İhraç edildikten sonra emekli olan sonra KHK ile iade edilen kişinin durumu

Meslekten ihraç edilen sonrasında ise emekli olan kamu personeli ilerleyen süreçte KHK ile göreve iade edilirse emeklilik işleminden vazgeçilip görevine dönebilir mi?

İhraç edildikten sonra emekli olan sonra KHK ile iade edilen kişinin durumu

İhraç edildikten sonra emekli olan sonra KHK ile iade edilen kişinin durumu

Devlet Personel Başkanlığı’na ait 27.01.2018 tarihli E.712 sayılı 697 sayılı KHK‘nin uygulanması konulu görüş yazısında KHK ile iade olan personelin, emekli olmuş ise emeklilik işlemlerinin iptal edilerek göreve geri döndürülebileceğini belirtti.

EMEKLİ OLANIN GÖREVE İADESİ

ogretmenlericin.com olarak bu konuda bizde çok soru alıyorduk. Meslekten ihraç edilen bir kişi sonrasında emekli olduysa ve OHAL inceleme komisyonu ile ya da Kanun Hükmünde Kararname ile göreve iade edildiğinde durumlarının ne olacağı konusuna Devlet Personel Başkanlığı açıklık getirdi.

Eskişehir’de matematik öğretmeni olarak görev yaparken FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 686 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen ve ihraç edildikten sonra kendi isteği ile emekliye ayrılan öğretmen 697 sayılı kanun Hükmünde Kararname ile görevine iade edildi. İhraç edildikten sonra emekli olan sonra göreve iade kararı verilen öğretmenin göreve başlatılıp başlatılamayacağı konusunda Devlet Personel Başkanlığına Eskişehir İl Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından görüş soruldu.

Devlet Personel Başkanlığının 27.01.2018 tarihli 697 sayılı KHK’nin uygulanması konulu resmi yazısı;

Resmi yazı 1.sayfa;

DPB Görüş Yazısı 1

Resmi yazı 2.sayfa;

DPB Görüş Yazısı 2

Resmi yazı 3.sayfa;

DPB Görüş Yazısı 3

Resmi yazı 4.sayfa;

DPB Görüş Yazısı 4

Yukarıda görülen Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısında görüldüğü üzere ihraç edildikten sonra emekli olan kişinin göreve iade edilmesi durumunda tekrar görevine başlayabileceği açıklandı. İlgili kamu personelinin emeklilik işlemlerinin iptal edilerek göreve başlatılma talebinin mümkün olduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. Sayın editör, KHK ile ihraç edilmiş, OHAL Komisyonu kararı ile iade olmuş birisiyim. İhraç olduğum sürede zorunlu olarak açıktan emekli oldum. Maaşım bağlandı, ikramiyemi aldım. İade olunca emekli maaşlarım alacağım haklardan mahsup edilerek geri alındı. Emekli ikramiyem alınmadı. Şimdi yeniden emekli olunca sadece almadığım sürenin emekli ikramiyesini ödediler. Sorum şu: Bu durumda yeni katsayılar ve değerlendirmelerle yapılacak hesaplamaya göre emekli ikramiyesi ödenmesi gerekmezmi. Çünkü emekli ikramiyesini geri talep etmediler. Örnek yargı kararı var mı. Teşekkürler.

 2. 2016 da ihraç edildim ve emekliliğimi isteyip emekli oldum 2019 da ohal komisyonu başvurumu kabul etti memurluğa geri çağırıyorlar. Emekli ikramiyemi geri isterler mi emekli tazminatını ödemek zorunda mıyım

 3. FETÖ cü BÜROKRASİ MAĞDURU

  DUYUN EY YETKİLİLERRRRRRR

  20.07.2016 açığa alındım.16.08.2016 EMEKLİ OLMAMA KARŞILIK AÇIĞA ALINMAM KALDIRILIP GÖREVE İADE EDİLECEĞİM BAKAN BEY BEKLİYOR ÇABUK OLMAN GEREK TELEFON TALİMATI SSAT 15.41 (HTS kayıtları mevcut)İLE EMEKLİ DİLEKÇEM İSTENDİ/ BİLDİRİLDİ. ….YAPILAN ŞANTAJA KARŞILIK (İFTİRA KORKUSUNDAN) MECBURİ OLARAK 16.08.2016 SAAT 18.00 EMEKLİ DİLEKÇEMİ ALDILAR AYNI GÜN SAAT 19.00 göreve iade edildim AYNI GÜN EMEKLİLİĞİM ONAYLANDI SAAT 19.15 FAKAT GÖREVE BAŞLATILMADIM…05.08.2016 GÜNÜ kendim hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum… (20 AYDA 9 SAVCI DEĞİŞTİ)TEMİZ KAĞIDI aldım….savcılık kuruma kişi temiz çıktı ..hangi bilgi belgeye göre açığa aldınız.emekli ettiniz ..iade ettiniz diye yazı yazdı 2 tane tekit yazdı 11 ay geçti kurum cevap vermedi vermiyor….. EVRAK BİLGİ YOKKİ NE GÖNDERSİN)…EY VİCDAN SAHİBİ YETKİLİLER BUNU KRİPTO FETÖ UŞAKLARI YAPIYOR BÜROKRASİ DEKİ KRİPTO FETÖ CÜLERİ GÖRÜN …atamış olduğunuz BÜROKRASİNİN KIYIMINI GÖRÜN DUYUN GEREĞİNİ YAPIN ARTIK…..TÜM BU BELGELER ŞAHSIMDA MEVCUT….SAYGILARIMLA

 4. İRADE DIŞI ZORUNLU EMEKLİLİK
  SAYIN EDİTÖR: KHK ile görevine son verilen kendi isteği ile emekli olduktan sonra KHK ile göreve iade edildiği durumda emekliliği iptal edilip tekrar göreve başlatıldığını hem uygulamada hemde DPB 27.01.2018 tarihli görüş yazısında sayfanızda okudum.

  İDARİ TASARRUFLA. açığa alınmış biri emekliliğini ister ve akabinde İDARİ TASARRUFLA açığa alınması kaldırılıp göreve iade edilirse emekliliği iptal olup göreve başlatılabilirmi…..başlatılması için herhangi bir tarih sure varmı…gerek uygulamada gerekse de DPB nın görüş yazısı açıkta iken emekli olup geri iade edilenlere örnek olurmu.bu hususa açıklık getirirseniz, VARSA DA ÖRNEK VERİRSENİZ sevinirim….saygılarımla

  • Merhaba, KHK ile ihraç edilen kişi için belirtilen bu husus açığa alınan sonra emekli olan ve açığa alındıktan sonra iadesi kararı verilen içinde uygundur. Kurumunuza bu belge ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

   • Çok teşekkür ederim ancak kurum sen kendi isteğinle emekli oldun ve bu DPB görüşü KHK ile işlem yapılanları kapsıyor diyerek RET ediyor adli veya idari yönden bir emsal örnek varmı acaba elinizde saygılarımla

 5. 672 KHK İLE İHRAÇ EDİLDİM. MECBUREN EMEKLİ OLDUM. FETÖ-METÖ… HİÇBİR İLGİM YOK. SOLCU BİR ADAMIM. SUÇUM TELEFON HATTIMI BİR YAKINIM KULLANIYORDU. O ŞİMDİ 17 AYDIR İÇERDE.
  ENİNDE SONUNDA MUTLAKA GÖREVE İADE EDİLECEĞİM. ELE GÜNE KARŞI, FIRSAT SAYANLARA KARŞI, YOLDA BİZİ GÖRÜNCE BAŞINI ÇEVİRENLERE KARŞI OKULUMA DÖNMEK İSTİYORUM.
  TEZ ZAMANDA OHAL KOMİSYONU BENİM DURUMUMDAKİLER İÇİN İADE KARARI VERMELİ.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM