2016 Tarihli ve 2016/446 Sayılı Kararı 31 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. HSYK kurul kararlarında meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların ihraç kararına yaptıkları itirazların reddedildiği görülmektedir.

HSYK; meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların itirazları reddedildi, 31 Aralık Resmi Gazete

HSYK; meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların itirazları reddedildi, 31 Aralık Resmi Gazetede yayımlandı

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulunun 29/12/2016 tarihli kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan HSYK kurul kararında meslekten ihraç edilen savcı ve hakimlerin görevlerine iadeleri hakkında yapmış oldukları itirazların reddedildiği görülmektedir. FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilmesine karar verilenlerin itirazlarının reddedildiği belirtilirken, HSYK tarafından yapılan açıklamada ilgili kişilerin meslekte kalmalarının uygun olmadıklarına, bu kişilerin ayrı ayrı meslekten çıkarıldıklarına vurgu yapıldı.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI OLMAZ

FETÖ soruşturması kapsamında ilgili örgütle bağlantısı olanların tespit edildiği, meslekten ihraç edildiği belirtilirken, bu kişilerin görevde kalmalarının yargının bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri ile uyuşmayacağı açıklandı. Bir ideolojik bağlılık içerisinde FETÖ bağlantılı kişilerin devlet dışındaki yapıların emirlerine boyun eğmesinin yargılanma açısından büyük engel teşkil ettiği belirtildi.

BİLGİ BELGELER VE TÜM DELİLLER İNCELENDİ

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından alınan kararda, meslekten çıkarılan kişilerin meslekten çıkarılma kararlarına HSYK nezdinde yaptıkları yeniden inceleme taleplerinin yer aldığı dilekçeler ile, kişiler hakkında dosyalarında yer alan bilgilerin, evrakların, delillerin incelendiğinin vurgusu yapıldı.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

HSYK tarafından itirazları reddedilenler arasında birçok Yargıtay Tetkik Hakimi, Cumhuriyet Savcısı, Hakimler, Savcılar, Danıştay Tetkik Hakimi, İdare Mahkemesi Üyesi, Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimi, Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Müfettişi, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Vergi Mahkemesi Üyesi bulunmaktadır. Kişiler hakkında meslekten çıkarılma kararlarının yerinde olduğunun değerlendirildiği, kararların değiştirilmesine yer olmadığı belirtilirken itirazların ayrı ayrı olmak üzere esastan reddine karar verildiği açıklandı.

HSYK kararı için TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM