İhraç edildikten sonra emekli olan sonra KHK ile iade edilen kişinin durumu

Meslekten ihraç edilen sonrasında ise emekli olan kamu personeli ilerleyen süreçte KHK ile göreve iade edilirse emeklilik işleminden vazgeçilip görevine dönebilir mi?

İhraç edildikten sonra emekli olan sonra KHK ile iade edilen kişinin durumu

İhraç edildikten sonra emekli olan sonra KHK ile iade edilen kişinin durumu

Devlet Personel Başkanlığı’na ait 27.01.2018 tarihli E.712 sayılı 697 sayılı KHK‘nin uygulanması konulu görüş yazısında KHK ile iade olan personelin, emekli olmuş ise emeklilik işlemlerinin iptal edilerek göreve geri döndürülebileceğini belirtti.

EMEKLİ OLANIN GÖREVE İADESİ

ogretmenlericin.com olarak bu konuda bizde çok soru alıyorduk. Meslekten ihraç edilen bir kişi sonrasında emekli olduysa ve OHAL inceleme komisyonu ile ya da Kanun Hükmünde Kararname ile göreve iade edildiğinde durumlarının ne olacağı konusuna Devlet Personel Başkanlığı açıklık getirdi.

Eskişehir’de matematik öğretmeni olarak görev yaparken FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 686 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen ve ihraç edildikten sonra kendi isteği ile emekliye ayrılan öğretmen 697 sayılı kanun Hükmünde Kararname ile görevine iade edildi. İhraç edildikten sonra emekli olan sonra göreve iade kararı verilen öğretmenin göreve başlatılıp başlatılamayacağı konusunda Devlet Personel Başkanlığına Eskişehir İl Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından görüş soruldu.

Devlet Personel Başkanlığının 27.01.2018 tarihli 697 sayılı KHK’nin uygulanması konulu resmi yazısı;

Resmi yazı 1.sayfa;

DPB Görüş Yazısı 1

Resmi yazı 2.sayfa;

DPB Görüş Yazısı 2

Resmi yazı 3.sayfa;

DPB Görüş Yazısı 3

Resmi yazı 4.sayfa;

DPB Görüş Yazısı 4

Yukarıda görülen Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısında görüldüğü üzere ihraç edildikten sonra emekli olan kişinin göreve iade edilmesi durumunda tekrar görevine başlayabileceği açıklandı. İlgili kamu personelinin emeklilik işlemlerinin iptal edilerek göreve başlatılma talebinin mümkün olduğu belirtildi.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. 672 KHK İLE İHRAÇ EDİLDİM. MECBUREN EMEKLİ OLDUM. FETÖ-METÖ… HİÇBİR İLGİM YOK. SOLCU BİR ADAMIM. SUÇUM TELEFON HATTIMI BİR YAKINIM KULLANIYORDU. O ŞİMDİ 17 AYDIR İÇERDE.
    ENİNDE SONUNDA MUTLAKA GÖREVE İADE EDİLECEĞİM. ELE GÜNE KARŞI, FIRSAT SAYANLARA KARŞI, YOLDA BİZİ GÖRÜNCE BAŞINI ÇEVİRENLERE KARŞI OKULUMA DÖNMEK İSTİYORUM.
    TEZ ZAMANDA OHAL KOMİSYONU BENİM DURUMUMDAKİLER İÇİN İADE KARARI VERMELİ.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM