İhraç edilen öğretmenin AİHM başvurusuna ret! Gerekçe; OHAL komisyonu

672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen öğretmenin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdığı başvuru AİHM tarafından reddedildi. AİHM OHAL inceleme komisyonunu işaret etti. İç hukuk yolları tüketilmedi dedi.

İhraç edilen öğretmenin AİHM başvurusuna ret! Gerekçe; OHAL komisyonu

İhraç edilen öğretmenin AİHM başvurusuna ret! Gerekçe; OHAL komisyonu

Meslekten ihraç edilen binlerce kişinin merakla beklediği karar AİHM tarafından verildi. 672 sayılı KHK ile meslekten çıkartılan öğretmenin yaptığı başvuruya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından olumsuz cevap geldi. AİHM başvuruyu reddetti. AİHM tarafından sunulan karar gerekçesinde ise iç hukuk yolları ve OHAL inceleme komisyonu gösterildi.

672 SAYILI KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

1 Eylül 2016 tarihinde yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) FETÖ’de en büyük ihraçların olduğu KHK olarak dikkat çekti. 1 Eylül tarihli 672 sayılı KHK ile toplamda 28 bin 163 MEB personeli meslekten ihraç edilirken toplamda ise 672 sayılı KHK ile 30 binden fazla kamu personeli meslekten ihraç edildi. Erzurum’da görev yapan ve 25 Temmuz tarihinde açığa alınan daha sonra ise 1 Eylül tarihinde 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmen AİHM’e başvurdu.

AİHM BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

Meslekten ihraç edilen öğretmenin AİHM başvurusunun durumu bugün netleşti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ihraç edilen öğretmenin başvurusunu reddetti. AİHM tarafından oy birliği ile alınan kararda meslekten çıkartılan öğretmenin iç hukuk yollarını tüketmediği açıklandı. Strasbourg Mahkemesi tarafından OHAL inceleme komisyonu adres gösterildi.

AİHM kararı videosu;

EMSAL KARAR OLDU

İhraç edilen öğretmen hakkında verilen bu karar AİHM’in önünde bulunan yaklaşık 25 bin dosyaya da emsal oldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından tüm ihraç başvurularının bu karara binaen aynı şekilde reddedileceği bilgisi verilirken, bu kararın öncü karar olduğu ve tüm başvuruların da kısa sürede aynı karar verilerek düşürüleceği yorumu yapılıyor.Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

 1. Mazeretsiz bir gün dahi okula gitmezlik yapmadım.Çoğu zaman yıllık iznimi dahi kullanmadım.Öğrencilik yıllarım dahil göreve başladığım andan şu ana kadar hiç bir iş bırakma eylemine,boykota,gösteriye,protesto gösterisine ömrümde katılmadım.
  Basında yer alan ihraç kriterlerinin bir tanesi dahi bende mevcut değil.
  *Bank Asya ve Paralel Yapı’nın diğer şirketlerine parasal katkı yapmadım.
  * FETÖ’nün sendikaları ve derneklerinde yönetici veya üye olmadım.
  * By Locak ve benzeri özel şifreli yazışma programını kullanmadım.
  * Kimse Yok Mu Derneği’ne bağışta bulunmadım.
  * Adli ve idari hiçbir soruşturma geçirmedim.
  * Sosyal medyada hiçbir paylaşımda bulunmadım.
  * Örgütün sivil toplum kuruluşları adı altında sohbet ve toplantılarına katılmadım. Öğrencilik yıllarım dahil hiçbir toplantı ve gösteriye katılmadım.
  * Doğal akış dışında kısa sürede terfi ettirilmedim veya özel görevlere getirilmedim.
  * Örgüte ”himmet” adı altında para aktarmadım.
  * FETÖ üyesi şirketlerin normal olmayan işlemlerini yapmadım, koruyup kollamadım.
  * Paralel Yapı’nın ev ve yurtlarında kalmadım.

  * Örgütün gazete, dergi aboneliğim hiç olmadı. Çocuğumu okullarına ve dershanelerine hiç göndermedim .

  Şahsımın herhangi bir örgütle bağlantı içinde bulunduğunu kanıtlayacak nitelikte somut bir delil bulunması mümkün değildir. SORUYORUM BEN NEDEN İHRAÇ EDİLDİM? SAYIN EDİTÖR BUNU HABER YAPAR MISINIZ.

 2. Aihm’nin bu kararı vereceği kesindi…Adamlar İÇ HUKUK YOLLARINI bitirin diyorlar…ama şunu bilmiyorlar iç hukuk,hiç hukuk olmuş…Olumlu bir cevap verselerdi bu sefer komisyonun cevabı beklenmedi deyip atıp tutarlardı,şimdi aihm’i ciddiye alıyorlar…komisyon en fazla 3 yıl,1 yılda aihm süreci belki daha kısa…3-4 yıl…yapacak bişey yok,bilen varsa söylesin…

 3. Yapabileceğim tek şey, beni tanıyıp hala ama, fakatla ak partiyi destekleyenlerle konusmuyorum. Beni Ankara’daki ler tanimaz, beni tanıyanlar tepki koyamiyorsa, ben tepki korum, hiç bir şey olmamış gibi davranamam. Hukukî yoldan bizi uzun bir mücadele bekliyor. Ben Allah’a güveniyorum, benim olmasa birinin ahi tutacak.

 4. AİHM bugün 672 ile ihraç edilen bir öğretmenin başvurusunu reddetti ohal komisyonuna başvurun dedi AİHM komisyonu iç hukuk olarak tanımış oldu bu şu anlama geliyor önceki mahkemelerimiz düştü herkes için en az 10 yıllık bir süreç başladı artık herkes kendi yolunu çizmeli geri dönme olayı hemen hemen bitti buradaki en ilginç olay bağımsız mahkemeler yerine AİHM in komisyonu göstermesidir bu kararla AİHM kendini inkar etmiştir THE END

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM