İhraç edilen öğretmen hakkında verilen AİHM kararının tam metni

Öğretmenler İçin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından meslekten ihraç edilen öğretmen hakkında verilen kararın tam metnini, Türkçe olarak yayınlıyoruz.

İhraç edilen öğretmen hakkında verilen AİHM kararının tam metni

İhraç edilen öğretmen hakkında verilen AİHM kararının tam metni

Terör örgütü FETÖ bağlantıları gerekçesi ile kamudan ihraç edilen 100 binden fazla kamu personelinden yaklaşık 25 bin kişi ihraç kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdı. Erzurum 1071 Malazgirt İlkokulunda görev yapmakta olan öğretmen Gökhan Köksal 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen 30 bine yakın MEB personeli arasındaydı. Köksal tarafından yapılan AİHM başvurusu karara bağlandı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuruyu oy birliği ile reddetti.

AİHM BAŞVURUYU REDDETTİ

70478/16 başvuru numarasına sahip meslekten ihraç edilen öğretmenin başvurusunda AİHM başvuruyu kabul edilemez buldu. Mahkeme, başvuru sahibi ihraç edilen öğretmenin 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan OHAL inceleme komisyonunu işaret ederek iç hukuk yolunu tüketmemiş olması nedeniyle başvuruyu kabul edilmez bulmuştur. OHAL inceleme komisyonunun yetkileri arasında görevden ihraç edilenler hakkında tedbir kararı olduğu bilgisi verilirken komisyon kararı sonrasında idari yargı yoluna değinilmiştir.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ BAŞVURUSU

AİHM tarafından verilen kararda öncelikle OHAL komisyonuna sonrasında idare mahkemesine ve en sonunda da Anayasa Mahkemesine gidilmesi gerektiği açıklandı. Sonrasında ise gerek görülmesi halinde alınan kararlara yönelik Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlal edilmiş olması gerekçesiyle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılabilmesinin mümkün olduğu ifade edildi.

OHAL BAŞVURUSU SON TARİH: 23 TEMMUZ 2017

AİHM tarafından verilen öğretmenin ihraç itirazına yönelik kararda 685 sayılı KHK’nin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ayı geçmemek üzere, yani en geç 23 Temmuz 2017 günü, Başbakanlık tarafından ilan edilecek başvuru alma tarihinin ardından 60 gün içerisinde Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvurabileceklerdir bilgi notu yer aldı.

12 Haziran 2017 tarihinde ihraç edilen öğretmen hakkında verilen AİHM kararı tam metin TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. ahimin umurunda mı buradaki mağdurlar sömürgeci emperyalist zalim batı sadece kendi vatandaşları arasında adaleti uygular, diğer yerler özellikle türkiye onların oyun alanlarıdır, şimdi ahimin elinde türkiyeye karşı kullanabileceği yüzbini aşkın insan var(her ne kadar insan olarak görmeselerde) hükümetin elinde de anladığım kadarıyla suriyeli kozu var. işte bu insanlar,

  2. aihm bile akp nin yuksek standartli modern hukuk sistemini kabul edip onayladi. oda bize ozeniyor demekki ve basardi.15-20 seneye yayildi adalet bekleme suresi. yuh demekten baaka care yok. akp ye acik cek veerildi.ez cigne hosuna gidecekse bu ihraclari idam et iskenceyle ac birakarak oldur ceki verildi.

    • Sonuna kadar yazınıza katılıyorum. AHİM Türkiye’de hukuk olmadığını bilmiyor mu. Onun verdiği karar hukuk devletlerinde ancak olur…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM